Dzisiaj jest: 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych DŹWIĘKI SŁÓW

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1031

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych DŹWIĘKI SŁÓW to festiwal działający w ramach Lubelskiego Salonu Artystycznego w Centrum Kultury w Lublinie i odbędzie się w dniach 20-23 czerwca 2015 r.

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych DŹWIĘKI SŁÓW

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych DŹWIĘKI SŁÓW

 
Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych DŹWIĘKI SŁÓW to inicjatywa, która powstała w ramach Lubelskiego Salonu Artystycznego działającego w Centrum Kultury w Lublinie. W tym roku obejmuje  szereg wydarzeń, które odbędą się w dniach 20-23 czerwca.
 

20.06 / sobota

godz. 18.30: Maja Kleszcz & incarNations - Dbaj o miłość - Sala Widowiskowa - bilet: I miejsca 40/30 zł, II miejsca 35/25 zł
godz. 20.30: Karolina Cicha trio - Wirydarz - bilet: miejsca siedzące 35/30 zł, miejsca stojące 30/20 zł
godz. 22.00: Jakub Pawlak z zespołem: Sezon - Wirydarz / wstęp wolny
godz. 23.00: Katarzyna Dendys-Kosecka   - Piaf - Wirydarz / wstęp wolny
 

21.06 / niedziela

godz. 18.00: Teatr Polski w Warszawie: Cygan w Polskim. Życie jest piosenką - Sala Widowiskowa - bilet: I miejsca 70/50 zł, II miejsca 50/40 zł
godz. 20.30: Mirosław Czyżykiewicz: Muzyka wieczorem - Wirydarz - bilet: miejsca siedzące 40/30 zł, miejsca stojące 35/25 zł
godz. 22.00: Jakub Zuckerman: W kubku kawy – ty - Wirydarz / wstęp wolny
godz. 23.00: Łukasz Jędrys: Zielone pojęcie -  Wirydarz / wstęp wolny
 

22.06 / poniedziałek

godz. 18.30: Konie narowiste - Sala Widowiskowa - bilet: I miejsca 60/50 zł, II miejsca 45/35 zł
godz. 20.30: Jacek Bończyk: Resume z wątkiem kosmicznym -  Wirydarz / bilety: miejsca siedzące 45/35 zł, miejsca stojące 35/25 zł
godz. 22.00: Joanna Kaczmarek: Przyjdę do siebie - Wirydarz / wstęp wolny
godz. 23.00: Halla Nordfjörd: The Bridge -  Wirydarz / wstęp wolny
 

23.06 / wtorek

godz. 18.30: Teatr Dramatyczny w Warszawie – Exterminator. Komedia muzyczna według Kochanowa i okolic  - Sala Widowiskowa - bilet: I miejsca 40/30 zł, II miejsca 30/25 zł
godz. 20.30: Iva Bittová z zespołem Cikori – At Home - Wirydarz - bilet: miejsca siedzące 60/50 zł, miejsca stojące 45/35 zł
godz. 22.00: Kinga Suchora – Poefonia: Papilarnymi drogami  - Wirydarz / wstęp wolny
godz. 23.00: Hubert Bojarski: Obraz przeszłości  - Wirydarz / wstęp wolny
 

Wydarzenia dodatkowe:

22.06 / poniedziałek / godz. 15.30/ Sala Kinowa / wstęp wolny - Step Across The Border, reż. Nicolas Humbert & Werner Penznel
23.06 /wtorek / godz. 16.00/ Sala Czarna / wstęp wolny - Spotkanie z Jerzym Satanowskim;  prowadzenie:  Gabriel Menet  
 
PoCeKalnia dla dzieci na festiwalu "Dźwięki Słów"
To propozycja dla rodziców, którzy podczas festiwalowych spektakli i koncertów potrzebują opieki nad swoimi pociechami.
Więcej informacji na : http://ck.lublin.pl/pl/pocekalnia-dla-dzieci-podczas-dzwiekow-slow/
Oprócz indywidualnych biletów wstępu można nabyć Karnet na wszystkie wydarzenia PROGRAMU W 4 ŚCIANACH: 250 zł - normalny/ 200 zł – ulgowy.

Patronat Medialny Art Imperium 

Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych DŹWIĘKI SŁÓW

 

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY – ARTYŚCI:


Maja Kleszcz & incarNations / „Dbaj o miłość”

20 czerwca - Sala Widowiskowa (Lublin)/ godz. 18:30
bilety: I miejsca 40/30 zł, II miejsca 35/25 zł

Maja Kleszcz to artystka – eksperymentatorka, w swoich projektach wykorzystuje rozmaite techniki wokalne i elementy teatru. Jest zdobywczynią wielu nagród oraz wyróżnień. Dawniej znana z Kapeli ze Wsi Warszawa, obecnie natomiast współtworzy projekt IncarNations. Współpracowała z wieloma artystami z kraju oraz Ukrainy, Senegalu, Gambii, Norwegii, Iranu, Szwecji. Od dziecka nasiąkała dźwiękami z najwyższej półki. Blues, jazz, reggae starannie wyselekcjonowane, najlepsze tradycje muzyki "czarnej" stanowiły jej codzienność. Ten rodzaj filozofii śpiewu, charakterystyczny dla nieskrępowanych, szczerych wypowiedzi ukształtował jej wrażliwość wokalną.
Wraz z zespołem IncarNations wydała album Radio Retro, a następnie Odeon, za który otrzymała nominację do nagrody "Fryderyk" w kategorii "wokalistka roku". Jest autorką muzyki teatralnej i filmowej. Wraz z Wojtkiem Krzakiem tworzą muzykę, a także występują w sztukach Agaty Dudy-Gracz jako postaci dramatu (m.in. "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko").
Podczas koncertu w Lublinie Maja Kleszcz i incarNations zaprezentują repertuar, na który złożą się wybrane utwory z obu wydanych albumów – Radio Retro i Odeon.
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=5iayiZ8vJRQ
kliknij, żeby kupić bilet https://ekobilet.pl/ck-lublin/maja-kleszcz--incarnations-10505/121139-bilety-na-koncert
 
 

Karolina Cicha / Karolina Cicha trio

20 czerwca - Wirydarz CK/ godz. 20:30
bilety: miejsca siedzące 35/30 zł, miejsca stojące 30/20 zł

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką - rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertowania solowego. W 2009 roku Karolina Cicha założyła zespół i zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Znalazła się na płcie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory wydała już 4 płyty: "WAWA2010.PL" (2010) - gdzie zaśpiewała u boku czołowych twórców polskiej muzyki alternatywnej; "DO LUDOŻERCÓW" (2010) - gdzie skomponowała muzykę do tekstów Tadeusza Różewicza i gdzie sformułowała definicję rocka eklektycznego, "MIĘKKIE MASZYNY" (2012) - gdzie oprócz autorskiej muzyki, wypowiedziała się również w tekstach, a także "WIELOMA JĘZYKAMI/ 9 Languages" (2013) - gdzie zajęła się muzyką etniczną i zaśpiewała w 9 językach mniejszości etnicznych.
W latach 2007-2009 była odtwórczynią tytułowych muzycznych ról Ifigenii i Elektry w offowym teatrze "GARDZIENICE". Spektakle teatru oparte były na muzyce antycznej.

Karolina Cicha swój repertuar dobiera nietypowo, grzebiąc w fonetyce języków zapomnianych i jej własnego języka. Gdzieś w podświadomości jej muzyki drzemie zawsze tekst poetycki, to co się wyłania, gdy chcieć „odpowiednią dać słowu – muzykę”. Podczas koncertu w ramach festiwalu „Dźwięki Słów” usłyszymy materiał z dwóch płyt Karoliny: „Jędrusik po Cichu” oraz mającej się ukazać w sierpniu płyty „Jidyszland”. Skład jazzowego trio opartego na perkusji (Witek Wilk), kontrabasie (Piotrek Domagalski) i klawiszach (Cicha) wzbogacą instrumenty takie jak akordeon, sampler, looper czy gitara basowa, która wprowadzi do koncertu nieco rockowej energii.
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=YQiM6Dts4R0
kliknij, żeby kupić bilet https://ekobilet.pl/ck-lublin/karolina-cicha-miejsca-siedzce-10507/121142-bilety-na-koncert (miejsca siedzące)
https://ekobilet.pl/ck-lublin/karolina-cicha-trio-miejsca-stojce-10522/121140-bilety-na-koncert (miejsca stojące)
 

„Cygan w Polskim. Życie jest piosenką”/ Teatr Polski w Warszawie

21 czerwca - Sala Widowiskowa / godz. 18:00
bilety: I miejsca 70/50 zł, II miejsca 50/40 zł
reżyseria: Jacek Cygan
występują: Jacek Cygan, Andrzej Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Natalia Sikora, Lidia Sadowa, Szymon Kuśmider, oraz zespół Kameleon Quintet

„Życie jest piosenką” to koncert, podczas którego aktorzy Teatru Polskiego – jak mówi Jacek Cygan – śpiewają znane już nam piosenki, dając im swoje twarze, a także nowe utwory, ofiarowując im swoje dusze. Koncert piosenek Jacka Cygana przynosi niezwykle wykonania i zaskakujące interpretacje, odbijając zarazem 40 lat przemian, jakie dokonały się w Polsce i w nas samych.
 
"Życie jest piosenką", piosenka jest życiem – ma swoją historię, koleje losu i prywatną przeszłość. Bywa też, że uskrzydlona zaczyna wieść samodzielny żywot i zapada w pamięć pokoleń. Jacek Cygan, znakomity artysta słowa, ma wswoim twórczym dorobku wiele takich utworów.  Andrzej Seweryn
kliknij, żeby kupić bilet  https://ekobilet.pl/ck-lublin/cygan-w--polskim-ycie-jest-piosenka-10506/121143-bilety-na-koncert
 

Mirosław Czyżykiewicz / Muzyka wieczorem

21 czerwca - Wirydarz CK / godz. 20:30
bilety: miejsca siedzące 40/30 zł, miejsca stojące 35/25 zł
Mirosław Czyżykiewicz – śpiew, recytacja
Jacek Skowroński - fortepian
Krzysztof Baranowski - instrumenty klawiszowe
Bogdan Szczerkowski - skrzypce
Marcin Chenczke - kontrabas

„Muzyka wieczorem” powstała w związku z 35. rocznicą śmierci Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich poetów XX wieku.
Kompozytorem muzyki do słów poety, pochodzących z pośmiertnie wydanego tomu poezji jest Adam Opatowicz. Artystą, który w nietuzinkowy, bardzo nastrojowy i piękny sposób oddał klimat ostatnich słów poety jest Mirosław Czyżykiewicz - wrażliwy kompozytor, poeta, pieśniarz, gitarzysta i malarz. Mirosław Czyżykiewicz to artysta kultowy w kręgach piosenki literackiej. Wyróżnia go charakterystyczny głos i niezwykle emocjonalny sposób interpretacji poetyckiego słowa, przechodzący niekiedy w krzyk, przejmujący szept, czy melorecytację. Czyżykiewicz od lat ma swoją wierną widownię, która podróżuje z nim po całej Polsce, by uczestniczyć w jego koncertach.

Album „Muzyka wieczorem” wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym, zarówno – pod względem warstwy słownej, kompozycji, jak i wykonania. Ogromnym walorem projektu jest połączenie ponadczasowości utworów poetyckich Jarosława Iwaszkiewicza i elektryzującego głosu jednego z najbardziej uznanych polskich pieśniarzy.
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=tnijeMH7eb0
kliknij, żeby kupić bilet https://ekobilet.pl/ck-lublin/mczyzykiewicz-muzyka-wieczorem-siedzce-10524/121144-bilety-na-koncert (miejsca siedzące)
https://ekobilet.pl/ck-lublin/mczyzykiewiczmuzykawieczorem-stojce-10508/121145-bilety-na-koncert (miejsca stojące)
 

KONIE NAROWISTE

22 czerwca - Sala Widowiskowa / godz. 18:30
bilety: I miejsca 60/50 zł, II miejsca 45/35 zł
Spektakl muzyczny oparty na pieśniach i wierszach Włodzimierza Wysockiego
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Satanowski
Aranżacje: Hadrian Filip Tabęcki
Udział biorą: Artur Żmijewski, Artur Barciś, Arkadiusz Brykalski, Mirosław Czyżykiewicz, Mariusz Kilian, Mirosław Baka oraz: Beata Lerach, Anna Ozner, Magdalena Piotrowska, Margita Śliwowska oraz Zespół Kameleon Septet

Spektakl jest próbą opowiedzenia skomplikowanej i obfitej w wydarzenia biografii największego barda rosyjskiego, poprzez jego piosenki. Realizatorzy postanowili rozłożyć ten bardzo osobisty materiał muzyczny na sześciu aktorów w celu jego większej uniwersalizacji. Powstał w ten sposób duchowy profil prawdziwego mężczyzny i buntownika jakim był Wysocki, ale też afirmacja pewnej postawy wobec życia.
kliknij, żeby posłuchać  https://www.youtube.com/watch?v=M1fhoirRk0g
kliknij, żeby kupić bilet https://ekobilet.pl/ck-lublin/konie-narowiste-10593/121737-bilety-na-koncert
 

Jacek Bończyk / Resume z wątkiem kosmicznym

22 czerwca - Wirydarz CK / godz. 20:30
bilety: miejsca siedzące 45/35 zł, miejsca stojące 35/25 zł

Jacek Bończyk to artysta wszechstronny: aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek, wokalista i gitarzysta formacji rockowej Bończyk/Krzywański, a także scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Chętnie sięga po teksty poetyckie i piosenki autorów francuskich. Bierze udział w wielu projektach artystycznych, muzycznych i teatralnych. Ma w swoim dorobku recitale tj. „Piosenki kilku Francuzów”, „Tango Kameleon”, „Następny”, „Recital na piano i bass”, oraz „Mój Staszewski”.

Prezentowany w Lublinie recital „Resume z wątkiem kosmicznym” jest swego rodzaju podsumowaniem drogi artystycznej oraz bogatego repertuaru, który Jacek Bończyk prezentuje publiczności od wielu lat. Projekt ten ukazuje szeroki wachlarz możliwości artysty we wszelkich możliwych odsłonach i smakach: z pogranicza tanga, piosenki francuskiej, poezji śpiewanej oraz piosenki autorskiej. Aktor świadomie sięgnął do utworów, które go ukształtowały i miały wpływ na jego styl. W najnowszym programie zaśpiewa teksty swoich mistrzów: W. Młynarskiego, St. Staszewskiego, G. Ciechowskiego oraz E. Stachury, a dopełni je własnymi utworami, które nadadzą recitalowi osobistego charakteru. Dzięki „Resume“ dowiemy się, co Jacek sądzi o miłości, upływie czasu i odchodzeniu w przestrzeń. O kosmosie.
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=OO0Q_SHRfFY
kliknij, żeby kupić bilet https://ekobilet.pl/ck-lublin/jbonczyk-resumezwatkiemkosmicznym-10594/121739-bilety-na-koncert (miejsca siedzące)
https://ekobilet.pl/ck-lublin/jbonczyk-resume-z-watkiem-kosmicznym-10595/121740-bilety-na-koncert (miejsca stojące)
 

Exterminator. Komedia muzyczna według "Kochanowa i okolic" / Scena na Woli, Teatr Dramatyczny w Warszawie

23 czerwca - Sala Widowiskowa / godz. 18:30
bilety: I miejsca 40/30 zł, II miejsca 30/25 zł
 reżyseria: Aldona Figura
Obsada: Paweł Domagała, Kamil Siegmund, Sebastian Skoczeń, Przemysław Kosiński, Henryk Niebudek, Agata Wątróbska, Zuzanna Grabowska

Czterech przyjaciół gra w zespole deathmetalowym „Exterminator”. Marzyli o karierze muzycznej i piszczących fankach, a skończyło się na próbach w garażu. Pewnego dnia pojawia się propozycja od miejscowego urzędnika i szansa na występy przed szerszą publicznością. Gdzie jest granica kompromisu? Co znaczy „upadek” dla kapeli z zasadami? W co gra urzędnik i jaki związek ma z tym Koło Gospodyń Wiejskich? Komedia dotyka problemu wyboru, przed którym coraz częściej stają młodzi ludzie. Wyboru między marzeniami a kompromisem, który wymusza rzeczywistość.

Muzyka na żywo to pierwszy atut, który przyciąga widzów na ten spektakl. Kolejny to świetna zabawa [...]. Trzeci jest najpoważniejszy, ale dla komedii kluczowy - w lekkiej formie zadaje ona ważne pytania: o istnienie pojęć "kodeks" i "przyjaźń" oraz sposób funkcjonowania lokalnej władzy. /Sieci/
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=VjrioqFzdBs
kliknij, żeby kupić bilet https://ekobilet.pl/ck-lublin/exterminatorkomediamuzyczna-10509/121146-bilety-na-koncert
 

Iva Bittová z zespołem Cikori / At Home

23 czerwca - Wirydarz CK / godz. 20:30
bilety: miejsca siedzące 60/50 zł, miejsca stojące 45/35 zł

Czeska awangardowa skrzypaczka, wokalistka i kompozytorka. We wczesnych latach 80. zaczęła grać na skrzypcach i śpiewać. Jej unikatowy sposób śpiewu oraz technika gry przyniosły jej międzynarodową sławę. Nagrała kilkanaście płyt. Muzyka Bittovej stanowi połączenie rocka oraz muzyki ludowej Europy Wschodniej. W swojej grze na skrzypcach wykorzystuje różne techniki, m.in. uderzanie strun różnymi przedmiotami czy traktowanie skrzypiec jak banjo. Jej głos zmienia się od tradycyjnego śpiewu do krzyku, świergotu i jęków. W swoje występy angażuje całe ciało, wykorzystując zdolności aktorskie, zamienia je za każdym razem w odmienny performance. Podczas festiwalu „Dźwięki Słów”, Iva Bittova wykona utwory zarówno w języku angielskim, jak i czeskim, m.in.: At home, One heart, Noc, Větvička, czy Uspávanka.
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=y-jUAIs89iE
kliknij, żeby kupić bilet https://ekobilet.pl/ck-lublin/iva-bittova-z-zespolem-cikori-msiedzce-10510/121147-bilety-na-koncert (miejsca siedzące)
https://ekobilet.pl/ck-lublin/iva-bittova-z-zespolem-cikori-mstojce-10523/121148-bilety-na-koncert (miejsca stojące)
 
SCENA OTWARTA
(wstęp wolny)

Jakub Pawlak z zespołem / Sezon (Łódź)

20 czerwca - Wirydarz CK/ godz. 22:00
Młody, ekspresyjny autor i wykonawca piosenki. W swojej twórczości łączy wiele gatunków muzycznych (folk, ska, rock, pop i inne) z nietuzinkowymi, wyszukanymi tekstami poetów, co nadaje jego występom unikalny, lecz niczym niezaburzony charakter, a w połączeniu z naturalną ekspresją artysty tworzy niezapomniane widowisko sceniczne. Jakub Pawlak to laureat kilkudziesięciu prestiżowych konkursów i festiwali piosenki w całej Polsce a od niedawna również w Niemczech. W 2013r. zadebiutował na rynku muzycznym pierwszą profesjonalną płytą pt: "Sezon", na której znalazło się 10 utworów z muzyką Jakuba i tekstami polskich poetów takich jak Julian Tuwim, Czesław Miłosz, Rafał Wojaczek, Joanna Kulmowa czy Józef Baran.

Młodemu artyście nie sposób odmówić talentu muzycznego, ale również ogromnego zmysłu żartobliwości, o czym świadczy autorska prezentacja zespołu:
Jakub Pawlak - zamiast nowego akordeonu kupił markowy amerykański telefon (ale wymawiane po angielsku "si" nie oznacza "s" tylko "c"... nie wiedział ); [wokal. akordeon, trąbka, kazoo]
Andrzej Granat - nie znamy Go, ale Łuki, mówi, że jest ok, co wystarcza nam, by dzielić się z Nim jedzeniem i alkoholem. Szukał i znalazł bas. [gitara basowa]
Łukasz Rogini Robakiewicz- kiedyś był Murzynem, ale już nie jest... Mimo to "Billie Jean" to nie Jego numer... [perkusja, instrumenty klawiszowe]
Jacek Wenclewski - wszyscy myślą, że muzyka to jego pasja, ale on to robi dla pięknych kobiet i drogich gitar... Jedne i drugie przychodzą do niego same. [gitary]
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=MvYT_HIZlbc
 

Katarzyna Dendys-Kosecka / Piaf (Bielsko-Biała)

20 czerwca - Wirydarz CK/ godz. 23:00

Katarzyna Dendys-Kosecka jako studentka zadebiutowała rolą Polly Peachum w spektaklu „OPERA ZA TRZY GROSZE” w reżyserii Marcela Kochańczyka w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Dyplom w gdyńskiej Szkole Aktorsko-Wokalnej obroniła w spektaklu „Hair”, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka wcielając się w rolę buntowniczej Sheili. Na swoim koncie ma już liczne występy gościnne w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Muzycznym w  Lublinie, Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, a także w Teatrze Polskim w Bielsku – Białej.
Jest autorką m.in. recitali; „Piaf” opowiadającym o dramatycznym życiu Edith Piaf oraz „Bo we mnie jest seks” gdzie śpiewa piosenki Kaliny Jędrusik.
Podczas festiwalu „Dźwięki Słów” zaprosi widzów na intymne spotkanie z wielką legendą, z jej chimerami i czarownymi piosenkami. „Piaf” to recital, który opowiada o  głębokim smutku, rozdzierających tragediach, płomiennej  miłości, rozkoszach zakochania i słodyczy romansu, a także niewyobrażalnym koszmarze istnienia dla sceny i na scenie.
kliknij, żeby posłuchać http://vimeo.com/116335831
 

Jakub Zuckerman / W kubku kawy – ty (Lublin)

21 czerwca - Wirydarz CK/ godz. 22:00

Jakub Zuckerman - pieśniarz, tłumacz i autor tekstów. Student I roku dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z początku Puławianin, potem Lubelak, teraz Krakus. Stale szuka swojego miejsca na świecie. W swoim  repertuarze oprócz własnych piosenek, umieszcza także autorskie tłumaczenia utworów Jaromira Nohavicy. Mimo młodego wieku, artysta ma na swoim koncie wiele osiągnięć i nagród, m.in.: III miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Literackiej „Jesień z poezją”, II miejsce na III Jesiennym Konkursie Poezji Śpiewanej "Na strunach poezji" czy I miejsca na II Lubelskim Przeglądzie Poetyckim „Strojne w biel”. Jest też laureatem Festiwalu im.  Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Duszą.
kliknij, żeby posłuchać  https://www.youtube.com/watch?v=2EWuZT9VKbQ&feature=youtu.be
 

Łukasz Jędrys / Zielone pojęcie (Olsztyn)

21 czerwca -  Wirydarz CK/ godz. 23:00

Łukasz Jędrys – wykonawca piosenki, tekściarz, gitarzysta. Zaczynał od muzykowania na ulicy, przez wiele lat zjeżdżając wszystkie większe starówki i deptaki w kraju. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na festiwalach  piosenki. Jego teksty dotykają kwestii miejsca człowieka w XXI w., wszystko szczerze – na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń. Nie budzi go nawet dziesięć zsynchronizowanych budzików. Nie potrafi znaleźć sobie  jednej stylistyki – występuje w skrajnych często projektach muzycznych od mocnego rocka począwszy, przez reggae, rap, folk, blues, na szantach skończywszy. Wciąż powraca jednak do piosenki z tekstem, na której się  wychował i która uosabia dla niego to, co najważniejsze.
 
kliknij, żeby posłuchać  https://www.youtube.com/watch?v=a_twuVHTbCg
 

Joanna Kaczmarek/ Przyjdę do siebie (Wrocław)

22 czerwca - Wirydarz CK/ godz. 22:00

Joanna Kaczmarek – wrocławska wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka. Jej pierwszy muzyczny projekt – „Przyjdę do siebie” stanowi efekt inspirujących spotkań, pouczających rozmów, namiętnych dyskusji oraz zbieranego z otwartymi na oścież uszami i sercem doświadczenia.
Joanna Kaczmarek zdecydowanie podąża własną drogą, nie przejmując się stylistycznymi ramami. Jako skrzypaczka, poszukuje nowych kontekstów i zastosowania dla klasycznego instrumentu, który czasem lirycznie i słodko dopełnia krajobraz jej utworów, innym zaś razem dysonansem „wchodzi jej w głos”
„Przyjdę do siebie” to zarówno utwory nowoczesne, rytmiczne, zabarwione elektroniką, jak i delikatne, niemal ascetyczne brzmienia. Kompozycje powstawały do tekstów pisanych i darowanych na przestrzeni lat przez Karolinę Słyk oraz Darię „Tamwim” Ujejską. Wyjątkiem jest tytułowy utwór, skomponowany do niezwykle poruszającego tekstu Agnieszki Osieckiej. Autorski program dopełniają utwory polskich twórców, m.in. Grechuty, Osieckiej, Przybory – odczytane i opracowane na nowo.
Joanna Kaczmarek w czerwcowy wieczór zaśpiewa w Lublinie piosenki o miłości, o jej czasem bolesnych, czasem lekkich i jasnych odcieniach, o miłości jako długiej drodze przez niepewność, bliskość, dumę, pokorę, pojednania, rozstania, powroty i wspomnienia; o pełnym nadziei poszukiwaniu miłości jako upragnionego bezpiecznego miejsca, o niemającej końca drodze do siebie.
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=_wMqw-eDI-g
 

Halla Nordfjörd / „The Bridge” (Islandia)

22 czerwca - Wirydarz CK/ godz. 23:00

Halla Nordfjörd pochodzi z Islandii, tam się wychowała, ale kilka lat temu przeniosła się do Kopenhagi, gdzie podjęła studia aktorskie. Tam też obecnie mieszka i pracuje. Halla gra i śpiewa proste, piękne piosenki na gitarę i wokal. Artystka wydała, w grudniu 2014 r., debiutancki album zatytułowany „Bridge”. Zebrała pozytywne recenzje w prasie islandzkiej, polskiej i europejskiej. Gdy przyleciała po raz pierwszy do Polski, nikt do końca nie wiedział, czego się spodziewać po jej występach. Ostatecznie wszędzie grała dla pełnych sal kameralnych klubów. Jej druga wizyta w Polsce pokazała, jakie jest zainteresowanie Islandką. Zagrała 20 koncertów dzień po dniu – od morza po góry. Podczas koncertu w Lublinie, Halla zaśpiewa autorskie utwory zarówno po angielsku, jak i po islandzku. Warto sprawdzić jej talent teraz, zanim stanie się znaną, kolejną świetną wizytówką Islandii.
 
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=YuHvdPwClYA
 

Kinga Suchora - Poefonia/ Papilarnymi drogami (Lublin)

23 czerwca - Wirydarz CK/ godz. 22:00
Poefonia – sami nazywają siebie, lubelskim tworem muzyczno-słownym, zajmującym się piosenką autorską z nurtu poezji śpiewanej - „chcą oswajać trudne uczucia, a słowa ugłaskiwać”. Poefonia powstała w 2012 roku i ma swój początek przy Bursie Szkół Artystycznych w Lublinie. Zespół gości głównie na scenie lubelskiej, ale i rzeszowskiej, gdzie wystąpili w ramach "Wschodu Kultury" oraz w ramach "Osiedlowych spotkań z poezją". Biorą udział w licznych festiwalach piosenki artystycznej – na "Wschodach" w 2014r. zdobyli pierwsza nagrodę, dzięki czemu podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpili z pełnym autorskim recitalem. Natomiast podczas minionej edycji "Metamorfoz Sentymentalnych" zostali zdobywcami trzeciej nagrody.
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=MVajPH7gKoc
 

Hubert Bojarski / „Obraz przeszłości” (Warszawa)

23 czerwca - Wirydarz CK/ godz. 23:00

Hubert Bojarski – autor utworów z gatunku piosenki literackiej, "wychowany" na poezji Jacka Kaczmarskiego i Jacka Kowalskiego. Prozaik i poeta, specjalizujący się w krótkich formach z pogranicza fantastyki i political fiction. W Lublinie wystąpi z koncertem piosenek autorskich, nawiązującym zarówno w stylistyce, jak i tematyce, do słynnego programu Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego – „Muzeum”. Utwory wchodzące w skład programu opowiadają o ważnych wydarzeniach i postaciach z historii rodzimej i powszechnej – od starożytności do współczesności. Utwory utrzymane są w konwencji piosenki literackiej, charakterystycznej dla Jacka Kaczmarskiego czy Włodzimierza Wysockiego. Są to piosenki własne, zarówno w sferze tekstowej, jak i muzycznej. Wiele z tych utworów było wielokrotnie nagradzanych na przeglądach, turniejach czy festiwalach. Podczas koncertu prezentowane będą zdjęcia i obrazy, będące tłem do wykonywanych utworów. Wśród nich znajdą się m.in. :„Leonidas pod Termopilami” - Jacques'a-Louis Davida, obrazy Jana Matejki, Artura Grottgera, czy szereg innych obrazów i zdjęć związanych z istotnymi wydarzeniami historycznymi.
kliknij, żeby posłuchać https://www.youtube.com/watch?v=frVlKfrPl1Y
 

FILM

22 czerwca - STEP ACROSS THE BORDER
Sala kinowa / godz. 15:30 - bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CK
90 min./ produkcja 1987-90
scenariusz i reżyseria Nicolas Humbert & Werner Penznel
kompozycja i wykonanie muzyki: Fred Frith i przyjaciele
Muzycy: Fred Frith, Joey Baron, Ciro Battista, Iva Bittová, Tom Cora, Jean Derome, Pavel Fajt, Eitetsu Hayashi, Tim Hodkinson, Arto Lindsay, René Lussier, Haco, Kevin Norton, Bob Ostertag, Zeena Parkins, Lawrence Wright, John Zorn i wielu innych
„Step Across the Border” to film-legenda, nagrodzony jako najlepszy dokument na European Film Awards 1990 oraz wybrany w 2000 przez krytyków "Cahiers du cinéma" do setki najważniejszych w historii kina. Dokument był kręcony w latach 1987-90 w Japonii, Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Ten wielostronny portret Freda Fritha – awangardowego gitarzysty, kompozytora i improwizatora został stworzony przez Wernera Penznela – niegdyś muzyka rockowego – i Nicolasa Humberta – poetę malarza i filmowca. Po „Step Across the Border” Frith częstokroć pisał ścieżki dźwiękowe do późniejszych produkcji twórców swojego portretu.
W "Step Across the Border" są ze sobą powiązane dwie formy ekspresji artystycznej – muzyki improwizowanej i kina bezpośredniego. W obu tych formach liczy się chwila, intuicyjne wyczucie tego, co się dzieje w przestrzeni. Muzyka i film powstają z intensywnej percepcji chwili, a nie z przekształcenia z góry przesądzonego planu. W improwizacji plan ujawnia się dopiero na końcu.
 

SPOTKANIE

23 czerwca - Spotkanie z Jerzym Satanowskim
prowadzenie: Gabriel Menet
Sala Czarna / godz. 16:00 - wstęp wolny

Jerzy Satanowski – Kompozytor i aranżer, a także reżyser teatralny, juror wielu konkursów i festiwali, znawca piosenki poetyckiej. Jest jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów zajmujących się muzyką filmową, teatralną i telewizyjną. Jako kompozytor muzyki teatralnej zadebiutował w 1972 kompozycjami do spektaklu "Trucizna, miłość i śpiew" do tekstów Edwarda Stachury.
Od tego czasu napisał muzykę do ponad trzystu spektakli dla krajowych teatrów dramatycznych. Pracował na wszystkich najpoważniejszych polskich scenach, współpracował z legendarnymi twórcami, cieszył przyjaźnią i szacunkiem Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury, Jonasza Kofty. Skomponował ogromną liczbę piosenek śpiewanych m.in. przez Edytę Geppert, Ewę Błaszczyk, Stanisławę Celińską, Krystynę Jandę, Zbigniewa Zamachowskiego, Mariana Opanie, Piotra Fronczeskiego. Jego dorobek w tej dziedzinie przypomniał na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu galowy spektakl "Satanorium". Jerzy Satanowski jest twórcą wielu spektakli muzycznych m.in.: „Rodzina Dreptaków, „Konie Narowiste”, „Tuwim dla dorosłych”, „Widzę i opisuję”.
 
Źródło: Lubelski Salon Artystyczny
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.