Dzisiaj jest: 16.10.2018, imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Michał Czajka - Na płocie - Praska wystawa fotografii

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1941
Patronat Medialny

Michał Czajka - Na płocie - wystawa fotografii przy ulicy Lubelskiej 30/32 i Skaryszewskiej w Warszawie czynna do 30 sierpnia 2016 r.

Michał Czajka - Na płocie - Praska wystawa fotografii

Michał Czajka - Na płocie - Praska wystawa fotografii 


MW: Michał, zdecydowałeś się na sfotografowanie 100 osób na Pradze Południe jako dzisiejsze oblicze Pragi. Dlaczego?
MC: Najważniejsi są ludzie, zawsze. Długo zastanawiałem się jak pokazać oblicze dzisiejszej Pragi. Wtedy postanowiłem, że będą to twarze.
 
MW: To są mieszkańcy Pragi?
MC: To są twarze ludzi, których spotykałem podczas spacerów po Pradze.
 
MW: Czyli mieszkańcy i?
MC: To ludzie, którzy z jakichś przyczyn przebywali na Pradze, jedni tu mieszkają, inni pracują, tworzą albo po prostu zwiedzają.

Michał Czajka
 
MW: Jaki masz stosunek do tej części Warszawy?
MC: Ja urodziłem się w Warszawie i na Pradze mieszkałem od urodzenia. Tutaj zdarzyło się wiele w moim życiu. Lubię Pragę. Lubię tych zwykłych i niezwykłych ludzi.
 
MW: Jesteś fotografem ludzi?
MC: Nie tylko, jednak najbardziej lubię fotografować ludzi. Najczęściej są to portrety w studio czy w plenerze, z udziałem fryzjera, makijażystki czy stylistki. Teraz chciałem pokazać ludzi jak wyglądają tak po prostu, na ulicy.
 
MW: Dlaczego wystawa na płocie?
MC: To nie jest zwykły płot, to ogrodzenie obiektu Artystyczna Skaryszewska, tu mam swoje studio. W tym miejscu jest najbardziej artystyczne miejsce Pragi-Południe. Tworzy tu wielu artystów i wraz z Fundacją Godnie żyć chciałem, przy wielkim udziale Urzędu Dzielnicy, zapoczątkować wystawy na ogrodzeniu. Sztuka czasem musi wyjść do ludzi sama.
 
MW: Co chciałeś powiedzieć odbiorcom?
MC: Współpracuję z Fundacją Godnie żyć od początku jej powstania. Mottem tych wspólnych działań jest podkreślanie roli człowieka w społeczeństwie. Każdy z nas jest taki sam, bez względu na status społeczny i na rolę, jaką gra w społeczeństwie.
 
MW: Dlatego nie pokazałeś zabytków i nowoczesnych budowli?
MC: Dokładnie. Wiele osób pyta mnie o wystawę, zamierza ją zobaczyć. Cieszę się, że osoby z prawej strony Wisły odwiedzą tę część miasta. Zresztą postrzeganie Pragi się zmienia, przestaje to być miejsce drugiej kategorii.

Michał Czajka
 
MW: Tak kiedyś było, faktycznie ludzie dzielili miasto na lepszą i gorszą część.
MC: Zapraszam na Pragę, zapraszam w okolicę Dworca Wschodniego. Na płocie, przy ulicy Lubelskiej 30/32 i Skaryszewskiej wystawa jest do obejrzenia od 15 lipca do 30 sierpnia 2016 r.


Wystawa jest współfinanowana przez Urząd Dzielnicy Pragapołudnie oraz Fundację Godnie żyć!
Patronat medialny: Art Imperium

Michał Czajka

Michał Czajka
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.