Dzisiaj jest: 21.3.2019, imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Maria JEŁOWICKA - JUŻ TRZY ZERA - wystawa w Galerii Lufcik

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1305
Patronat Medialny

Maria JEŁOWICKA - JUŻ TRZY ZERA, Galeria Lufcik - Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa Czas trwania wystawy: 3 – 19 lipca 2017 r. Wernisaż: 3 lipca 2017 r. , godz. 18.30 - ZAPRASZAMY!

Maria JEŁOWICKA - JUŻ TRZY ZERA - wystawa w Galerii Lufcik

Maria JEŁOWICKA - JUŻ TRZY ZERA

Galeria Lufcik - Dom Artysty Plastyka,
ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
Czas trwania wystawy: 3 – 19 lipca 2017 r.
Wernisaż: 3 lipca 2017 r. , godz. 18.30
                           
                                                                                                                                                                                                     
Maria Jełowicka jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, a także poza granicami kraju w Kanadzie, USA, Włoszech, Anglii, Niemczech, Szwecji.
 
Nie są to tradycyjne „płaskie” tkaniny oparte na technice wątku  i osnowy, lecz zupełnie nowatorskie, bardzo odkrywcze formy plastyczne, mające także zalety obrazu i płaskorzeźby. Miniatury wykonane są z szarego i białego włókna o różnych odcieniach; nitka biegnie rytmicznie w zmiennych, układając się w sploty różnej grubości i tworząc w rezultacie czytelną, starannie przemyślaną kompozycje. Oprawione w ramkę i przykryte szkłem, sprawiają wrażenie zamkniętych kasetonów, skrywających w pogłębionym, trójwymiarowym wnętrzu jakiś skrawek świata. Pomysły do tych małych form czerpie artystka z architektury, przyrody i domowego otoczenia.

Te większe wielobarwne kompozycje, tylko z bliska rozpoznać można jako prace wykonane z włókna, natomiast z pewnego oddalenia wyglądają, jak rzeźbione czy malowane pejzaże. Zalecają się przestrzennością, który to efekt uzyskuje autorka dzięki specjalnemu formowaniu według własnej, samodzielnie opracowanej metody. Prace te, np. GODY, OGRÓD MAGICZNY, wyróżniają się czystą, harmonijną kolorystyką oraz klarowną, rytmiczną formą. Dzięki pewnej abstrakcyjności stanowią subtelne uogólnienia, zdolne wprowadzić w pozytywny nastrój i pozytywne myślenie. To bardzo piękne prace. - 
Hugon Bukowski

Maria Jełowicka

 
 
Maria Jełowicka zajmuję się tkaniną artystyczną od 1974 r. W 1998 zmodernizowała sposób układania osnowy, pozwalający na wytkanie obrazu  trójwymiarowo. Jest członkiem ZPAP od 2001 r. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych w tym:  Ogólnopolskich Wystawach  Miniatur Tkackich w CMW Łódź 2001, 2013 r.  Oraz w wystawach towarzyszących  WT Kowary 2004 – 2015 r. Zorganizowała  31 wystaw  indywidualnych.
 

Nagrody :

2016 r. Wyróżnienie na MBTL „Z krosna do Krosna”
2015 r. III nagroda w konkursie „MUZA” za prace „W Kręgach Abakanów”
2011 r. WT-Kowary wyróżnienie za pracę „Drzewo życia”
2009 r. I nagroda przyznana przez MKiDN za prace „Kształty i znaki”
2008 r. WT-Kowary III nagroda za pracę na temat Muzyki Karola Szymanowskiego
2006 r. WT-Kowary III nagroda za prace „Źródła światła”
2004 r. Wyróżnienie na Miedzynarodowym Biennale Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”
                                                                                                  
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.