Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Paszporty POLITYKI 2015 rozdane

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1995

Magnus von Horn, Ewelina Marciniak, Tymek Borowski, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i zespół studia CD Projekt RED - nagrodzeni!

Paszporty POLITYKI 2015 rozdane

Laureaci Paszportów POLITYKI 2015


Już od 23 lat są przyznawane Paszporty POLITYKI, jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Tegorocznych laureatów poznaliśmy podczas uroczystej Gali, która odbyła się w dniu 12 stycznia 2016 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
 
Nagrody w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków
w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna.
Wyróżniają one utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagroda specjalna, jaką jest Kreator Kultury, trafia w ręce wybitnych twórców, za szczególne osiągnięcia w popularyzacji polskiej kultury.
 
              

FILM

Nominowani: Karolina Bielawska | Kuba Czekaj | Magnus von Horn
 
Paszport POLITYKI otrzymał Magnus von Horn

Magnus von Horn - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Magnus von Horn - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Nagroda za film „Intruz”, najlepszy debiut ostatnich sezonów. Za dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia. Za dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby.

Reżyser i scenarzysta. Urodzony w Szwecji, w wieku 20 lat przyjechał do Polski, żeby studiować reżyserię w łódzkiej Filmówce. Dziś mieszka w Warszawie, ma żonę Polkę i uważa się za filmowca polskiego i szwedzkiego na równi. Jego „Intruz” ze zdjęciami Łukasza Żala to zrealizowany w Szwecji film stawiający pytania o konsekwencje zbrodni popełnionej w afekcie. Uhonorowany został aż trzema nagrodami w Gdyni: za reżyserię, scenariusz i montaż.
 

TEATR

Nominowani: Dominika Knapik | Ewelina Marciniak | Justyna Wasilewska
 
Paszport POLITYKI otrzymała Ewelina Marciniak

Marciniak Ewelina - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Marciniak Ewelina - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru .
 
Reżyserka teatralna. Studiowała europeistykę i dramatologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później reżyserię na krakowskiej PWST. Jest autorką najgłośniejszego spektaklu minionego roku – „Śmierci i dziewczyny” z wrocławskiego Polskiego – który wzbudził protesty polityków i organizacji religijnych. Ale nominację do Paszportu przyniosły jej wcześniejsze spektakle, szczególnie „Portret damy” według powieści Henry’ego Jamesa, zrealizowany w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
 

SZTUKI WIZUALNE

Nominowani: Tymek Borowski | Piotr Łakomy | Honorata Martin
 
Paszport POLITYKI otrzymał Tymek Borowski

Borowski Tymek, fot. foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Borowski Tymek, fot. foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Za nieustanne poszukiwanie nowych, oryginalnych sposobów komunikowania się z widzem. Za błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs. Ukończył stołeczną ASP w pracowni malarskiej Leona Tarasewicza. Bohater dwóch indywidualnych wystaw w ubiegłym sezonie: „Nie ma czegoś takiego jak sztuka” w BWA Olsztyn i „Wszyscy potrzebują zasad, ale każdy potrzebuje innych” w Galerii Arsenał w Białymstoku. Jego sztuka jest ironiczna, ale i bardzo przystępna. Często zyskuje wymiar utylitarny, będąc czymś w rodzaju narzędzia pozwalającego tłumaczyć mechanizmy rządzące sztuką, kulturą, społeczeństwem.  
 

LITERATURA 

Nominowani: Weronika Murek | Andrzej Muszyński | Łukasz Orbitowski 

Paszport POLITYKI otrzymał Łukasz Orbitowski

Orbitowski Lukasz - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Orbitowski Lukasz - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych
 
Za książkę „Inna dusza” będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Za precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła.
 
Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Warszawie. Napisał już 14 książek, m.in: „Tracę ciepło”, „Święty Wrocław” czy „Szczęśliwą ziemię”. Już po raz drugi nominowany do Paszportów POLITYKI – tym razem za „Inną duszę”, historię dwóch zbrodni, do których doszło w drugiej połowie lat 90. w Bydgoszczy. I chociaż to rzecz oparta na faktach, jest zarazem pełnokrwistą powieścią. Nie tylko historią mordercy, ale też historią o Polsce lat 90.
 

MUZYKA POWAŻNA

Nominowani: Krzysztof Książek | Barbara Kinga Majewska | Marcin Świątkiewicz
 
Paszport POLITYKI otrzymał Marcin Świątkiewicz

Swiatkiewicz Marcin - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Świątkiewicz Marcin - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych
 
Za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie.
 
Studiował grę na klawesynie i kompozycję w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie obecnie wykłada. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów, a także na historycznych fortepianach i organach. Szczególnie ceniony jest za wykonywanie partii basso continuo w dziełach barokowych. Regularnie współpracuje z brytyjską skrzypaczką Rachel Podger i jej zespołem Brecon Baroque oraz ze skrzypkiem włoskim Enrico Onofrim i jego orkiestrą Divino Sospiro.
 
 

MUZYKA POPULARNA

Nominowani: Błażej Król | Raphael Rogiński | Kuba Ziołek
 
Paszport POLITYKI otrzymał Kuba Ziołek

Kuba Ziołek - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Kuba Ziołek - foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych
 
Za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki. Za niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk.
 
Kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista. A także „eksperymentator, wizjoner, pracoholik” – jak określa go jeden z naszych jurorów. Swój czas dzieli pomiędzy cały zestaw różnych grup, od stricte rockowych, po tworzące muzykę improwizowaną. Są wśród nich Alameda 5, Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble, Kapital, T’ien Lai, a wreszcie solowe przedsięwzięcie Stara Rzeka. W 2015 r. był współautorem kilku nowych albumów, świetnie ocenianych przez krytykę – i w kraju, i na świecie.
 

KREATOR KULTURY

Doroczną specjalną nagrodę POLITYKI otrzymał zespół studia CD Projekt RED
 
Za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z „Wiedźmina” wielkiej marki w świecie gier wideo. Za pokazanie, że polskie studio może być potęgą w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. A wreszcie za potężny wpływ na rozwój całej nowej branży kulturalnej w Polsce.
 
CD Projekt RED to polska firma tworząca gry wideo, założona w 2002 r. w Warszawie jako spółka zależna od CD Projekt. Zasłynęła trzema częściami fabularnej gry „Wiedźmin” („The Witcher”), której akcja toczy się w świecie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Od czasu premiery pierwszej odsłony w 2007 r. gra zyskiwała stopniowo coraz większą popularność na świecie, jednocześnie silnie stymulując rozwój rodzimego rynku – ze względu na rozmach, ambicje i duże inwestycje w tę serię. Nad zeszłoroczną grą „Wiedźmin 3: Dziki Gon” pracowało ok. 1,5 tys. osób: scenarzystów, rysowników, grafików, animatorów, programistów, aktorów, filmowców, dźwiękowców, kompozytorów, kaskaderów, projektantów, producentów, testerów i specjalistów od marketingu. Ostatecznie CD Projekt RED pokonał praktycznie całą światową konkurencję, zdobywając za trzecią część „Wiedźmina” trzy statuetki The Game Awards (uznawanych za odpowiednik filmowych Oscarów) i szereg innych nagród. Towarzyszyły temu wielomilionowe wyniki sprzedaży. W najmłodszej kulturalnej dziedzinie, rozwijającej się prężniej niż przemysł filmowy, jesteśmy dziś potęgą.
Źródło: Polityka