Dzisiaj jest: 24.5.2019, imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Myślisz, że MAŁY KSIĄŻĘ nie ma przed Tobą żadnych tajemnic?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2370

Przedstawiamy 20 zdumiewających faktów na temat jednej z najukochańszych książek wszech czasów. Ma 72 lata. Zna 270 języków, nauczył się hieroglifów. Gościł w kosmosie, wśród klocków Lego i na...

Myślisz, że MAŁY KSIĄŻĘ nie ma przed Tobą żadnych tajemnic?

Myślisz, że MAŁY KSIĄŻĘ nie ma przed Tobą żadnych tajemnic? Przedstawiamy 20 zdumiewających faktów na temat jednej z najukochańszych książek wszech czasów.


Ma 72 lata. Zna 270 języków, nauczył się hieroglifów. Gościł w kosmosie, wśród klocków Lego i na cyferblatach zegarków wartych fortunę. Teraz przygotowuje się do podboju kin i robi to w wielkim, hollywoodzkim stylu. „Mały Książę” – wysokobudżetowa ekranizacja jednej z najukochańszych książek wszech czasów wejdzie na ekrany 7 sierpnia, by zachwycać rewelacyjną oprawą wizualną, za którą odpowiadają twórcy „Kung Fu Pandy”, „WALL-E”, „Odlotu”, „Iniemamocnych”, „Shreka”, „Zaplątanych” i „Epoki Lodowcowej”; ścieżką dźwiękową giganta Hollywood – laureata Oscara i dwóch Złotych Globów Hansa Zimmera, piosenkami Lily Allen i plejadą sław w oryginalnym i polskim dubbingu. A to wciąż nie wszystko. By jeszcze bardziej podsycić oczekiwania na premierę, prezentujemy zbiór zdumiewających faktów i ciekawostek związanych z fenomenem „Małego Księcia”.  
Mały Książę

Do dziś ukazały się 3374 różne wydania „Małego Księcia”!
Łącznie rozeszły się w ilości 140 milionów sprzedanych egzemplarzy.
Książkę przetłumaczono na ponad 270 języków i dialektów. Książę doczekał się także wersji Braille’a.
Tłumaczony był również na warszawską odmianę języka jidysz, łemkowski i staropruski.
I na język tona, używany w Argentynie przez zaledwie 40 tysięcy osób.
Co ciekawe – najpierw ukazało się angielskie tłumaczenie, a dopiero potem francuski oryginał.
Pierwszy anglojęzyczny nakład to 525 egzemplarzy. Francuzi zdecydowali się wydrukować tylko 260 książek. Obydwie edycje były opatrzone numerami egzemplarzy i autografami autora. Dziś osiągają zawrotne ceny. Wówczas kosztowały dwa dolary.
Najbardziej ekscentryczne wydania to napisane według standardów słownika T9 znanego użytkownikom telefonów komórkowych i przekład na staroegipskie hieroglify.  
Mały Książę

Napisanie „Małego Księcia” zajęło Exupéry’emu mniej niż dwa miesiące. Przerwy robił głównie na grę w szachy.

Tysiące ludzi odwiedzają muzeum i stylizowany na francuskie miasteczko park rozrywki Małego Księcia w japońskim Hakone, gdzie spiżowy Książę stoi na planecie-pomniku. Skromniejsze, ale bliżej Polski, jest muzeum Exupéry’ego w Tarfaya w Maroku, gdzie pisarz pracował w bazie lotniczej i napisał swoją pierwszą książkę. Od roku we Francji działa Park Małego Księcia, w którym jedną z atrakcji jest lot balonem.

Odkryta w 1998 roku planetoida została nazwana „Mały Książę”. W 2002 roku jeden z astronautów wystrzelonych na orbitę zabrał swoje wydanie książki w kosmos.  
Mały Książę

Małego Księcia można znaleźć także na naszywkach batalionu zwiadu lotniczego, w którym pod koniec wojny służył Exupéry.
Mały Książę doczekał się własnego banknotu pięćdziesięciofrankowego.
Kiedy francuską walutę zastąpiło euro, wybito trzy rodzaje pamiątkowych monet. Na rewersie pojawił się Mały Książę w towarzystwie lisa, na planecie i leżący na trawie.
Lisa i Różę uwiecznił autor białoruskiej monety wyemitowanej w serii „Baśnie narodów świata”.
Mały Książę trafił do kolekcji klocków Lego i na niezliczone przedmioty codziennego użytku.

Wydane w 2003 roku w Mali książeczki pokazują Małego Księcia jako czarnoskórego chłopca ze złotą grzywą – oryginalne rysunki autora dodatkowo pokolorowano. To jedyne takie wydanie na świecie, gdzie Mały Książę wygląda inaczej.

O napisanie dalszego ciągu przygód Małego Księcia pokusił się argentyński poeta Alejandro Roemmers, ale spadkobiercy Saint-Exupéry’ego wyrazili zgodę na publikację utworu dopiero w 2033 roku.

1 stycznia 2015 roku „Mały Książę” znalazł się w domenie publicznej większości krajów, tzn. może być wydawany bez ograniczeń. Wyjątek stanowi Francja, gdzie przysługuje mu przedłużony czas ochrony praw autorskich – do 2032 roku, ponieważ autor zginął w walce za ojczyznę.

Aby uczcić 70 rocznicę pierwszego wydania, szwajcarska firma IWC wypuściła na rynek serię 270 zegarków z różowego złota z „okładkowym” wizerunkiem Małego Księcia. Zegarki nadal są dostępne w cenie 45,5 tysiąca euro!

 „Mały Książę” – oficjalny polski zwiastun: 
 

Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia.
Wyprodukowany za 80 milionów dolarów „Mały Książę”, to ekranizacja arcydzieła, które na całym świecie sprzedało się w nakładzie blisko 150 milionów egzemplarzy i zostało przetłumaczone na ponad 250 języków! Najnowszy film reżysera przeboju „Kung Fu Panda”, wspieranego przez światową ekstraklasę specjalistów od animacji (wśród nich m.in. współtwórcy „Shreka”, „Zaplątanych”, „Epoki Lodowcowej”, „Iniemamocnych” i „Wall-E”) – nowatorsko łączy najnowocześniejsze techniki animacji komputerowej z tradycyjną animacją poklatkową. Efektem tego jest niezwykła i ponadczasowa historia małej dziewczynki, jej tajemniczego sąsiada – Pilota i Małego Księcia, którego oboje pokochali nad życie. Wygląd postaci z filmu - Małego Księcia, Lisa, Róży i Żmii, które po raz pierwszy ożyją w kinowej animacji, oparty jest na oryginalnych rysunkach samego Antoine’a de Saint Exupéry’ego. W oryginalnej obsadzie dubbingowej głosów postaciom użyczają m.in.: Jeff Bridges, James Franco, Marion Cotillard, Rachel McAdams, Ricky Gervais, Benicio Del Toro i Paul Giamatti!
 „Światowa klasa” – pisał po premierze „Małego Księcia” w Cannes Indiewire – „Jedna z najlepszych animacji tego roku. Oszałamiająco piękna, poruszająca i czarująca”. „Urokliwa i wzruszająca baśń filmowa” (Onet), która „wydaje się animacją spełnioną. Zrobioną delikatną wrażliwą ręką, mądrą, ambitną od strony realizacyjnej i angażującą merytoryczną zawartością. (…) „’Mały Książę’ idealnie oddaje nie tylko charakter książki, ale również tę aurę niesamowitości, która w zbiorowym przeświadczeniu unosi się nad dziełem Saint-Exupery’ego”. (Film.org.pl). „To cudnej urody produkcja, która z konfrontacji z oryginałem wychodzi obronną ręką” (Guardian). „Jest po prostu znakomita!” – podsumowuje The Hollywood Reporter.  
Mały Książę

Wierzę, że ta książka ma cudowny wpływ na nasz świat. Opowiada o tym, co ponadczasowe i uniwersalne – o miłości i przyjaźni. Szansa realizacji „Małego Księcia” była rodzajem fantastycznej przygody rodem ze snów. To nie tylko projekt, który ekscytował mnie swoim potencjałem kreatywnym, ale też szansa na stworzenie filmu na skalę, o jakiej jeszcze nie słyszano, szczególnie w animacji. Zrobienie „Małego Księcia” to dla mnie magiczna rzeczMark Osborne, reżyser.

Mamy tu do czynienia z fachową robotą i wykonaniem na światowym poziomie. Widać, że producenci nie szczędzili grosza i zatrudnili sztab najlepszych ludzi, osiągając jakość, do której przyzwyczaiły nas Pixar i Dreamworks. Powstał obraz energetyczny, fascynujący i familijny w pełnym tego słowa znaczeniu. Dzieci odnajdują w nim coś dla siebie – warstwę wizualną i sytuacje akcyjne. Reszta familii wejdzie w historię na nieco innym poziomie. Dostrzeże metafory i prawdy o życiu, które formują nas od małegoRobert Więckiewicz.
 
Małgorzata Korzuchowska

Robert Więckiewicz
 

MAŁY KSIĄŻĘ w kinach od 7 sierpnia

(„Le Petit Prince”)
Gatunek: animacja/przygodowy

Produkcja: Francja 2015

Reżyseria: Mark Osborne („Kung Fu Panda”, „SpongeBob Kanciastoporty”)
Mały Książę  Mały Książę

Obsada: Jeff Bridges („Dawca pamięci”, „Iron Man”, „Prawdziwe męstwo”), Rachel McAdams („Sherlock Holmes”, „O północy w Paryżu”), Mackenzie Foy („Interstellar”, „Obecność”, „Saga ‘Zmierzch’: Przed świtem”), Riley Osborne, Marion Cotillard („Dwa dni, jedna noc”, „O północy w Paryżu”, „Incepcja”), James Franco („Oz: Wielki i potężny”, „Spider-Man”), Paul Rudd („Noc w muzeum”, „Simpsonowie”, „Potwory kontra obcy”), Benicio Del Toro („Strażnicy Galaktyki”), Paul Giamatti („Niesamowity Spider-Man 2”, „Ratując pana Banksa”, „Bezdroża”), Ricky Gervais („Noc w muzeum: Tajemnica grobowca”, „Muppety: Poza prawem”), Albert Brooks („Simpsonowie: Wersja kinowa”, „Gdzie jest Nemo?”, „Dr Dolittle”), Bud Cort („Superman”, „Brzydula Betty”, „Podwodne życie ze Stevem Zissou”)
 
Źródło: Kino Świat
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.