Dzisiaj jest: 18.9.2020, imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława

Katarzyna Lipecka - Samanty Belling rozmowy o sztuce

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2875
Patronat Medialny

W kolejnym odcinku „Samanty Belling rozmowy o sztuce” redaktorka rozmawia z rzeźbiarką Katarzyną Lipecką... ALTER RZECZYWISTOŚĆ to kierunek w duchu, którego artystka tworzy...

Katarzyna Lipecka - Samanty Belling rozmowy o sztuce

Katarzyna Lipecka - Samanty Belling rozmowy o sztuce


W kolejnym odcinku „Samanty Belling rozmowy o sztuce” redaktorka rozmawia z rzeźbiarką Katarzyną Lipecką.
Artystka ze Szczecinka, ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Katarzyna Lipecka stworzyła rodzaj sztuki, który nie wpisuje się w żaden z obowiązujących trendów. ALTER RZECZYWISTOŚĆ to kierunek w duchu, którego artystka tworzy. Na czym polega? Na doznaniu rzeczywistości w najszerszym aspekcie. Zakłada, że każda jednostka jest skryptorem własnej egzystencji. Jej sposób postrzegania świata i otaczającej rzeczywistości jest uwarunkowany przez nią samą przez kulturę i doświadczenia. Nasza rzeczywistość zatem składa się z różnych realis, różnych postrzegań świata. Artystka skupia się na "conceptus" , jako dziele wynikającym bezpośrednio z doświadczenia. 
 


Jej rzeźby mają niesłychanie ekspresyjną wymowę, poruszają niemożnością ucieczki przed cierpieniem i deformacją. Lipecka podejmuje  w swojej twórczości najistotniejsze zagadnienia ludzkiej egzystecji. Jeżeli chodzi o tematykę, biologicznej kruchości doświadczoną poprzez kobiecą wrażliwość to  odnosi się ona do niezwykłej ekspresji i liryzmu wypowiedzi Aliy Szapocznikow. Od strony czysto formalnej, jej bardzo osobista wymagająca estetyka sięga do najdalszych i najlepszych osiągnieć rzeźby europejskiej w tym głównie nurtu Rodin’owskiego. Lipecka odchodzi od zastanych idiomów, intryguje bezkompromisową treścią i nową formą. Korzystnie rozszerza formalne i wyrazowe możliwości sensytywne i estetyczne struktury dzieła. Artystka deformuje ciała, układa je w najróżniejszych splotach, zadziwia zestawieniami, odnosi się do Historii Sztuki, czerpie z mitologii.  Chcielibyście dowiedzieć się skąd Lipecka czerpie inspiracje, jak przygotowuje się do pracy, gdzie były wystawiane jej rzeźby i na jakim Kongresie otrzymała ważną nagrodę, musicie zobaczyć ten odcinek.
Nagrania odbyły się na w siedzibie kancelarii Path, na 15 piętrze w budynku w Centrum Warszawy. W kancelarii znajduje się obecnie jedna z najważniejszych rzeźb artystki „Ananke”.
 


Tym razem wywiad ukazał się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zachęcamy do obejrzenia obydwu! Naprawdę warto.
 
Samanta Belling i Piotr Głowacki
 

Katarzyna Lipecka – rzeźbiarka.

Mieszka i tworzy w Szczecinku. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie. Lipecka skierowała swoje zainteresowania ku rzeźbie; warsztat rzeźbiarski doskonaliła w pracowni dziekana wydziału rzeźby -  Józefa Murzyna. Uczelnię ukończyła z wyróżnieniem. Artystka swoją twórczość prezentuje od 2008 roku. Brała udział w wystawach w m.in hiszpańskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Barcelonie, MEAM oraz w kilku wiodących warszawskich galeriach. 

2016 - ,,face to face with Ananke’’ kacelaria Augustyniak, Hatylak & Partners LLP, Warszawa
2016 – Międzynarodowe Targi Sztuki, Warszawa
2015-  Museu Europeu d'Art Modern (MEAM), Barcelona
2015 –Galeria Bohema, Warszawa
2015 – Dom Aukcyjny Bohema, Warszawa
2014 – Galeria Fibak, wystawa grupowa z  Leon Tarasewicz, Magdalena Abakanowicz, Warszawa
2014 – Galeria Quadrylion,  Warszawa
2013 – Galeria Impresja, Zabrze
2013 – Art Gallery 4Art, Gliwice
2009 – Muzuem w Szczecinku, odział Muzuem Narodowego Poznań
2008 –wystawa dyplomowa Akademia Sztuk Pięknych, Kraków
2005 – Aukcja sztuki na rzecz dzieci Niewidomych,  Lion Club,  Szczecinek

Patronat Medialny Art Imperium 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.