Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

​Pierwsza w historii internetowa transmisja koncertu w Filharmonii Narodowej

Dodano: 8 lat temu Czytane: 1306

Koncertem 25.10. 2013 rozpoczynamy nowy etap w działalności Filharmonii Narodowej. Tego dnia odbędzie się pierwsza w historii transmisja internetowa naszego koncertu.

​Pierwsza w historii internetowa transmisja koncertu w Filharmonii Narodowej

Pierwsza w historii internetowa transmisja koncertu w Filharmonii Narodowej

Koncertem 25 października 2013 rozpoczynamy nowy etap w działalności Filharmonii Narodowej. Tego dnia odbędzie się pierwsza w historii transmisja internetowa koncertu. Internauci wysłuchają II Symfonii „Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera, pod batutą maestro Jacka Kaspszyka.
Pragniemy nawiązać do praktyk najwybitniejszych orkiestr świata, które dzięki internetowi docierają ze swoją sztuką do najodleglejszych zakątków globu.

Projekt  stał się możliwy dzięki współpracy z Programem 2 Polskiego Radia. Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu i wysłuchania transmisji koncertu z obrazem w jakości HD na stronach internetowych www.filharmonia.pl i www.dwojka.polskieradio.pl, w piątek, 25 października o godz. 19:30. Koncert będzie także transmitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Dzieło wykonywane tego wieczoru należy do najważniejszych i najbardziej poruszających utworów późnego romantyzmu. Muzykolog warszawski, Piotr Maculewicz, który przed koncertem wygłosi wykład o II Symfonii Gustava Mahlera (piątek, godz. 18:30, Sala Kameralna), tak pisze o niej w swoim komentarzu w książce programowej Filharmonii Narodowej na sezon 2013/2014: 
„O jej ostatecznym kształcie przesądziło zetknięcie z wierszem Friedricha Klopstocka Die Auferstehung (Zmartwychwstanie), wykonanym podczas uroczystości żałobnych Hansa von Bülowa. Prosta, dziecięca wręcz, zarazem ogromnie sugestywna wizja powstania z martwych zafascynowała wrażliwego kompozytora, przeżywającego śmierć swego mentora. Zainspirowała go do głębokiej, eschatologicznej refleksji, której wyrazem stał się rozbudowany, wokalny finał nowej symfonii, dopełniony też pieśnią Urlicht ze zbioru Des Knaben Wunderhorn. Mahler wycofał pierwotnie dodany do symfonii literacki program, lecz wobec przemawiającego słowem finału, przesłanie poprzedzających go części jest sugestywne także bez werbalnego programu - to niezwykła muzyczna metafora życia, jego radości i trosk, momentów wzniosłych i trywialnych. Sukces dzieła uskrzydlił kompozytora i przesądził o wyborze drogi symfonika, jednego z najwybitniejszych w dziejach tego gatunku”.

Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi jej nowy dyrektor artystyczny Jacek Kaspszyk, a solistkami wieczoru będą Iwona Sobotka (sopran) i Maria Forsström (alt). Chór przygotował prof. Henryk Wojnarowski.

 
Źródło: Filharmonia Narodowa