Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Borys Szyc jako Tadeusz Kantor w filmie - Nigdy tu już nie powrócę.

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2990

Borys Szyc jako Tadeusz Kantor w filmie - Nigdy tu już nie powrócę. Zdumiewająca metamorfoza! Film wejdzie na ekrany kin w drugiej połowie 2016 r.

Borys Szyc jako Tadeusz Kantor w filmie - Nigdy tu już nie powrócę.
Borys Szyc jako Tadeusz Kantor w filmie - Nigdy tu już nie powrócę.
Zdumiewająca metamorfoza! 

W drugiej połowie 2016 roku na ekrany kin wejdzie „Nigdy tu już nie powrócę” – filmowy portret Tadeusza Kantora, twórcy teatru Cricot 2, wybitnego malarza, grafika, scenografa, reżysera i performera, uważanego za jednego z ostatnich wielkich awangardzistów XX wieku. W roli Tadeusza Kantora – zaskakujący niezwykłą metamorfozą Borys Szyc, laureat Złotych Lwów festiwalu w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł. Film powstaje z okazji Roku Tadeusza Kantora ogłoszonego w 2015 r. przez UNESCO.  

Borys Szyc jako Tadeusz KantorOpowieść o twórczości i fascynującym życiu Tadeusza Kantora na tle najbardziej dramatycznych momentów historii XX wieku. Od dzieciństwa spędzonego w Wielopolu Skrzyńskim, przez naukę w gimnazjum w Tarnowie, studia na krakowskiej ASP i działalność w krakowskim środowisku artystycznym, po sukcesy międzynarodowe.

W obsadzie, oprócz Borysa Szyca, m.in. Paulina Puślednik, Agnieszka Podsiadlik, Klara Bielawka, Mariusz Benoit, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jan Frycz, Robert Gonera, Jacek Poniedziałek, Katarzyna Herman i Redbad Klynstra.

Reżyserem filmu jest Jan Hryniak (laureat Orła w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za „Czas Honoru. Powstanie”), scenariusz napisał Łukasz M. Maciejewski, a opieki literackiej podjął się Maciej Pisuk („Jesteś Bogiem”). Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski („Mój rower”), scenografię przygotowuje Ryszard Melliwa, za charakteryzację odpowiada Aneta Brzozowska, a za kostiumy Małgorzata Zacharska.  Muzykę do filmu skomponuje Włodek Pawlik, zdobywca nagrody Grammy 2014 („Night in Calisia”). Koproducentami są m.in.: Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Telewizja Polska S.A., Krakowskie Biuro Festiwalowe. Producentem filmu jest Studio Rewers, a dystrybutorem Kino Świat.

Borys Szyc - Tadeusz KantorNajważniejsze dla mnie było zachowanie odpowiednich proporcji między życiem prywatnym i sztuką, choć ta granica jest płynna. Kantor był autokreacjonistą, jego życie prywatne było dziełem zaplanowanym, dlatego też granica między twórczością a życiem jest niewyraźna. Oczywiście pewne wątki zostały skrócone lub zmienione dla zachowania tempa i dramaturgii filmu. Film rządzi się swoimi prawami i musi zamknąć w dwóch godzinach historię 69 lat życia bohatera. Tadeusz Kantor to wielka postać naszej kultury, często nie mamy świadomości, jak istotny był jego wkład w sztukę nie tylko polską, ale i światową. To artysta światowego formatu, który odniósł realny sukces w świecie, wciąż jest tam ceniony i rozpoznawalny, a w Polsce troszkę już zapomniany. W latach 70. Newsweek uznał jego spektakl „Umarła Klasa” za najlepszy spektakl świata. - Jan Hryniak, reżyser.

NIGDY TU JUŻ NIE POWRÓCĘ w kinach w 2016
Gatunek: biograficzny
Produkcja: Polska 2016
Reżyseria: Jan Hryniak („Trzeci”, „Trick”, „Czas Honoru. Powstanie”)

Borys Szyc w roli Tadeusza KantoraObsada: Borys Szyc („Testosteron”, „Wojna polsko-ruska”, „Kret”, „Śluby panieńskie”), Jan Frycz („80 milionów”, „Bejbi blues”, „Służby specjalne”, „Maria Curie”), Robert Gonera („Dług”, „Bezmiar sprawiedliwości”, „Palimpsest”, „Czas Honoru”), Jacek Poniedziałek („Rewers”, „Boisko bezdomnych”, „Sąsiady”, „Obce ciało”), Katarzyna Herman („Sąsiady”, „Panie Dulskie”, „Córki Dancingu”), Redbad Klynstra („Trzeci”, „Jasne błękitne okna”, „Mała wielka miłość”, „Trick”), Mariusz Benoit („Śmierć jak kromka chleba”, „Weiser”, „Mistyfikacja”, „80 milionów”), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik („Co słonko widziało”, „33 sceny z życia”, „body/ciało”), Paulina Puślednik, Agnieszka Podsiadlik („Lincz”, „80 milionów”, „Sąsiady”, „Hiszpanka”), Klara Bielawka („Rewers”, „Wyjazd integracyjny”, „Dzień kobiet”, „Niewinne”).


Borys Szyc jako Tadeusz Kantor - foto: Adam Golec
Źródło: Kino Świat