Dzisiaj jest: 19.11.2018, imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła

CONTACT / KONTAKT Warszawa _ Wrocław _ Gdańsk

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1434
Patronat Medialny

16-30.04.2016 r. CONTACT / KONTAKT Warszawa _ Wrocław _ Gdańsk - wystawa we Wrocławiu- Galeria Tętno / Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 / ul. Jatki12-13 - wernisaż 16.04.2016 r. godz. 18

CONTACT / KONTAKT Warszawa _ Wrocław _ Gdańsk

CONTACT / KONTAKT  Warszawa  _  Wrocław  _  Gdańsk

malarstwo
2015/2016
kuratorzy projektu: Edyta Dzierż, Małgorzata Jojnowicz

Contact Kontakt wystawa malarstwa

Artyści:
Katarzyna Banaś, Anna Brudzińska, Edyta Dzierż, Magdalena Hajnosz, Kuba Janyst, Małgorzata Jojnowicz, Krzysztof Kopeć, Jolanta Studzińska, Krystyna Szczepaniak.
 
Projekt ma formę dialogu malarskiego między dziewięcioma artystami.
CONTACT / KONTAKT tworzy wielowątkowy i różnorodny obraz twórczości malarskiej powstającej
w trzech ośrodkach artystycznych w Polsce: Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.
 
Projekt wystartował 16 października 2015 roku w Warszawie, w Galeria LUFCIK (ul. Mazowiecka 11a).
Obecnie 16 kwietnia 2016 roku wystawa będzie prezentowana w Galerii Tętno we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Finisaż projektu planowany jest w Gdańsku, w Galerii Pionova (ul. Olejarna 2).
 
kuratorzy wystaw: Edyta Dzierż, Małgorzata Jojnowicz
 
_________________________________
TERMINY:
 • 14-28.10.2015
            Galeria LUFCIK / Warszawa / ul. Mazowiecka 11a
- wernisaż 16.10.2015 godz. 18
 
 • 16-30.04.2016           
Galeria Tętno / Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 / ul. Jatki12-13
- wernisaż 16.04.2016 godz. 18
 
 • Galeria Pionova / Gdańsk / ul. Olejarna 2 (szczegóły  wkrótce)
 
Więcej informacji na:
https://www.facebook.com/KontaktMalarstwo/
https://www.facebook.com/events/556752014499495/
https://www.facebook.com/events/851091281611305/
________________________________________
W ramach projektu planowane są eventy:
 • 16.10.2015 od godz. 18/ Warszawa / Galeria Lufcik / ul. Mazowiecka 11a
Spotkanie artystów z publicznością i wspólne oglądanie wystawy
 • 16-31.04.2016 od godz. 18 / Wrocław / Galeria Tętno / ul. Jatki 12-13
Spotkanie artystów z publicznością i wspólne zwiedzanie wystawy

ORGANIZATORZY:
 • Okręg Warszawski ZPAP / Galeria LUFCIK
 • Galeria Tętno / Wrocław
 • ZPAP Wrocław
 • Galeria Pionowa / Gdańsku
 
PATRONI MEDIALNI PROJEKTU: Art Imperium | waw4free | kulturaonline.pl | Rynek i Sztuka | cojestgrane.pl
____________________________________________________________

KONTAKT Warszawa _Gdańsk _ Wrocław

 „Kontakt” to tytuł wystawy przygotowanej przez dziewięciu artystów z Polski, która zostanie pokazana w Warszawie, Gdańsku i we Wrocławiu na przestrzeni roku 2015/2016. Autorami prac malarskich, które składają się na nią, są: Katarzyna Banaś, Anna Brudzińska, Edyta Dzierż, Magdalena Hajnosz, Kuba Janyst, Małgorzata Jojnowicz, Krzysztof Kopeć, Jolanta Studzińska i Krystyna Szczepaniak. Kuratorami wystawy, organizującymi i koordynującymi przedsięwzięcie, a jednocześnie współtworzącymi ją artystkami są Edyta Dzierż (z Warszawy) i Małgorzata Jojnowicz (z Wrocławia).

Artyści biorący udział w tym pokazie pochodzą z różnych miast, kształcili się też na różnych uczelniach artystycznych, między innymi w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, także w Toruniu, Krakowie i Częstochowie. Mieszkają i tworzą także w różnych ośrodkach rozrzuconych niemal skrajnie na mapie Polski: we Wrocławiu, Sopocie, Gdańsku, Warszawie, Lublinie, Katowicach czy Bydgoszczy. Jak sami przyznają, potrzeba bezpośredniego kontaktu, wymiany doświadczeń, skonfrontowania własnej twórczości z pracą innych artystów, skłoniła ich do współdziałania, poszukiwania punktu spójnego, łączącego odległe środowiska artystyczne, a jednocześnie do prezentacji własnych poszukiwań. Oczywistym elementem połączenia dla wszystkich stało się malarstwo, które stanowi centrum ich życia, pracy i zainteresowań, a momentem integracji i komunikacji zorganizowane wystawy. Z owej potrzeby bezpośredniej komunikacji na płaszczyźnie artystycznej i ludzkiej, kontaktu za pośrednictwem malarstwa, wypływa tym samym koncepcja wystawy i jej tytuł.
Kontakt człowieka – artysty z otaczającym go światem za pośrednictwem sztuki, a w tym przypadku malarstwa, nie tylko z publicznością oglądającą wystawę, ale także z innymi artystami, jest jedną z podstaw, jeśli nie warunkiem, rozwoju osobowości artystycznej. W otaczającym nas świecie, paradoksalnie mimo galopującego rozwoju środków komunikacji, pęd życia warunkowany rozwojem technologicznym wtłacza nas w izolację i samotność. Zwłaszcza artysta – malarz, ze względu na charakter swojej pracy, realizowanej najczęściej w odosobnieniu w zaciszu pracowni, narażony jest na wyobcowanie. Rzadsze są również spotkania między artystami, wspólne rozmowy, wymiany poglądów, koncepcji ideowych, wrażeń czy zwykłych doświadczeń związanych z pracą twórczą, co było poniekąd podstawą rozwoju polskiego środowiska artystycznego w latach 50., 60. czy 70. ubiegłego wieku, a zwłaszcza środowiska awangardy. Wystawa łącząca artystów pochodzących z różnych środowisk ma zatem wyjść naprzeciw tym potrzebom, motywując do współpracy i „twórczego kontaktu”, wzbogacającego każdą z malarskich indywidualności. Organizowane w trzech miastach ekspozycje odwołują się więc do tradycji wymiany i współpracy artystycznej środowisk – konfrontacji postaw i idei twórców, by w formie dialogu malarskiego między artystami stworzyć wielowątkowy i różnorodny obraz twórczości malarskiej powstającej obecnie w Polsce.

Jedność intencji artystów i użytych środków artystycznej wypowiedzi – pojmowanych obecnie już jako tradycyjne - czyli malarstwa (większość prac została zrealizowana w technice olejnej lub akrylowej na płótnie), nie pokrywa się jednak w tym przypadku z jednorodnością formalną prezentowanych prac. Pokazywane na wystawie malarstwo charakteryzuje odmienność języka każdego z artystów, budowanego głównie wokół abstrakcji, czasem geometrycznej (Janyst, Studzińska), innym razem bardziej ekspresyjnej (Hajnosz, Jojnowicz, Kopeć) lub organicznej (Brudzińska, Dzierż), niekiedy wzbogaconego elementami – symbolami zaczerpniętymi ze świata realizmu (Nawrocka, Szczepaniak), bądź też abstrakcji będącej metaforą rzeczywistości, na przykład pejzażu (Banaś). Wyraźnym akcentem, a także kolejnym elementem spójnym, „kontaktującym” artystów, tym razem w sferze formalnej wystawy, jest bogactwo koloru. Jego intensywność i siła emanuje z każdej z prezentowanych prac, choć za każdym razem wydobywana jest w odmienny sposób, od świetlistego przenikania przezroczystości (w pracach Banaś, Brudzińskiej, Jojnowicz) przez płaskie zestawienia plam barwnych (Dzierż, Janyst, Szczepaniak), subtelne przenikania (Hajnosz, Kopeć), aż po jednorodne płaszczyzny koloru (u Studzińskiej), budujące - każdy na swój sposób głębię obrazu - trójwymiarową przestrzenność płócien.

„Kontakt” to projekt, którego ideę możemy więc odnieść zarówno do sfery malarskiej pokazywanych obrazów, społecznej - w aspekcie uczestniczących w wystawie artystów, jak i w kontekście komunikacji z odbiorcą poprzez sztukę. Język prezentowanego malarstwa, ze względu na abstrakcyjny charakter, odwołuje się bowiem do percepcji wrażeniowej, ułatwiając komunikację z odbiorcą, nie narzucając ścisłej interpretacji i pozostawiając nieograniczoną sferę dla wyobraźni oglądającego, niezależnie od wieku, profesji czy znajomości świata sztuki.
Wreszcie wśród ścieżek interpretacyjnych tytułu należałoby wskazać także na symboliczny „kontakt” przez sztukę, która jest niezwykłym sposobem wyrażania, komunikowania i odbierania idei oraz emocji, budowania świadomości społecznej i rozwoju cywilizacyjnego, docenianym i hołubionym przez człowieka od początków jego istnienia. Sposób ten wydaje się być ciągle niezastąpiony i, co więcej, niezwykle potrzebny człowiekowi we współczesnym świecie, w którym zachowanie równowagi między tym, co materialne, a tym co duchowe, jest coraz trudniejsze.
 

dr  Patrycja  Pucek

 

CONTACT / KONTAKT Warszawa _Gdańsk _ Wrocław - malarstwo 2015

Patronat Medialny Art Imperium 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.