Dzisiaj jest: 13.12.2018, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

Ryszard Lech - prekursor malarstwa pikselowego w Operze Podlaskiej

Dodano: rok temu Czytane: 919

Ryszard LECH - Opera i Filharmonia Podlaska - sala ekspozycyjna, Białystok. Czas trwania wystawy: 29.06 - 30.07.2017 r. Wernisaż: godz. 18:00 29 czerwca 2017 r.

Ryszard Lech - prekursor malarstwa pikselowego w Operze Podlaskiej

Ryszard LECH - PREKURSOR MALARSTWA PIKSELOWEGO

Opera i Filharmonia Podlaska - sala ekspozycyjna
ul. Odeska 1, Białystok

Czas trwania wystawy: 29.06 - 30.07.2017 r.
Wernisaż: godz. 18:00 29 czerwca 2017 r. - wstęp wolny

Malarstwo Ryszarda Lecha to niezwykłe zjawisko na gruncie sztuki polskiej, uważany jest on bowiem za twórcę malarstwa pikselowego. Fenomen jego sztuki polega na niezwykle oryginalnym połączeniu języka geometrii z realistycznym pejzażem, co przy zastosowaniu autorskiej techniki malowania skutkuje indywidualnym, rozpoznawalnym a jednocześnie niepowtarzalnym stylem. To on pierwszy w sztuce wymyślił piksele jeszcze przed rozpowszechnieniem się komputeryzacji. 

W 1984 roku Ryszard Lech uznany został za najciekawszą indywidualność Salonu Wiosennego 84, a krytyk sztuki Jerzy Jurczyk wówczas napisał : 
Fenomen Lecha polega na bardzo oryginalnym połączeniu realizmu pejzażowego z językiem geometrii. Twórczość Ryszarda Lecha jest zjawiskiem osobliwym. Widz w pierwszej chwili jest zdetonowany tym,co ogląda. Sztuka punktu odniesienia-klucza, przy pomocy którego można by otworzyć wieko, pod którym kryje się sens sztuki. Ale to jest trudne. Bo kto tak maluje? Może kompozycje przedstawiające Paryż Bernarda Buffeta. Architektura miasta i ani jednej postaci ludzkiej, zarówno u jednego jak i drugiego.

Ryszard Lech - malarstwo pikselowe
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.