Dzisiaj jest: 11.7.2020, imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi

America - Włodek Pawlik - premiera nowej płyty 29 maja

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1406

Impulsem do nagrania krążka „America” było odnalezienie utworu o tym samym tytule, który Włodek Pawlik skomponował w 1988 roku. Brał wówczas udział w finałach konkursu jazzowego American Piano Jazz...

America - Włodek Pawlik - premiera nowej płyty 29 maja

America - Włodek Pawlik - premiera nowej płyty 29 maja 


Nowy krążek Włodka Pawlika „America” to podsumowanie jego dotychczasowej pracy artystycznej. Znalazły się na nim utwory napisane w różnym czasie, które nie były dotąd nagrywane, oraz nowe aranżacje znanych już utworów.

Impulsem do nagrania krążka „America” było odnalezienie utworu o tym samym tytule, który Włodek Pawlik skomponował w 1988 roku. Brał wówczas udział w finałach konkursu jazzowego American Piano Jazz Competition w Waszyngtonie. Utwór skomponował w samolocie, w drodze powrotnej do Hamburga, jak sam twierdzi – pod wpływem emocji związanych z udziałem w najważniejszym jazzowym konkursie tamtych lat. Nigdy go jednak nie nagrał, i dopiero trzy miesiące temu odnalazł go pośród innych nut.
 

– Zacząłem sobie przegrywać ten temat i mi się bardzo spodobał. Nie ukrywam, że byłem zaskoczony, że to jest taki bardzo energetyczny, dynamiczny i radosny. Kiedy moja żona go usłyszała, to powiedziała do mnie: „Słuchaj, to jest świetne”. Kurczę, to chyba mamy rozwiązanie tego pomysłu na płytę. I to jest właściwie to, że „America” to jest przede wszystkim tytuł tego utworu, który rozpoczyna album „America” i plus właśnie utwory, które nawiązują w tym momencie do mojej działalności, do mojej drogi muzycznej, artystycznej, kariery od tamtego mniej więcej czasu – mówi Włodek Pawlik agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
 

Na płycie, nagranej z Pawłem Pańtą i Cezarym Konradem jako Włodek Pawlik Trio znalazło się 11 utworów. Wśród nich są dwa kawałki filmowe: pierwszy z nich to „Wrony” z filmu o tym samym tytule, w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej z 1993 roku. Był to pierwszy film fabularny, do którego Włodek Pawlik napisał ścieżkę dźwiękową. Drugi to „Gabinet” pochodzący z kultowego już obrazu Borysa Lankosza „Rewers” z 2009 roku. Na krążek „America” trafił także utwór „Królowa Chłodu”, który Pawlik skomponował na potrzeby spektaklu dla młodzieży pod tym samym tytułem. Było to przedstawienie realizowane przez Teatr Telewizji na motywach baśni „Królowa śniegu” Hansa Christiana Andersena.
 

– Ponadto znalazły się tam utwory dwóch właśnie polskich wielkich kompozytorów i pianistów, czyli Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego. Transkrypcja mazurka chopinowskiego, pierwszy raz to zrobiłem, w życiu nie podchodziłem do Chopina na jazzowo, tutaj zrobiłem ukłon w kierunku geniuszu naszego fantastycznego wielkiego kompozytora. Nagraliśmy w trio także jazzową wersję nokturnu Ignacego Jana Paderewskiego – mówi Włodek Pawlik.
 

Krążek został nagrany na unikalnym fortepianie marki Steinway & Sons, pochodzącym z limitowanej edycji. Został wyprodukowany w 2014 roku z okazji 160. rocznicy powstania tej najważniejszej marki w dziedzinie produkcji fortepianów. Limitowana, ekskluzywna linia instrumentów nosi nazwę Arabesque.

– Tych instrumentów powstało w sumie 30. W Polsce jest tylko jeden taki instrument i firma Steinway & Sons użyczyła mi go podczas nagrań. Miałem przyjemność i zaszczyt właśnie na nim dokonać nagrań na płytę „America”, za co bardzo serdecznie dziękuję firmie Steinway & Sons – mówi Włodek Pawlik.
 

Oficjalna premiera albumu „America” w piątek, 29 maja.


WŁODEK PAWLIK - laureat Nagrody GRAMMY 2014

Źródło: newseria.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.