TEKTURA W RĘKACH STUDENTÓW!
Katedra Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy podjęła i pomyślnie rozwija współpracę z regionalnym przemysłem. Kierownik katedry dr hab. prof. UTP Anna Bochenek i jej współpracownicy wierzą, że dzięki takiej relacji studenci kierowanej przez Katedrę Architektury Wnętrz zyskują ogromną wiedzę technologiczną oraz zwiększają swoją atrakcyjność w oczach przyszłych pracodawców.
W tym roku zostały zrealizowane dwa innowacyjne projekty przy współpracy z firmą Bart Sp. z o.o., która jest polskim producentem tektury falistej i opakowań na skalę europejską. Dzięki niezwykłej otwartości i życzliwości kierownictwa firmy studenci Architektury Wnętrz mogli bez większych ograniczeń zmierzyć się z projektowaniem w tekturze. Firma dostarczyła na teren Uniwersytetu większe transporty tektury, z którą studenci eksperymentowali, poznając jej walory plastyczno-ergonomiczne. Celem poszukiwań były innowacyjne projekty wzornicze odkrywające tekturę na nowo. Studenci mieli szanse odwiedzić fabrykę, poznać proces produkcyjny i znaleźć odpowiedzi technologiczne na nurtujące ich pytania.
Wizyta w fabryce firmy BART Sp. z. o o.


SHOWROOM Z TEKTURY

Studenci pracowali w grupach nad projektami przez trzy miesiące pod okiem prowadzących zajęcia projektowe: mgr Barbary Linowieckiej, mgr Agnieszki Mierzwy i mgr. Jakuba Fajtanowskiego. Jedynym ograniczeniem wyznaczonym przez założenia konkursu były wewnętrze wymiary pomieszczenia oraz brak możliwości użycia innego materiału niż tektura. Każdy z projektów miał zawierać wstępną wizję funkcjonalno-przestrzenną wnętrza, propozycję indywidualnych elementów jego wyposażenia, takich jak lampy, krzesła, stoły oraz propozycję tekturowego wykończenia ścian, sufitów i podłogi. Dozwolone było używanie tylko i wyłącznie tektury falistej jako materiału budulcowego, a sposób jej użycia i przetworzenia był dowolny. Projekt nie mógł być jednorazowy, ale dający możliwość odtworzenia i powielenia elementów składowych pomieszczenia. Zostały stworzone makiety pokazowe w skali 1:10 oraz prezentacje przedstawiające komisji konkursowej ideę i szczegóły koncepcji. Efekt przerósł oczekiwania organizatorów. Wykreowane zostały innowacyjne, autorskie przestrzenie z ciekawymi rozwiązaniami funkcjonalnymi i estetycznymi. Reprezentacja firmy BART była pod wrażeniem pomysłów zaprezentowanych przez studentów. Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany jesienią tego roku na warsztatach projektowych w siedzibie firmy BART przez studentów Architektury Wnętrz.
I miejsce: Ewa Ciołak, Agata Olesiak, Magdalena Tokarczyk


II miejsce: Angelika Popowicz, Paulina Woźniak



III miejsce: Filip Loch, Maciej Michalak, Marta Płończak, Marta Wiewiór



Finał konkursu "Showroom"

KAJAKIEM Z TEKTURY PRZEZ WDĘ
12 czerwca 2015 r. odbył się finał konkursu "Kajakiem z tektury przez Wdę", organizowanego przez Katedrę Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy oraz spółkę BART Sp. Z o.o. Efektem konkursu były wykonane przez uczestników obiekty pływające, wykonane z tektury falistej pokrytej materiałem wodoodpornym, pozwalającym na przepłynięcie przez jedną osobę dystansu nie mniejszego niż dwukrotna szerokość rzeki Wdy w miejscowości Tleń. Według założeń konkursu obiekt musiał być skonstruowany wyłącznie z tektury falistej dostarczonej przez organizatora, jako materiału budulcowego. Sposób użycia materiału miał polegać jedynie na składaniu - bez klejenia czy zszywania. Kajak musiał również dać się rozłożyć po użyciu. Zaprojektowane elementy konstrukcji obiektu musiały spełniać podstawowe normy wynikające z zasad ergonomii, bezpieczeństwa oraz wygody użytkownika. Po weryfikacji projektów przez Komisję konkursową do II etapu konkursu dostały się zespoły dwuosobowe z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz UTP w Bydgoszczy, które zostały zaproszone na trzydniowe warsztaty projektowe do Tlenia. Na miejscu studenci realizowali prototyp w skali 1:1 swojego projektu pod opieką merytoryczną naukowców z UTP w Bydgoszczy: prof. dr hab. Remigiusza Grochala profesora UTP, dr hab. Macieja Świtały, profesora UTP, mgr. Krzysztofa Rychławskiego, mgr. Jakuba Wawrzaka i mgr Barbary Linowieckiej. Projekty konkursowe oceniane były pod kątem: skuteczności zastosowania prawa Archimedesa (30%), nowatorstwa konstrukcji oraz użycia materiału (25%), atrakcyjności, czytelności idei (25%) i zgodności z regulaminem konkursu (20%). Twórcza atmosfera, wspaniałe przyjęcie studentów i prowadzących przez firmę BART oraz efektywna praca - tak podsumować można warsztaty "Kajakiem z tektury przez Wdę". Efekty działań studentów zainspirowały obie strony do dalszej współpracy. Za rok planowana jest kolejna edycja konkursu, na którą zapraszamy wszystkie kierunki projektowe uczelni artystycznych w Polsce.













Wszystkie zespoły spełniły warunki i przepłynęły kajakiem z tektury własnego projektu przez rzekę Wdę. Zaobserwować można było bardzo ciekawe rozwiązania projektowe wykorzystujące właściwości materiału. Satysfakcja studentów, prowadzących i organizatorów była ogromna, a wielki entuzjazm ogarniający uczestników jest dobrą prognozą na dalszą współpracę.

Tekst: mgr Barbara Linowiecka, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Zdjęcia: mgr Barbara Linowiecka i dr Piotr Tołoczko, WBAiIŚ, UTP.