Dzisiaj jest: 25.3.2019, imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli

Urszula Tarasiewicz - Nowe legendy miejskie - wystawa w Krakowie

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1419 Autor:

25.09 - 1.11.2015 r. w andel's Hotel Kraków - Urszula Tarasiewicz - Nowe legendy miejskie - wystawa fotografii

Urszula Tarasiewicz - Nowe legendy miejskie - wystawa w Krakowie

Urszula Tarasiewicz - Nowe legendy miejskie - wystawa w Krakowie


Urszula Tarasiewicz – jedna z najciekawszych artystek młodego pokolenia, posługujących się medium fotografii. Ukończyła fotografię na łódzkiej Filmówce. Znakiem rozpoznawczym jej twórczości są minimalistyczne fototapety, które otwierają przestrzeń i stwarzają iluzję horyzontu. „Nowe Legendy Miejskie” to cykl zdjęć wielokrotnie prezentowany i nagradzany m.in. w Niemczech i Norwegii. Jego „strażacki” wątek wszedł w skład andel's Contemporary Art Collection i jest stale prezentowany w przestrzeniach andel’s Hotel w Łodzi. „Nowe Legendy Miejskie” zostały nagrodzone w kategorii Portret w konkursie Curator’s magazynu Photo District News (2012); otrzymały New Talent Award niemieckiego FotoMagazine (2012); otrzymały nagrodę Ars Victiria Book Award przyznawaną przez Photographer’s Network w Niemczech (2013); wygrały konkurs norweskiego magazynu Fotografii.no na publikację i wystawę Interfoto 17#Debutantutstilling w Oslo (2013). Dotychczas były prezentowane min. Milk Gallery, New York (2010) oraz w Wypiekach Kultury w Warszawie (2013).

Urszula Tarasiewicz - Nowe legendy miejskie


O wystawie: 

Praga nadal jest najbiedniejszą dzielnicą Warszawy, ale dekadę temu jej potencjał odkryli artyści. Zaczęły powstawać pracownie, kawiarnie, galerie. Na stary klimat nałożyła się dynamika młodych, aktywnych ludzi. Dzięki nim praska bieda została dostrzeżona i nazwana. Powstało kilka fundacji. Ich aktywność kierowana jest przede wszystkim do dzieci. Z nimi pracować jest łatwiej, choć i one działania społeczników przyjmują z dużą rezerwą. 

Nowe Legendy Miejskie to inicjatywa Fundacji Moma Film. Cykl działań w ramach których dzieci z najuboższych praskich rodzin brały udział w warsztatach kreatywnych. Na zajęciach literackich wymyślały fikcyjne historie dotyczące ich miejsca zamieszkania. Kolejno opowieści stały się scenariuszami filmów, kręconych z udziałem dzieci. W ten sposób powstały relacje o przygodach dentystów z ul. Ząbkowskiej czy fryzjera z Targówka. 

Urszula Tarasiewicz - Nowe legendy miejskie

Urszula Tarasiewicz oficjalnie w projekcie Nowych Legend Miejskich pracowała jako asystentka podglądu filmowego oraz fotosista. Nieoficjalnie warsztaty wciągnęły ją maksymalnie. Była kierowcą, dbała o catering i rozwiązywanie dziecięcych problemów. Zafascynowana obserwowała radość, z jaką dzieci przeistaczają się w bohaterów bajek. To zdecydowało o powstaniu projektu fotograficznego Nowych Legend Miejskich, który nie jest dokumentacją warsztatów, a autonomiczną prezentacją.

Na wyjątkową estetykę zdjęć Urszuli Tarasiewicz złożyły się trzy czynniki. Pierwszym, może najmniej ważnym, jest technika – zdjęcia realizowane średnioformatowym Hasselbladem mają szczególną magię, i w swoim obrazowaniu nobilitują modela. Dawno już wiadomo, że prawda fotografii nie istnieje. Nie istnieje obiektywizm. Urszula, realizując cykl, nie chciała być obiektywna. To drugi czynnik: jej autorski sposób widzenia. Mamy tu do czynienia z kostiumem i stylizacją, zrealizowaną na potrzeby filmu. Jednak to, co zaproponowała Urszula swoim modelom, to więcej niż możliwość kolejnej odsłony aktorskiego zadania, tym razem przed aparatem. Stworzona przez Urszulę „scena“ jest większa, jest sceną życia. Jej mali bohaterowie to poważne, ale zadowolone z siebie osoby. Dzieci są tutaj dojrzałe i mądre, szczęśliwe i spełnione. I wreszcie trzecia rzecz – sami bohaterowie zdjęć. W takich dzielnicach jak Praga dojrzewa się szybciej, bardzo wcześnie zaczyna się rozwiązywać dorosłe problemy i podejmować decyzje. Nie ufa się byle komu. Nawet, jeśli obcy jest miły i daje przysłowiowego cukierka, to i tak zawsze pozostaje obcym. Na zdjęciach Urszuli Tarasiewicz dzieci nie czują się obco, pozbyły się dystansu. Są u siebie, i są z tego dumne. Urszulę udało się osiągnąć prawdę, ponieważ pozwoliła dzieciom zaprezentować się tak, jak tego chciały. Dała im „scenę“ i nie kryła sympatii. 

W 2012 r. ukazał się pierwszy autorski album fotograficzny Urszuli Tarasiewicz, zawierający jedną z historii z Nowych Legend Miejskich. To limitowana, numerowana edycja kolekcjonerska, w twardej okładce, będąca pierwszym tomem z serii publikacji kuratorskich wydawanych przez Art Galerie Siegen i Tomasa Kellnera. Towarzyszył on wystawie Nowych Legend Miejskich, jaka odbyła się w Art Galerie Siegen w 2012 r. 

Obecnie Urszula Tarasiewicz pracuje nad wystawą i albumem kolekcjonerskim, które poświęcone będą tematyce łódzkiej. Projekt obejmuje zdjęcia z kamienic przy ul. Ogrodowej i Rynku Bałuckiego, a także prezentuje ich mieszkańców oraz pozostałe po nich przedmioty, pozostawione po eksmisjach i wysiedleniach, sprzedawane na rynku, kolekcjonowane w domach niezamożnych Łodzian. 

Agnieszka Gniotek

Urszula Tarasiewicz - Nowe legendy miejskie

Patronat Medialny Art Imperium 
Źródło: andel's Hotel Kraków
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.