Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Edyta Rola Marcinowska | Rerum natura 2 - natura czasu

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3469
Patronat Medialny

Edyta Rola Marcinowska | Rerum natura 2 - natura czasu - wystawa tytułem Grand Prix w Konkursie MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz

Edyta Rola Marcinowska | Rerum natura 2 - natura czasu

Edyta Rola Marcinowska | Rerum natura 2 - natura czasu


21 maja 2016 r. w Centrum Promocji Kultury w Warszawie odbył się wernisaż wystawy tytułem Grand Prix KONKURSU MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz - Edyty Roli Marcinowskiej - Rerum natura 2 - natura czasu.

Konkurs MUZA jest cyklicznym wyzwaniem artystycznym, którego ubiegłoroczną bohaterką była sama Profesor Magdalena Abakanowicz. Jej osoba, życie i twórczość były inspiracją do powstania prac konkursowych. Wystawa finalistów, do której jury w składzie: Agnieszka Gniotek, Edyta Dzierż, Majid Jammoul, Marcin Kokoszko, Katarzyna Bułka Matłacz, Marcin Painta, Magdalena Woźniak,  zakwalifikowało do finału 25 prac artystów z różnych dziedzin sztuki od malarstwa przez instalacje i rzeźb po różnego rodzaju formy tkackie. Wystawa finalistów odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, a podczas wernisażu został ogłoszony oficjalny werdykt.

Zwyciężczynią Konkursu Muza 2015 – Magdalena Abakanowicz została Edyta Rola Marcinowska za pracę Tkanina wykonanej techniką własną z włókna zwierzęcego. Na wernisażu nie pojawiła się bohaterka konkursu Profesor Magdalena Abakanowicz, jednak tuż po nim przesłała gratulacje i życzenia dalszych tak spektakularnych sukcesów dla zwyciężczyń konkursu oraz organizatorów.

Prace prezentowane na wystawie „Rerum natura 2 - natura czasu“ stanowią najnowszy zbiór złożony z interdyscyplinarnych kompozycji będących efektem moich wcześniejszych prób łączenia technik i materii. To właśnie praca nad materią z którą eksperymentuję od kilku lat sprawia, że każda z pokazywanych realizacji posiada własną historię. Wzrastanie i przemijanie to procesy nieodłącznie związane z czasem, a artystyczne próby z tworzywem, które podpowiada i determinuje moje działania twórcze mają tam swoje źródło. Przetwarzanie naturalnego budulca w plastyczne medium - tkaninę przenosi mnie w czas odległy i pierwotny, gdzie w powstałej formie człowiek pojawia się iluzorycznie. Technika jaką się posługuję łączy biologiczną przeszłość z teraźniejszością i  sama w sobie stanowi intymną, oddzielną wartość. Staram się świadomie odwoływać do uniwersalnych treści unikając konkretnych znaczeń - pozostawiam przestrzeń swobodnej interpretacji.- Edyta Rola Marcinowska
 

Edyta Rola Marcinowska, ur.1969r.

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze, następnie w 2003 ukończyła studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu na kierunku Malarstwa – specjalizacja Tkanina Przestrzenna i Gobelin w pracowni prof. Urszuli Plewki–Schmidt. W latach 2003 - 2005 asystentura w macierzystej pracowni. Od 2005 r. pracownik dydaktyczny Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. W 2015 r. uzyskała tytuł doktora. Zajmuje się technikami związanymi z tkaniną unikatową, kolażem i miękka rzeźbą. Poza własną działalnością twórczą  pracuje również jako arteterapeuta realizując projekty z zakresu szeroko rozumianej edukacji artystycznej.

 
Edyta Rola Marcinowska | Rerum natura 2 - natura czasu
Centrum Promocji Kultury
Ul. Podskarbińska 2, Warszawa
Wystawa czynna do 30.05.2016 r.
 
Organizator konkursu: Art Imperium
Współorganizator: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy
 
Partnerzy wystawy:
Galeria Sztuki ED-Wall Art, Fundacja Dumni Polską, mecyje.pl, Młodzi Sztuką oraz Salon Medi SPA.
 
Patroni Medialni:
Artysta i Sztuka, Buisness Magazine, Europejskie Forum Przedsiębiorczości, Klub Integracji Europejskiej, NAJLEPSZE Z ŻYCIA, PANGEA Magazine, przedsiebiorcy@eu.