Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Wystawy Zwyciężczyń Konkursu MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz w CPK

Dodano: 5 lat temu Czytane: 4269
Patronat Medialny

21 maja 2016 r. o godz. 18:00 - wernisaże wystaw Zwyciężczyń KONKURSU MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz - Edyty Roli Marcinowskiej oraz Joanny Alexandrowicz i Marii Jełowickiej

Wystawy Zwyciężczyń Konkursu MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz w CPK

Wystawy Zwyciężczyń Konkursu MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz w CPK


Portal Art Imperium oraz Centrum Promocji Kultury wraz z kuratorami wystaw: Edytą Dzierż i Marcinem Kokoszko, zapraszają 21 maja 2016 r. o godz. 18:00 na wernisaże wystaw Zwyciężczyń KONKURSU MUZA 2015 – Magdalena Abakanowicz

Rerum natura 2 - natura czasu | Edyta Rola Marcinowska /Wystawa z tyt. Grand Prix 
Dwa widzenia – Dwa spojrzenia – sztuka włókna | Joanna Alexandrowicz i Maria Jełowicka / Wystawa z tyt. II i III nagrody
Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 w Warszawie
Wystawy czynne od 22 do 30 maja 2016 r.

Wystawy zwyciężczyń -  Konkurs MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz

Konkurs MUZA jest cyklicznym wyzwaniem artystycznym, którego ubiegłoroczną bohaterką była sama Profesor Magdalena Abakanowicz. Jej osoba, życie i twórczość były inspiracją do powstania prac konkursowych. Wystawa finalistów, do której jury w składzie: Agnieszka Gniotek, Edyta Dzierż, Majid Jammoul, Marcin Kokoszko, Katarzyna Bułka Matłacz, Marcin Painta, Magdalena Woźniak,  zakwalifikowało do finału 25 prac artystów z różnych dziedzin sztuki od malarstwa przez instalacje i rzeźb po różnego rodzaju formy tkackie. Wystawa finalistów odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, a podczas wernisażu został ogłoszony oficjalny werdykt. 

Zwyciężczynią Konkursu Muza 2015 – Magdalena Abakanowicz została Edyta Rola Marcinowska za pracę Tkanina wykonanej techniką własną z włókna zwierzęcego.

Edyta Rola MarcinowskaEdyta Rola Marcinowska, Tkanina, technika własna - włókno zwierzęce, 200x70 cm, 2015 r.


Rerum natura 2 - natura czasu | Edyta Rola Marcinowska

Wystawa z tyt. Grand Prix w Konkursie MUZA 2015 – Magdalena Abakanowicz
Prace prezentowane na wystawie „Rerum natura 2 - natura czasu“ stanowią najnowszy zbiór złożony z interdyscyplinarnych kompozycji będących efektem moich wcześniejszych prób łączenia technik i materii. To właśnie praca nad materią z którą eksperymentuję od kilku lat sprawia, że każda z pokazywanych realizacji posiada własną historię. Wzrastanie i przemijanie to procesy nieodłącznie związane z czasem, a artystyczne próby z tworzywem, które podpowiada i determinuje moje działania twórcze mają tam swoje źródło. Przetwarzanie naturalnego budulca w plastyczne medium - tkaninę przenosi mnie w czas odległy i pierwotny, gdzie w powstałej formie człowiek pojawia się iluzorycznie. Technika jaką się posługuję łączy biologiczną przeszłość z teraźniejszością i  sama w sobie stanowi intymną, oddzielną wartość. Staram się świadomie odwoływać do uniwersalnych treści unikając konkretnych znaczeń - pozostawiam przestrzeń swobodnej interpretacji.- Edyta Rola Marcinowska
 

Edyta Rola Marcinowska, ur.1969r.

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze, następnie w 2003 ukończyła studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu na kierunku Malarstwa – specjalizacja Tkanina Przestrzenna i Gobelin w pracowni prof. Urszuli Plewki–Schmidt. W latach 2003 - 2005 asystentura w macierzystej pracowni. Od 2005 r. pracownik dydaktyczny Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. W 2015 r. uzyskała tytuł doktora. Zajmuje się technikami związanymi z tkaniną unikatową, kolażem i miękka rzeźbą. Poza własną działalnością twórczą  pracuje również jako arteterapeuta realizując projekty z zakresu szeroko rozumianej edukacji artystycznej.
 

Dwa widzenia – Dwa spojrzenia – sztuka włókna 
Joanna Alexandrowicz i Maria Jełowicka

WYSTAWA Z TYT. II I III NAGRODY W KONKURSIE MUZA 2015 – MAGDALENA ABAKANOWICZ


Joanna Aleandrowicz

Edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawskich Łazienkach po których ukończyła Studia na wydziale Grafiki w Exeter Collage of Art (Wielka Brytania). W latach 1974-1978 studiowała na wydziale Grafiki Warszawskiej ASP który ukończyła z dyplomem z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. H. Chrostowskiej. W latach 1980-1983 studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (Studium Reżyserii Filmu Animowanego).
Od roku 1984 zajmuje się m.in. grafiką warsztatową, grafiką użytkową, malarstwem, tkaniną. Jest m.in. autorką filmu animowanego Kruk i Lis. Projektowała i wykonywała kostiumy reklamowe (m.in. Jupiter Center, Drosed), a także współpracowała przy realizacji kostiumów filmowych, teatralnych i telewizyjnych(m.in. dla A. Wajdy,  A. Żuławskiego). Pracowała też jako projektant w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Tworzy grafiki, obrazy i tkaninę unikatową. Od wielu lat tkanina staje się podstawowym narzędziem jej wypowiedzi artystycznej.

Joanna Alexandrowicz

Joanna Alexandrowicz, Cocoon, tkanina, 70 x 100 x 70 cm, 2015 r.
II miejsce w Konkursie MUZA 2015 – Magdalena AbakanowiczMaria Jełowicka

Tkaniną artystyczną zajmuje się od roku 1974, w roku 1998 wypracowała autorską metodę tworzenia tkaniny. Pozwala ona na ułożenie i napięcie osnowy w sposób umożliwiający wytkanie pracy w głąb obrazu. Jest członkiem ZPAP od 2001 r. Uczestniczyła w ok 120 wystawach zbiorowych, w jej dorobku jest 30 wystaw indywidualnych. Bierze czynny udział w akcjach charytatywnych. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w konkursach artystycznych.

Maria JełowickaMaria Jełowicka, W kręgach abakanów, technika własna, 180x80 cm, 2015 r.
III miejsce w Konkursie MUZA 2015 – Magdalena Abakanowicz


 Muza 2015 – Magdalena Abakanowicz – Wystawa Finalistów - Zwycięzcy konkursu
Wyniki I etapu Konkursu MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz
MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz - regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa
Magdalena Abakanowicz - myśli i słowa...
Marcin Painta – POSTRZEGANIE czyli kolejny sukces artysty
Marcin Painta – POSTRZEGANIE - wystawa tyt. Grand Prix MUZY 2014
Zwycięzcy MUZY - Painta, Maciejowska, Strójwąs i Maciaszek
Gala urodzinowa Art Imperium i wernisaż wystawy MUZA
Wystawa MUZA – powrót portretów na salony
Wystawa MUZA - lista zakwalifikowanych artystów
Konkurs! Zapraszamy artystów do udziału w wystawie zbiorowej pt. MUZA!2014