Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dwa widzenia – Dwa spojrzenia – sztuka włókna | J. Alexandrowicz i M. Jełowicka

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3565
Patronat Medialny

Dwa widzenia – Dwa spojrzenia - wystawa tytułem II i III nagrody w Konkursie Muza 2015 - Magdalena Abakanowicz

Dwa widzenia – Dwa spojrzenia – sztuka włókna | J. Alexandrowicz i M. Jełowicka

Dwa widzenia – Dwa spojrzenia – sztuka włókna | Joanna Alexandrowicz i Maria Jełowicka


21 maja 2016 r. w Centrum Promocji Kultury w Warszawie odbył się wernisaż wystawy Dwa widzenia – Dwa spojrzenia – sztuka włókna  - tytułem II i III nagrody w KONKURSIE MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz - przez Joannę Alexandrowicz i Marię Jełowicką.
Konkurs MUZA jest cyklicznym wyzwaniem artystycznym, którego ubiegłoroczną bohaterką była sama Profesor Magdalena Abakanowicz. Jej osoba, życie i twórczość były inspiracją do powstania prac konkursowych. Wystawa finalistów, do której jury w składzie: Agnieszka Gniotek, Edyta Dzierż, Majid Jammoul, Marcin Kokoszko, Katarzyna Bułka Matłacz, Marcin Painta, Magdalena Woźniak,  zakwalifikowało do finału 25 prac artystów z różnych dziedzin sztuki od malarstwa przez instalacje i rzeźb po różnego rodzaju formy tkackie. Wystawa finalistów odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, a podczas wernisażu został ogłoszony oficjalny werdykt.

Zwyciężczynią Konkursu Muza 2015 – Magdalena Abakanowicz została Edyta Rola Marcinowska za pracę Tkanina wykonanej techniką własną z włókna zwierzęcego.  II nagroda za instalację Cocoon trafiła do Joanny Alexandrowicz, a III za tkaninę W kręgach abakanów do Marii Jełowickiej. Na wernisażu nie pojawiła się bohaterka konkursu Profesor Magdalena Abakanowicz, jednak tuż po nim przesłała gratulacje i życzenia dalszych tak spektakularnych sukcesów dla zwyciężczyń konkursu oraz organizatorów.
 

Joanna Alexandrowicz

Edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawskich Łazienkach po których ukończyła Studia na wydziale Grafiki w Exeter Collage of Art (Wielka Brytania). W latach 1974-1978 studiowała na wydziale Grafiki Warszawskiej ASP który ukończyła z dyplomem z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. H. Chrostowskiej. W latach 1980-1983 studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (Studium Reżyserii Filmu Animowanego).
Od roku 1984 zajmuje się m.in. grafiką warsztatową, grafiką użytkową, malarstwem, tkaniną. Jest m.in. autorką filmu animowanego Kruk i Lis. Projektowała i wykonywała kostiumy reklamowe (m.in. Jupiter Center, Drosed), a także współpracowała przy realizacji kostiumów filmowych, teatralnych i telewizyjnych(m.in. dla A. Wajdy,  A. Żuławskiego). Pracowała też jako projektant w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Tworzy grafiki, obrazy i tkaninę unikatową. Od wielu lat tkanina staje się podstawowym narzędziem jej wypowiedzi artystycznej.
 

Maria Jełowicka

Tkaniną artystyczną zajmuje się od roku 1974, w roku 1998 wypracowała autorską metodę tworzenia tkaniny. Pozwala ona na ułożenie i napięcie osnowy w sposób umożliwiający wytkanie pracy w głąb obrazu. Jest członkiem ZPAP od 2001 r. Uczestniczyła w ok 120 wystawach zbiorowych, w jej dorobku jest 30 wystaw indywidualnych. Bierze czynny udział w akcjach charytatywnych. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w konkursach artystycznych.
 
Dwa widzenia – Dwa spojrzenia – sztuka włókna | Joanna Alexandrowicz i Maria Jełowicka
Centrum Promocji Kultury
Ul. Podskarbińska 2, Warszawa
Wystawa czynna do 30.05.2016 r.
 
Organizator konkursu: Art Imperium
Współorganizator: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy
 
Partnerzy wystawy:
Galeria Sztuki ED-Wall Art, Fundacja Dumni Polską, mecyje.pl, Młodzi Sztuką oraz Salon Medi SPA.
 
Patroni Medialni:
Artysta i Sztuka, Buisness Magazine, Europejskie Forum Przedsiębiorczości, Klub Integracji Europejskiej, NAJLEPSZE Z ŻYCIA, PANGEA Magazine, przedsiebiorcy@eu.