Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Tekturowe kajaki i nie tylko - studencki design na wodzie

Dodano: 6 lat temu Czytane: 4140 Autor:

Na początku powstał tekturowy Schowroom, następnie studenci zaprojektowali i wykonali składane z tektury kajaki, które wodowali w czerwcu na Wdzie.

Tekturowe kajaki i nie tylko - studencki design na wodzie

TEKTURA W RĘKACH STUDENTÓW!


Katedra Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy podjęła i pomyślnie rozwija współpracę z regionalnym przemysłem. Kierownik katedry dr hab. prof. UTP Anna Bochenek i jej współpracownicy wierzą, że dzięki takiej relacji studenci kierowanej przez Katedrę Architektury Wnętrz zyskują ogromną wiedzę technologiczną oraz zwiększają swoją atrakcyjność w oczach przyszłych pracodawców. 

W tym roku zostały zrealizowane dwa innowacyjne projekty przy współpracy z firmą Bart Sp. z o.o., która jest polskim producentem tektury falistej i opakowań na skalę europejską. Dzięki niezwykłej otwartości i życzliwości kierownictwa firmy studenci Architektury Wnętrz mogli bez większych ograniczeń zmierzyć się z projektowaniem w tekturze. Firma dostarczyła na teren Uniwersytetu większe transporty tektury, z którą studenci  eksperymentowali, poznając jej walory plastyczno-ergonomiczne. Celem poszukiwań były innowacyjne projekty wzornicze odkrywające tekturę na nowo. Studenci mieli szanse odwiedzić fabrykę, poznać proces produkcyjny i znaleźć odpowiedzi technologiczne na nurtujące ich pytania.
 

Wizyta w fabryce firmy BART Sp. z. o o.

Fabryka BART Fabryka BART
 

SHOWROOM Z TEKTURY 

Showroom z tekturyPrzez trzy miesiące Studenci Architektury Wnętrz na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w trybie konkursowym projektowali showroom wykonany w całości z tektury dla firmy BART Sp. z o.o. Będzie on w założeniach wizytówką firmy; w jego przestrzeni odbywać się będą spotkania biznesowe oraz eksponowane będą prototypy produktów zaprojektowanych przez studentów. 
Studenci pracowali w grupach nad projektami przez trzy miesiące pod okiem prowadzących zajęcia projektowe: mgr Barbary Linowieckiej, mgr Agnieszki Mierzwy i mgr. Jakuba Fajtanowskiego. Jedynym ograniczeniem wyznaczonym przez założenia konkursu były wewnętrze wymiary pomieszczenia oraz brak możliwości użycia innego materiału niż tektura. Każdy z projektów miał zawierać wstępną wizję funkcjonalno-przestrzenną wnętrza, propozycję indywidualnych elementów jego wyposażenia, takich jak lampy, krzesła, stoły oraz propozycję tekturowego wykończenia ścian, sufitów i podłogi. Dozwolone było używanie tylko i wyłącznie tektury falistej jako materiału budulcowego, a sposób jej użycia i przetworzenia był dowolny. Projekt nie mógł być jednorazowy, ale dający możliwość odtworzenia i powielenia elementów składowych pomieszczenia. Zostały stworzone makiety pokazowe w skali 1:10 oraz prezentacje przedstawiające komisji konkursowej ideę i szczegóły koncepcji. Efekt przerósł oczekiwania organizatorów. Wykreowane zostały innowacyjne, autorskie przestrzenie z ciekawymi rozwiązaniami funkcjonalnymi i estetycznymi. Reprezentacja firmy BART była pod wrażeniem pomysłów zaprezentowanych przez studentów. Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany jesienią tego roku na warsztatach projektowych w siedzibie firmy BART przez studentów Architektury Wnętrz. 
 

I miejsce: Ewa Ciołak, Agata Olesiak, Magdalena Tokarczyk


Ewa Ciołak, Agata Olesiak, Magdalena Tokarczyk Ewa Ciołak, Agata Olesiak, Magdalena Tokarczyk
 

II miejsce: Angelika Popowicz, Paulina Woźniak

 
 Angelika Popowicz, Paulina Woźniak Angelika Popowicz, Paulina Woźniak

 Angelika Popowicz, Paulina Woźniak
 

III miejsce: Filip Loch, Maciej Michalak, Marta Płończak, Marta Wiewiór


Filip Loch, Maciej Michalak, Marta Płończak, Marta Wiewiór

Filip Loch, Maciej Michalak, Marta Płończak, Marta Wiewiór Filip Loch, Maciej Michalak, Marta Płończak, Marta Wiewiór


Finał konkursu "Showroom"

finał konkursu Finał konkursu

KAJAKIEM Z TEKTURY PRZEZ WDĘ

12 czerwca 2015 r. odbył się finał konkursu "Kajakiem z tektury przez Wdę", organizowanego przez Katedrę Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy oraz spółkę BART Sp. Z o.o. Efektem konkursu były wykonane przez uczestników obiekty pływające, wykonane z tektury falistej pokrytej materiałem wodoodpornym, pozwalającym na przepłynięcie przez jedną osobę dystansu nie mniejszego niż dwukrotna szerokość rzeki Wdy w miejscowości Tleń. Według założeń konkursu obiekt musiał być skonstruowany wyłącznie z tektury falistej dostarczonej przez organizatora, jako materiału budulcowego. Sposób użycia materiału miał polegać jedynie na składaniu - bez klejenia czy zszywania. Kajak musiał również dać się rozłożyć po użyciu. Zaprojektowane elementy konstrukcji obiektu musiały spełniać podstawowe normy wynikające z zasad ergonomii, bezpieczeństwa oraz wygody użytkownika. Po weryfikacji projektów przez Komisję konkursową do II etapu konkursu dostały się zespoły dwuosobowe z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz UTP w Bydgoszczy, które zostały zaproszone na trzydniowe warsztaty projektowe do Tlenia. Na miejscu studenci realizowali prototyp w skali 1:1 swojego projektu pod opieką merytoryczną naukowców z UTP w Bydgoszczy:  prof. dr hab. Remigiusza Grochala profesora UTP, dr hab. Macieja Świtały, profesora UTP, mgr. Krzysztofa Rychławskiego, mgr. Jakuba Wawrzaka i mgr Barbary Linowieckiej. Projekty konkursowe oceniane były pod kątem: skuteczności zastosowania prawa Archimedesa (30%), nowatorstwa konstrukcji oraz użycia materiału (25%), atrakcyjności, czytelności idei (25%) i zgodności z regulaminem konkursu (20%). Twórcza atmosfera, wspaniałe przyjęcie studentów i prowadzących przez firmę BART oraz efektywna praca - tak podsumować można warsztaty "Kajakiem z tektury przez Wdę". Efekty działań studentów zainspirowały obie strony do dalszej współpracy. Za rok planowana jest kolejna edycja konkursu, na którą zapraszamy wszystkie kierunki projektowe uczelni artystycznych w Polsce.
    
 KAjaki z tektury

Kajaki z tektury

Kajaki z tektury stołki z tektury

Kajaki z tektury

Kajak z tektury

Kajak z tektury

Kajak z tektury

KAjaki z tektury

Kajaki z tektury - studenci

Jury konkursu - kajaki z tektury

Kajaki z tektury

Kajaki z tektury

Kajaki z tektury
 
Wszystkie zespoły spełniły warunki i przepłynęły kajakiem z tektury własnego projektu przez rzekę Wdę. Zaobserwować można było bardzo ciekawe rozwiązania projektowe wykorzystujące właściwości materiału.  Satysfakcja studentów, prowadzących i organizatorów była ogromna,  a wielki entuzjazm ogarniający uczestników jest dobrą prognozą na dalszą współpracę.

Kajaki z tektury

Tekst: mgr Barbara Linowiecka, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy. 

Zdjęcia: mgr Barbara Linowiecka i dr Piotr Tołoczko, WBAiIŚ, UTP.
 
Źródło: Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy