Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

MONSTFUR’a RUST IN PEACE - FINAL EDIT w Centrum Promocji Kultury

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2671

Wystawa MONSTFUR’a RUST IN PEACE - Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie. Wernisaż: 15 maja 2015 r. w piątek o godz. 19.30. Wystawa czynna do 29.05.2015 r.

MONSTFUR’a RUST IN PEACE - FINAL EDIT w Centrum Promocji Kultury

Wystawa MONSTFUR’a RUST IN PEACE - FINAL EDIT w Centrum Promocji Kultury


Monstfur to organizm żyjący na polu sztuki, który żywi się pozostałościami poprzedniej epoki oraz produktami popkultury. Został powołany do życia jako niezobowiązujący koncept, by z czasem ewoluować do obecnego stanu. Od samego początku głównymi inspiracjami dla niego był szary świat, który po wchłonięciu i przetworzeniu stawał się nową jakością. Swoją sztukę tworzy na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych, murach czy wreszcie płótnach. Jako okaz występuje w tym samym czasie na wszelkiej maści obszarach – od prestiżowych galerii, przez uliczne zakamarki, kończąc na opuszczonych fabrykach. Gdyby można było opisać go jednym wyrażeniem byłoby to polski horror – film klasy B zainspirowany rodzimą rzeczywistością i w niej mający swoją genezę.

Monstfur to artystyczny projekt zainicjowany w 2006 r. przez Bartłomieja Stypka (ur. 1983 r.) i Łukasza Gawrona (1985 r.), artystów z Częstochowy, absolwentów Wydziału Wychowania Plastycznego na AJD.
 
Wystawa RUST IN PEACE to przede wszystkim hołd złożony maszynom. Ich mechanika porównywalna z funkcjonowaniem żywego organizmu stała się punktem wyjścia do przygotowania konceptu tej wystawy. Degradacja, korozja, rdzewienie metalowych struktur i poszczególnych elementów składowych mechanizmów jest dla nas analogią do procesu przemijania człowieka. Taka animizacja pociągów sprawia że funkcjonują one na zasadzie „żywych trupów” przemierzających torowiska naszej codziennej rzeczywistości. Momentem przełomowym, który skłonił nas ostatecznie do podjęcia tego tematu był upadek fabryki FABLOKA (red. Polska fabryka lokomotyw). Świat tlenku żelaza, zardzewiałych tablic i industrialnych maszyn ustępuje powoli nowoczesnym składom kolejowym. Nie wartościujemy tego faktu a jedynie nawiązujemy z nim dialog.
 
MONSTFUR’a “RUST IN PEACE - FINAL EDIT”
Centrum Promocji Kultury Praga - Południe
Ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie
Kurator wystawy: Marcin Kokoszko
Wernisaż: 15 maja 2015 r. w piątek o godz. 19.30
Wystawa czynna do 29.05.2015 r.

Patroni medialni: Art Imperium, Art Info, Magazyn Esquire Polska oraz sosm.pl   .

MONSTFUR’a RUST IN PEACE

Co nam zostało z tych lat? - polska sztuka użytkowa 1956-1975
NORDIC FACES w Centrum Promocji Kultury
This is my Diary - Cathy Carman w Centrum Promocji Kultury
Monotypie i inne karty pamięci – wystawa Anny Foryckiej-Putiatyckiej
Anna Wszyndobył - Rzeźbiarstwo - wystawa w Centrum Promocji Kultury
Iwony Ostrowskiej Twarze w Centrum Promocji Kultury
Iwona Ostrowska - TWARZE - wystawa w Centrum Promocji Kultury


Patronat Medialny Art Imperium 

 


 
 
Źródło: Centrum Promocji Kultury