Dzisiaj jest: 22.3.2019, imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

Tadeusz Kantor in memoriam - wystawa fotografii Czesława Czaplińskiego

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1619

VI Salonik Artystyczny w ramach Akademia Kultury i Sztuki Klubu Integracji Europejskiej. Wernisaż: 8 lipca 2015 o g.19.00., wystawa czynna do 12 sierpnia 2015 r. ul. Trębacka 4 Warszawa, gmach KIG.

Tadeusz Kantor in memoriam - wystawa fotografii Czesława Czaplińskiego

Tadeusz Kantor in memoriam - wystawa fotografii Czesława Czaplińskiego

VI Salonik Artystyczny w ramach Akademia Kultury i Sztuki Klubu Integracji Europejskiej

Wernisaż: 8 lipca 2015 o godz.19.00
wystawa czynna do 12 sierpnia 2015 r.
ul. Trębacka 4 Warszawa
gmach Krajowej Izby Gospodarczej

Rok 2015 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kantora z okazji jego setnej rocznicy urodzin. Z tej okazji, w gmach Krajowej Izby Gospodarczej, zostanie zaprezentowanych 16 fotogramów autorstwa wybitnego polsko-amerykańskiego fotografika Czesława Czaplińskiego. Czapliński uwiecznił Kantora wielokrotnie zarówno w Cricotece w Krakowie jak i w La MaMa w Nowym Jorku. Zaprezentowany na ekspozycji cykl fotogramów powstał 30 lat temu. Wystawie towarzyszy wydanie unikatowej - kolekcjonerskiej teki fotografii.

Kurator wystawy: Krystyna Zbylut
Organizatorzy: Galeria Stalowa | Akademia Kultury i Sztuki Klubu Integracji Europejskiej
Partnerzy: Krajowa Izba Gospodarcza, Zbylut Galeria
Patronat: Okręg Warszawski ZPAP
Patronat medialny: Art Imperium , artinfo.pl, artluk, O.pl, przedsiębiorcy@eu, rynek i sztuka

Tadeusz Kantor fot. Czesław Czapliński
Fotografia Czesława Czaplińskiego, 128-07 1085 Kantor, 30x40 cm. 
 

Czesław Czapliński – fragmenty wspomnień:

Nie trzeba go przedstawiać, ale trudno w jednym zdaniu napisać, kim był. Reżyser, scenograf, aktor, malarz, rzeźbiarz w jednej osobie, a zarazem skomplikowany i trudny w bezpośrednich kontaktach człowiek.  Przez długi czas śledziłem jego nietuzinkową twórczość i bardzo chciałem go spotkać.
 
Postanowiłem spróbować w roku 1982, kiedy przyjechał do Nowego Jorku (jak zawsze do awangardowego teatru La MaMa) z przedstawieniem Wielopole, Wielopole. Skontaktowałem się najpierw z jego asystentem, a zarazem rzecznikiem prasowym, Krzysztofem Miklaszewskim, który powiedział, że postara się mnie przedstawić. Dodał jednak, że za efekt owej próby nie odpowiada. Wszystko zależy bowiem od samego Tadeusza Kantora. Dodał, że nie powinienem być zdziwiony, jeśli w ogóle nie będzie chciał ze mną rozmawiać.
 
O umówionej porze, wejściem dla aktorów wszedłem do Teatru La MaMa, który znajduje się na Manhattanie, w dzielnicy East Village. Krzysztof Miklaszewski powitał mnie słowami: – Teraz albo nigdy! Proszę za mną!
(…)
Uszczęśliwiony zacząłem go fotografować, zmieniając aparaty i obiektywy. Po tak dobrym początku, w ferworze pracy, zacząłem Kantora przesuwać z jednej strony sceny na drugą, z krzesła między krzyże…
(…)
Kiedy w lipcu 1989 roku cała prasa światowa i polska (ta ostatnia – triumfalnymi tytułami artykułów Centrum Pompidou było nasze) pisała o Kantorze – postanowiłem skorzystać z zaproszenia i go odwiedzić.
 
Jest to bowiem wypadek bez precedensu w historii sztuki, a teatralnej na pewno, że za życia artysty największe autorytety teatralne organizują na jego cześć cały festiwal i sympozjum naukowe Wpływ Kantora – malarza, człowieka teatru i artysty na sztukę XX wieku. Do tego trzeba dodać, że Festiwal Kantorowski, bo taka nazwę nosił, był połączony z niezwykle uroczystymi obchodami dwustulecia rewolucji francuskiej, którym patronował  minister kultury Francji – Jacques Langa.
 
W paryskiej Palais Chaillot dał Kantor cztery przedstawienia: Umarła klasa, Wielopole, Wielopole, Niech sczezną artyści i Nigdy tu nie powrócę. W Centrum Pompidou odbyło się sympozjum, w którym wzięli udział światowej klasy naukowcy, historycy teatru, krytycy, muzycy, reżyserzy, aktorzy z Europy, Ameryki i Japonii. Pokazywano obrazy Kantora, wyświetlano  filmy o artyście. 
 
Źródło: Klub Integracji Europejskiej
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.