Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

PIKSELOWY ŚWIAT RYSZARDA LECHA W MEDIOLANIE

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1853

8 września 2016 r. w Art Gallery Hernandez w Mediolanie odbędzie się otwarcie wystawy wybitnego polskiego malarza i grafika, prekursora malarstwa pikselowego Ryszarda Lecha.

PIKSELOWY ŚWIAT RYSZARDA LECHA  W  MEDIOLANIE

PIKSELOWY ŚWIAT RYSZARDA LECHA  W  MEDIOLANIE 


8 września 2016 r. w Art Gallery Hernandez w Mediolanie odbędzie się otwarcie wystawy wybitnego polskiego malarza i grafika, prekursora malarstwa pikselowego Ryszarda Lecha.

Twórczość Ryszarda Lecha to niezwykłe zjawisko na gruncie sztuki polskiej. Swój oryginalny i unikalny styl wymyślił w połowie lat sześćdziesiątych, zanim komputeryzacja pojawiła się w powszechnym użytku. Fenomen jego malarstwa polega na niezwykle oryginalnym połączeniu języka geometrii z realistycznym pejzażem, przy zastosowaniu własnej technice malowania, co zaskutkowało indywidualnym i niepowtarzalnym stylem. 

Ryszard Lech w 1984 roku uznany został za najciekawszą indywidualność Salonu Wiosennego 84, a w 2013 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku przywróciło pamięć o tym artyście organizując retrospektywną wystawę jego twórczości ,włączając jego dzieła do dóbr kultury narodowej. Z perspektywy lat został uznany za prekursora malarstwa pikselowego.
Wystawa potrwa do 22 września br.

Po wystawie we Włoszech twórczość  tego artysty  zaprezentuje Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

 Ryszard Lech (1927-2005 r.) - malarz, grafik, rysownik.

Ryszard Lech - wystawa w Mediolanie
 

Malarstwo pikselowe - Ryszard Lech w Qadrat Art Gallery
Ryszard Lech - malarstwo pikselowe w Qadrat Art Gallery
Ryszard Lech - wystawa malarstwa w Inowrocławiu