Dzisiaj jest: 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Testosterror Igora Aqualoopy Chołdy i nowy mural - wystawa w Pragalerii

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1369

Aqualoopa Testosterror. Pragaleria, ul. Stalowa 3, Warszawa. 30 września – 14 października 2015 r.

Testosterror Igora Aqualoopy Chołdy i nowy mural - wystawa w Pragalerii

Testosterror Igora Aqualoopy Chołdy i nowy mural - wystawa w Pragalerii


Aqualoopa Testosterror. PragaleriaPrace z cyklu „Testosterror”, autorstwa Igora Chołdy, lepiej znanego na artystycznej scenie, przede wszystkim tej streetartowej, jako Aqualoopa powstały jako wynik doświadczeń z energią maskulinum.
Energia męska kojarzy się z działniem, parciem do przodu, pędem do sukcesu, rywalizacją i siłą. Mężczyzn w dzisiejszym świecie ocenia się w kategoriach silny - słaby.
Jednak energia nie jest domeną wyłącznie męską. Przejawia się też w świecie feministycznym, i w takim samym stopniu dotyczy pań. Sama energia nie jest ani dobra, ani zła. Jest doświadczeniem każdego z nas. Stereotypowo tylko kojarzona jest z męskim aspektem natury Yang. W świecie medycznym odpowiada jej hormon testosteron. W dobie pandominacji patriarchalnego modelu społecznego, doświadczenie męskości i pojęcie męskiej energii zostało wypaczone. Ponadto stało się obiektem krytyki i wstydu.
Przypomnijmy sobie aktorów kreujących rolę Jamsa Bonda w pierwszych filmach serii o nieustraszonym szpiegu lub postać pisarza Ernesta Hemigwaya. Męskość tych gentelmanów była pewnego rodzaju znakiem jakości, kojarzonym ze stylem i elegancją. Kubańskie cygara, boks, walki kogutów to być może nieco inne wyznaczniki elegancji niż dzisiejszy sznyt, jednak są one nie do podrobienia. Czasy się zmieniły, ale doświadczenie męskiej energii jest dalej obecne, jako przejaw witalnych sił przyrody. Teraźniejszość nas ogranicza i wypacza pierwotne potrzeby, sprowadzając je do stadionowej agresji, kultu siłowni i drogich męskich zabawek. Narzuca się też mężczyzną bardzo silną konieczność dopasowania do współczesnego świata, gdzie bardzo ważne jest równouprawnienie, a „męska ręka” nie zawsze jest mile widziana, jako sposób liderowania lub rozwiązywania sporów.

Aqualoopa /Igor Chołda/, Gry towarzyskie, grafika cyfrowa, papier, 70x70 cm.
Aqualoopa /Igor Chołda/, Gry towarzyskie, grafika cyfrowa, papier, 70x70 cm.

Obrazy z cyklu „Testosterror” nie są w żaden sposób próbą stawania po którejś stronie w dyskusji o męskości i jej wyznacznikach. Ich celem jest zbudowanie  świadomości i przyjrzenie się temu, co kryje się w męskim aspekcie energii, często wulgarnym, prostolinijnym, ale też prostym i dosłownym. Są to bardzo interesujące aspekty roli, jaką jest bycie facetem.
Na moje doświadczenia wpływa dzieciństwo i rodzinny dom. Dorastałem w atmosferze pierwotnego etosu męskiej pracy. Ojciec, obecnie emerytowany pułkownik straży pożarnej, ryzykował życie w walce z żywiołem ognia, powodziami, itp. Perspektywa kogoś, kto działa w realnym świecie, wywarzającego toporem drzwi płonącego mieszkania jest diametralnie różna od praktyki urzędnika przewalającego tony papierów w walce z wyimaginowanymi przepisami, terminami, pozwoleniami.

Aqualoopa /Igor Chołda/, Football, 2015, akryl, płótno, 80x80 cm.

Aqualoopa /Igor Chołda/, Football, 2015, akryl, płótno, 80x80 cm.

W cyklu „Testosterror” chciałem ocucić realność odczuwania walki, ścierania się, męskiego „dawania rady”. Dziś, coraz rzadziej jest ono spotykane z powodu pewnej fikcji i izolacji pracy. Męska teraźniejszość często polega na klikaniu w arkusz kalkulacyjny czy projektowaniu internetowej reklamy. To robienie czegoś, co nie istnieje realnie, co nie dotyka wprost otaczającego nas świata. Realizacja projektu, czy nawet walka z kryzysem finansowym, to diametralnie  różne doświadczanie od stanięcia na ringu czy ścięcia drzewa siekierą.
Igor „Aqualoopa” Chołda

Aqualoopa /Igor Chołda/, Duel, 2014, druk cyfrowy, płótno, 100x100 cm.

Aqualoopa /Igor Chołda/, Duel, 2014, druk cyfrowy, płótno, 100x100 cm.


Aqualoopa /Igor Chołda/

(ur. 1978 r.) ilustrator, projektant, animator i artysta streetartowy. Absolwent UW Wydziału Filozofii, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi oraz Instytutu Psychologii Procesu. Głównie znany jako autor murali, których ma na koncie kilkadziesiąt. Tworzy i współtworzy reklamy, teledyski i krótkie animacje. Zajmuje się także komponowaniem muzyki oraz psychoterapią. Autor wystawy indywidualnej wideo i malarstwa "Infection" w Galerii 3678 U Artystów (2011). Laureat pierwszej nagrody w konkursie na mural Levi's "Go Forth" (2011), pierwszej nagrody w konkursie na mural poświęcony Marii Curie-Skłodowskiej, zrealizowany na dziedzińcu metro Centrum w Warszawie (2011), pierwszej nagrody na mural Integracja Uskrzydla w Środowiskowym Dom Samopomocy „Pod Skrzydłami" w Warszawie (2011) oraz Energetycznym Centrum Kultury w ECK & Sosnowiec City w Sosnowcu (2011). Uczestnik festiwalu Street Art Doping (2011, 2012). Ostatnio prezentował swoje prace w ramach wystawy „KRZY.WE 2. Polska Ilustracja Wektorowa” w Pragalerii.

Aqualoopa /Igor Chołda/, Box’n’Kox, akryl, płótno, 120x120 cm.
Aqualoopa /Igor Chołda/, Box’n’Kox, akryl, płótno, 120x120 cm. 
 

Aqualoopa Testosterror

Pragaleria, ul. Stalowa 3, Warszawa 
30 września – 14 października 2015 r.
wernisaż: 30 września 2015 r. godz. 18.00-21.00
Na wernisażu zagra Dj Droga z kolektywu Plastilina
Po wernisażu o 21.00 Koncert Bajkonur w Składzie Butelek

Wystawa zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologii
Procesu Popkreacje http://popkreacje.pl/
Ekspozycji patronuje platforma Polska Grafika Cyfrowa
Patroni medialni: ArtImperium.pl, Artinfo.pl, O.pl
Źródło: Pragaleria
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.