Dzisiaj jest: 27.3.2019, imieniny: Ernesta, Jana, Marka

Bydgoski Spichlerz Sztuki 2015

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1182 Autor:

18, 19, 20 września 2015 r. - Bydgoski Spichlerz Sztuki 2015 - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance. „Sztuka bez granic"

Bydgoski Spichlerz Sztuki 2015

Bydgoski Spichlerz Sztuki 2015 - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Performance. „Sztuka bez granic"

Bydgoski Spichlerz Sztuki
Bydgoski Spichlerz Sztuki 2015, to czwarta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance, jaki zagości w mieście nad Brdą w dniach 18, 19, 20 września. Wezmą w nim udział artyści z Polski, i Ukrainy, przedstawiając za pośrednictwem sztuki, konteksty społeczne i kulturowe, które determinują sposób artystycznej wypowiedzi. Chodzi tu, o wypracowanie wspólnej płaszczyzny wymiany doświadczeń, nie tylko między artystami, ale szczególnie pomiędzy artystami a publicznością. Forma festiwalu daje, bowiem w pewnym stopniu, możliwość przeglądu aktualnej kondycji sztuki performance, która jest legitymacją artystów, upoważniającą do stawiania pytań o autokondycję, kondycję rzeczy i zjawisk, zarówno w aspekcie socjologicznym, jak i w szeroko pojętej działalności człowieka. Sztuka performance, to legitymacja do udzielania na nie odpowiedzi, w pełni poprawnych w założeniu artysty, ponieważ performance, to właśnie sztuka zadawania pytań i udzielania na nie odpowiedzi.Takie postepowanie artystyczne, oparte na dialektycznym stosunku jednostki do grupy, indywidualistycznej postawy do anonimowości kolektywnego działania, do konfrontacji twórcy z publicznością, zaznacza się w wielu przypadkach, silnym akcentowaniem osobowości artysty. Propozycja sztuki performance w przestrzeni miejskiej, nakierowana jest na takie oddziaływanie tej sztuki, aby nawet przypadkowy przechodzień wszedłszy w obszar artystycznej prezentacji, miał szansę na zaobserwowanie zjawiska artystycznego. Przyciągnięcie widza do wnętrza wystawienniczego jest obecnie bardzo trudnym zadaniem. Dlatego odwrócenie procesu – wyjście sztuki na ulicę, pokaże, że sztuka najnowsza, nawet w najbardziej awangardowym wymiarze, jest dla widza przyjazna, ważna, zmusza do refleksji i wyrażenia własnej opinii. Zbliżenie twórcy i odbiorcy, choć nie łatwe w tego rodzaju sztuce, jest celem fundamentalnym. Jeśli nastąpi, skutkować powinno włączaniem się w kolejne przedsięwzięcia artystyczne i wyczuleniem na to, co dzieje się w obszarze sztuki. Sztuka performance, to sztuka zadawania pytań przez artystę i udzielanie na nie odpowiedzi, również przez publiczność. Jakie pytania i odpowiedzi pojawią się na tegorocznym Bydgoskim Spichlerzu Sztuki, będziemy mogli się przekonać 18, 19, września, od godziny 16 na Starym Rynku, oraz podczas warsztatów performance, które odbędą się 20 września o godzinie 14 w galerii „Wspólna”, przy ulicy Batorego 1 – 3 (wstęp wolny).
 

Organizatorem festiwalu jest Związek Polskich Artystów Plastyków w Bydgoszczy, we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i kuratorem przedsięwzięcia – Wojciechem Kowalczykiem.
 

Bydgoski Spichlerz Sztuki, obok Gdańska, Krakowa, Lublina, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Torunia, Warszawy i Wrocławia, stał się ważnym ośrodkiem sztuki performance w Polsce, który udostępnia tego rodzaju działalność artystyczną szerokiej publiczności.
 

Dokumentacja fotograficzna i filmowa z Bydgoskiego Spichlerza Sztuki 2015, będzie zaprezentowana w listopadzie bieżącego roku, w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Zaproszeni artyści :

Marta Kotwica, Justyna Piotrkowska, Natalia Reszka, Piotr Krajewski, Marian Stępak, Dominik Stanisławski, Wacław Kuczma, Kuba Volodymyr Vorobiov, Wojciech Kowalczyk.

Wojciech Kowalczyk

Źródło: Bydgoskiego Spichlerza Sztuki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.