Dzisiaj jest: 13.12.2018, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

IZOLACJA - Daniel del Rosal Garcia - wystawa w Galerii Delfiny

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1221 Autor:
Patronat Medialny

Daniel del Rosal Garcia - IZOLACJA - Galeria Delfiny, ul. Smulikowskiego 10/2, Warszawa, wystawa czynna: 02.02 - 28.02.2017 r.

IZOLACJA - Daniel del Rosal Garcia - wystawa w Galerii Delfiny

IZOLACJA - Daniel del Rosal Garcia - wystawa w Galerii Delfiny

Urodzony w Madrycie w 1983 roku malarz, grafik, ilustrator, reżyser, scenarzysta, aktor. Studiował Sztuki Piękne na madryckim Uniwersytecie Complutense . Ostatni rok swoich studiów odbył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie mieszka od 2006 roku. Z Polską wiąże swoją przyszłość, zarówno malarską jak i filmową.

Daniel del Rosal Garcia - IZOLACJA

Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, między innymi w galeriach MiTo, Prom Kultury, Van den Berg, Pracownia Miejsce, Autograf, Klubokawiarnia Karma, Bily Konicek w Muzeum Etnograficznym. Kolejne wystawy skupiał wokół malarstwa olejnego i akrylowego, precyzując swój własny sposób malowania, wyróżniający go na tle współczesnych artystów.

Od kilku lat pracuje nad nowymi cyklami obrazów pod wspólnym tytułem „Małe przyjemności”, analizując ich znaczenie w naszym codziennym życiu. Celem projektu jest próba zaprezentowania czystej przyjemności poprzez sztukę, bez wiązania jej z konkretnymi kontekstami jak ma to miejsce np. w świecie reklamy. W swoich obrazach Daniel del Rosal Garcia stara się wyrazić przyjemność jako przesłanie samo w sobie, tworząc taką formę i treść dzieła by sprawiało radość jego odbiorcom. Niezwykła żywiołowość kładzenia farby na płótno, feeria nasyconych i energetyzujących barw oraz ciepło bijące z obrazów, powoduje, że malarstwo to nie pozostawia żadnego widza obojętnym. Styl jakim posługuje się artysta jest unikalny i intrygujący do tego stopnia, że nawet błahe z pozoru tematy zmieniają się w kadry, które cieszą oko i na długo zapadają w pamięć.

Daniel del Rosal Garcia - IZOLACJA
 
Obecnie Daniel równolegle do prac figuratywnych tworzy płótna abstrakcyjne, a także buduje kompozycje na przecięciu abstrakcji i sztuki przedstawiającej.

Jego najnowsza wystawa IZOLACJA, którą przez cały miesiąc luty oglądać będzie można na warszawskim Powiślu w Galerii Delfiny, podejmuje próbę przekonania widza, jak uszczęśliwiająca, ważna i  kreatywna może być świadomie wybrana samotność.
Tytuł ten możemy bowiem interpretować na kilku płaszczyznach.

Jedną z nich jest to co mówi sam Artysta: „Kiedy zaczynam malować, z każdą minutą pracy nad płótnem  codzienność odsuwa się coraz dalej ode mnie. Powoli znikają w mojej głowie problemy, zmartwienia maleją, czas przestaje pędzić a ja razem z nim. Wszystko co mnie otacza zaczyna się oddalać aż zewnętrzny świat schodzi na drugi plan. Dla mnie jedyny sposób na prawdziwe łączenie się ze światem to izolacja”. Malarz oddając się tylko temu co kocha wyłącza inne bodźce. Dzięki temu odłączeniu ma szansę odkryć swoje emocje i przelać je na obraz.

Daniel del Rosal Garcia - IZOLACJA

Podobne relacje z izolacją znaleźć możemy przypatrując się kompozycjom figuratywnym Daniela del Rosal Garcia. Ich bohaterowie uchwyceni zostają w momentach wieloznacznego odosobnienia, a widz często ma wrażenie, że podgląda ich poprzez ramę obrazu. Dziewczyna na płótnie opiera wygodnie plecy o ścianę, krzyżuje przed sobą nogi  i pochyla głowę nad książką. Jest zaczytana, z własnego wyboru odrywa się od rzeczywistości i przenosi w wyimaginowany świat. Na innym obrazie Chłopak przykuca nad wyrastającą z ziemi rośliną, podpiera brodę i patrzy. Jest sam na sam z naturą, syci się zielenią młodych liści, przebiega wzrokiem po ich żyłkach, zatapia się w kontemplacji. Jednak na obrazach Daniela alienacja ma w sobie zawsze odcień uśmiechu. Wspinające się na palce Dziecko wykorzystuje chwilę kiedy jest samo i łapczywie wyciąga rękę po świeżo upieczone ciastko. Bez względu na nastrój i powód bohaterowie obrazów znajdują sprzyjający im moment „wyłączenia się”.

W końcu inną płaszczyzną tego tematu są żywiołowe, rytmiczne i hipnotyzujące płótna abstrakcyjne. W języku hiszpańskim izolacja to „AISLAMIENTO” gdzie słowo „ISLA” oznacza wyspę. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to słowo idealnie pasuje do obrazów, które są niczym bezludne wyspy pozbawione rozpoznawalnych znaków graficznych, zawiłej koncepcji, nachalnej narracji. Odseparowane od postrzegania ich rozumem oazy, oddają głos nie refleksji, ale obserwacji. Nie zależy im na myśli, ale na odczuwaniu. W patrzeniu na fantazyjne kompozycje odnaleźć można uczucia towarzyszące obserwacji migoczącego błękitem oceanu,  jaskrawości zieleni egzotycznej flory czy ogrzanych żółcią południowych plaż. Za każdym jednak razem abstrakcje te są zaproszeniem Daniela del Rosal Garcia do zatrzymania się, oderwania od tego co pozostaje poza obrębem naszego wzroku.

 
Michał Piskorski
Kurator wystawy


Daniel del Rosal Garcia
IZOLACJA
Galeria Delfiny | 02.02 - 28.02.2017 r.

Galeria Delfiny
Godziny otwarcia | poniedziałek- piątek 13:00-19:00 |sobota 13:00-18:00
ul. Smulikowskiego 10/2, Warszawa
 
Daniel del Rosal Garcia - IZOLACJA

Daniel del Rosal Garcia ABSTRAKCYJNIE w Galerii MiTO

Daniel del Rosal García - Tempo - Galeria Autograf

Źródło: Galeria Delfiny
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.