Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

To nie będzie zwykłe Muzeum

Dodano: 5 lat temu Czytane: 2549
Patronat Medialny

3 maja we Wrocławiu zostanie otwarte Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum. Sto aplikacji multimedialnych, prezentacji i gier. Koncerty, spektakle i festiwale...

To nie będzie zwykłe Muzeum

To nie będzie zwykłe Muzeum


Sto aplikacji multimedialnych, prezentacji i gier. Koncerty, spektakle i festiwale. Ponad trzy tysiące obiektów przeniesionych do świata wirtualnego i dwieście zabytków "na żywo" a przede wszystkim rękopis największego dzieła Adama Mickiewicza. To wszystko - jak zapowiada Marcin Hamkało, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - będzie można zobaczyć w Muzeum Pana Tadeusza, które już wkrótce otwiera się we Wrocławiu.

Zlokalizowane w stolicy Dolnego Śląska, nowo powstałe Muzeum  im. Pana Tadeusza oferuje odwiedzającym  nie tylko rękopis poematu, który zna każdy Polak. Zabytkowa kamienica zlokalizowana przy wrocławskim Rynku, będzie miejscem prezentacji dzieła w sposób jak najbardziej atrakcyjny dla współczesnych czytelników oraz bodźcem do dyskusji o polskiej literaturze, kulturze i obyczajowości.
Punktem odniesienia i inspiracją do dialogu pozostaje rękopis Adama Mickiewicza. Jednak muzeum to będzie miejscem, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, które wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom i technologicznym wyzwaniom XXI wieku. Na potrzeby multimediów i aranżacji graficznych zostały wykonane i poddane cyfrowej obróbce wizerunki 3093 obiektów, powstało ponad sto aplikacji multimedialnych, prezentacji i gier z wykorzystaniem nowoczesnych technologii mappingu, augmented reality, ekranów parowych i virtual reality.

Muzeum Pana Tadeusza

Program edukacyjny nie jest jednak  kierowany wyłącznie dla młodych odbiorców. Muzeum oferuje również tradycyjne eksponaty, cenne ze względu na swoją wartość historyczną i materialną, angażujące zmysły i poznawczą naturę człowieka w sposób bardziej tradycyjny.
Poza wystawą główną organizowane będą również wystawy czasowe, wykorzystujące nie tylko eksponaty będące w posiadaniu Ossolineum, ale również wypożyczone okazy muzealne. 
Już w maju będzie można zobaczyć oryginał Konstytucji 3 maja, obrazy sprowadzone ze Lwowa, eksponaty wypożyczone z muzeów narodowych w Warszawie i Krakowie.

Muzeum to również projekt edukacyjny, z ciekawym programem skierowanym do szkół a nawet przedszkoli. Zamierza stać się również centrum kultury i edukacji, organizującym festiwale, wykłady, koncerty i spektakle, w którym każdy będzie miał okazję do odkrycia się na nowo. Podczas debat, szkoleń, warsztatów i spotkań będzie można rozwijać postawy twórcze, wyobraźnię, inteligencję emocjonalną, przestrzenną, muzyczną czy empatię.

www.pantadeusz.ossolineum.pl

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu powstaje dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.