Dzisiaj jest: 13.12.2018, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

Galeria Quantum - Metamorfozy kobiecości - indywidualna wystawa Karola Bąka

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1448
Patronat Medialny

W Galerii Quantum od 30 marca do 1 maja 2017 r., po raz pierwszy odbędzie się indywidualna wystawa Karola Bąka - Metamorfozy kobiecości. Galeria Quantum, Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a, W-wa

Galeria Quantum - Metamorfozy kobiecości - indywidualna wystawa Karola Bąka
W Galerii Quantum od 30 marca po raz pierwszy odbędzie się indywidualna wystawa Karola Bąka - Metamorfozy kobiecości.

To zbiór obrazów podejmujących próbę zmierzenia się z tematyką odwieczną, a wciąż stwarzaną na nowo. U Bąka kobiecość nie jest alegorią, a symbolem. Symbol zakłada subiektywny, duchowy i jednostkowy stosunek do postaci. Widzimy indywidualne pojmowanie tego tematu przez artystę, który z jednej strony formułuje ich cielesność w sposób estetyczny, ponadczasowy, niedosięgły; z drugiej zaś kobiety-statuy dopełnia kontrastowo rozedrganą materią, co jednocześnie rozszerza postaci na całą płaszczyznę obrazu. Powoduje to wrażenie przekroczenia struktury ciała. Kobiety z niej wychodzą, eksplodują, przeinaczają się, choć nie czynią tego w sposób bezpośredni. Ciała pozostają na swoim miejscu, a jednocześnie już przekraczają je w zmienionej formie. Wszystko dokonuje się
w jednej chwili, w jednym momencie; tu i teraz kobieta przechodzi transmutację, zostaje zawieszona pomiędzy. Jeszcze nie jest dokonana w swojej przemianie. Cała wizualna metamorfoza dokonuje się jak gdyby gdzieś poza nimi, jednak artysta pokazuje nam, że jest to wrażenie złudne, bowiem to ponadcielesne przeistoczenie stanowi meritum obrazów. Ich centrum to kobiecość.

Karol Bąk - wystawa w Galerii Quantum

Karol Bąk – światowej sławy malarz, grafik, rysownik. Artysta wszechstronny, urodzony w roku 1961. W latach 1984-1989 uczęszczał do Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, wydział Grafika. Jego zdolności pomogły mu w zdobyciu zasłużonych dwóch dyplomów z wyróżnieniem. Pierwszy pochodzi z pracownik grafiki u prof. Tadeusza Jackowskiego, drugi z pracowni rysunku u prof. Jarosława Kozłowskiego. Malarz miał kilkanaście wystaw indywidualnych i wziął udział w parunastu ekspozycjach zbiorowych, głównie w Polsce, Niemczech i Holandii. Obecnie zajmuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Otrzymał toruńską nagrodę za grafikę „Dyplom 89″ oraz I nagrodę i medal im. Jana Wronieckiego w XXI pokonkursowej wystawie na najlepszą grafikę i rysunek roku.

Wystawa potrwa do 1 maja 2017 roku w Galerii Quantum w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków na Mazowieckiej 11a.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.