Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Wystawa Katarzyny Betlińskiej i Danuty Nawrockiej pt. NIEZŁOMNYM

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2162

Instalacja poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Galeria Lufcik/ Dom Artysty Plastyka ul. Mazowiecka 11a, Warszawa Wernisaż 30 lipca 2015, godz. 18.00 Wystawa czynna od 30 lipca do 9 sierpnia 2015 roku

Wystawa Katarzyny Betlińskiej i Danuty Nawrockiej pt. NIEZŁOMNYM

Wystawa Katarzyny Betlińskiej i Danuty Nawrockiej pt. NIEZŁOMNYM to instalacja poświęcona Powstaniu Warszawskiemu.

Galeria Lufcik/ Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
Wernisaż 30 lipca 2015, godz. 18.00
Wystawa czynna od 30 lipca do 9 sierpnia 2015 roku.
 
Katarzyna Betlińska (graficzka) i Danuta Nawrocka (malarka i performerka) zrealizowały wspólny interdyscyplinarny projekt. Wystawa ma rangę symboliczną. Inspiracją dla artystek była świadomość nieubłagalności praw czasu.

Wystawa upamiętnia rocznicę Powstania Warszawskiego, jest artystycznym odniesieniem do wyjątkowego zdaniem artystek wydarzenia z dziejów walki i męczeństwa naszego narodu. Nie tylko żołnierzy, ale również mieszkańców dzielnic, którzy przeżyli a także ofiar bestialskich masowych mordów. Instalacja przedstawia dynamikę walki z jednej strony konkretnej, przypisanej do miejsc, z drugiej – ponadczasowej.

Pamięć ludzka nie nadąża często za biegiem historii. Zryw i tragedia Warszawy, jest zawsze aktualną przestrogą. Trzeba ją przypominać, przypominać o wartościach humanistycznych, które są często zagrożone.

Kolejne powojenne pokolenia mając dostęp do materiałów opisujących warunki w powstańczej Warszawie, bogatej dokumentacji w postaci relacji, opracowań naukowych, opracowań ikonograficznych, rysunków, fotografii, filmów dokumentalnych, ma możliwość uświadomienia sobie ogromu poniesionych strat. „Niezłomnym” to syntetyczna i skrótowa metafora informująca o tragicznej cenie Powstania Warszawskiego, pozostawiająca widzowi miejsce dla jego własnej wyobraźni.
 

Katarzyna Betlińska

Urodzona w Warszawie. Doktorantka na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. A. Węcławskiego. Członkini Kissprint, Positive Art i Grupy Młodzi Sztuką. Prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą: w Niemczech, Francji i Bułgarii. Stypendystka Miasta stołecznego Warszawy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną 2012 Artystka nieustannie poszukuje nowych rozwiązań. W swych działaniach znajduje w tym sposób na swoiste oswajanie świata, który zdaje się pędzić i zatracać hierarchię rzeczy ważnych, w tym sens istnienia pojedynczego człowieka. Twierdzi, że sztuka współczesna jest zacieraniem się granicy między autoprezentacją i komentarzem artysty. Tworzenie jest dla niej świadectwem prawdy.
www.katarzynabetlinska.com
 

Danuta Nawrocka

W latach 1985-1990 studiowała malarstwo na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej twórczości wypowiada się poprzez malarstwo, rysunek, performance, instalację i rzeźbę. Prace prezentuje na wystawach i wystąpieniach indywidualnych, i grupowych oraz festiwalach sztuki w Polsce i zagranicą. Jest członkiem Warszawskiego Okręgu ZPAP. Zwyciężczyni konkursu na projekty szkła artystycznego, zorganizowanego przez Hutę Szkła “Irena” w Inowrocławiu. Serie kolekcjo- nerskie z jej projektami trafiły do ponad sześćdziesięciu krajów świata, m.in. do rodziny królewskiej w Arabii Saudyjskiej.W 1998 r zdobyła nagrodę główną w konkursie na projekt szkła artystycznego, Huta Szkła „Irena” Inowrocław. W 2012 otrzymała nagrodę INO ART Inowrocław, a w 2013 nagrodę Prezydenta Miasta Inowrocław. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych, galeryjnych, prywatnych w kraju i zagranicą.
www.danutanawrocka.pl
 
 

Danuta Nawrocka - Ekspresja i delikatność
Spotkanie ze sztuką, muzyką i ajurwedą w Villi Orłowo 18.04.2015 w Villi Orłowo
Artystyczna podróż Danuty Nawrockiej – Villa Orłowo
Artystyczna podróż Danuty Nawrockiej po polskich i niemieckich galeriach
Danuta Nawrocka - wystawa w Warszawskim Centrum Zdrowia
Wystawa malarstwa i rysunku Danuty Nawrockiej - SYLWIA
WARSZAWA_Młodzi Sztuką - relacja z wystawy w Galerii DAP 2

Miejsce akcji: Warszawa - Katarzyna Betlińska w Galerii 022

Patronat Medialny Art Imperium