Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Magdalena Abakanowicz - Berlin, Wenecja i Konkurs MUZA

Dodano: 6 lat temu Czytane: 4949

Magdalena Abakanowicz - wystawy podczas Gallery Weekend Berlin 2015 i Biennale w Wenecji 2015 r. Konkurs dla artystów plastyków - MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz - Berlin, Wenecja i Konkurs MUZA

Magdalena Abakanowicz - Gallery Weekend Berlin 2015


Wystawa: 30 kwietnia - 04 maja 2015, 02 maja 2015 r.

W ramach Gallery Weekend Berlin 2015, ŻAK | Branicka prezentuje ważną wystawę światowej sławy artystki Magdalena Abakanowicz (ur. 1930) w kościele św Elżbiety. Od lat 60-tych Magdalena Abakanowicz tworzy monumentalne, trójwymiarowe i ręcznie tkane formy nazwane abakanami, dzięki którym autorka osiągnęła międzynarodową sławę. Prace te wywołały rewolucję dotyczącą sztuki rzeźbiarskiej i zostały nagrodzone Grand Prix na Biennale w Sao Paulo w 1965 roku. W drugiej połowie lat 70. artystka zaczęła formowania głów, figur i zwierząt odlewane z żywicy, z sizalem, jutą i klejem, które następnie stały się jej znakiem rozpoznawczym. Następnie tworzyła rzeźby z brązu, kamienia, drewna i stali. Popularnym przykładem jest grupa Agora (2006): trwały pomnik w Grant Park w Chicago, składający się z 106 figur żeliwnych.

Magdalena Abakanowicz - Tłum

Prace Abakanowicz były wystawione w renomowanych miejscach na całym świecie. Indywidualna wystawa w kościele św. Elżbiety debiut artystki w Berlinie. Centralnym punktem wystawy jest monumentalna instalacja pt. Bambini, składająca się z 83 naturalnej wielkości rzeźby, które były już eksponowane m.in. w: Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (1999), Jardins du Palais Royal w Paryżu (1999), czy Reina Sofia w Madrycie (2008). Bambini to wyjątkowy tłum betonowych ludzi różnych wielkości. "Wprowadziłam pojęcie tłumu do rzeźby", mówi artystka. "Stanowią one symbol trwałego niepokoju, ostrzeżenie. Nie robię powtórzeń. Każda postać jest indywidualna. Istnieje również inny aspekt ilości: prawo natury, które dotyczy nas również. Tłum ludzi i ptaków, owadów i liści, jest tajemniczym skupiskiem wariantów pewnego prototypu. Zagadka obrzydzenia natury do dokładnych powtórzeń lub niezdolności do ich tworzenia. Tak jak ludzka ręka nie może powtórzyć swojego gestu. Przywołuję te niepokojące prawa, przełączając własne nieruchome stada do tego rytmu."

Abakanowicz jest często łączona z artystami Arte Povera t.j. Joseph Beuys oraz Eva Hesse. W tym samym czasie tworzą z tych samych ubogich materiałów organicznych i koncentrują się na relacji między człowiekiem i masą, rzuca to światło na ludzką kondycję. Dla publiczności własne zniknięcie w masie biomorficznych kształtów, bezgłowych postaci, zwierząt lub abstrakcyjnych form staje się doświadczeniem egzystencjalnej głębi.
 

Magdalena Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz - Abakan

Magdalena Abakanowicz, urodzona w 1930 roku, mieszka i pracuje w Warszawie. Od 1965/90 wykładała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w roku 1984 była profesorem wizytującym na Uniwersytecie Kalifornijskim w USA. Jej prace były wystawiane w miejscach takich jak MoMA w Nowym Jorku (1969), Galeria Whitechapel w Londynie (1975), Biennale w Wenecji (1980), czy Centrum Sztuki Współczesnej PS1 w Nowym Jorku (1993). Między innymi, jej prace znajdują się w zbiorach Centrum Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Sztokholmie i Stedelijk Museum w Amsterdamie. Poza Grand Prix w Bienal de São Paulo (1965), została także wyróżniona Nagrodą Herdera Gottfried von w Wiedniu (1979), de l'Ordre des Arts et des Lettres w Paryżu (1999), Nagrodą Officier za całokształt twórczości przez Międzynarodowe Centrum Rzeźby w Nowym Jorku (2005) i tytułem Rycerza Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2010).  

Magdalena Abakanowicz - Biennale w Wenecji 2015


W tym roku przypada również 35. rocznica udziału Magdaleny Abakanowicz w weneckim Biennale Sztuki kiedy to reprezentowała Polskę. Z tej okazji na weneckiej wysepce San Giorgio Maggiore (naprzeciwko placu św. Marka) do 2 sierpnia otwarta jest instalacja Magdaleny Abakanowicz "Crowd and Individual" ("Tłum i Jednostka") – m.in. 110 figur wykonanych z juty.

"W całym moim dzieciństwie byłam świadkiem, jak masy uwielbiają czy nienawidzą na rozkaz. Herodot zaobserwował już wiele wieków przed Chrystusem, że dużo łatwiej jest przekonać tłum niż jednostkę. Zafascynowana ilością kształtuje ludzkie ciała z juty, a następnie z aluminium, brązu i żelaza. Bezgłowe, jak szkielety, często tylko w nogach, które wspierają wymowne tułowia lub ramiona wiszące jako zbędnych narzędzia, lub z silnymi rękami i agresywne. Ale bez twarzy aby usunąć wszystkie tajemnice ciała." - tłumaczy Magdalena Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz - Bienale w Wenecji
 
Magdalena Abakanowicz "Crowd and Individual" ("Tłum i Jednostka")
Biennale w Wenecji - 13.04 – 2.08.2015 r.
Fundacja Giorgio Cini, Wyspa San Giorgio Maggiore, Wenecja
 
Źródło: www.cini.it
 

MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz


W Kwietniu wystartowała tegoroczna edycja ogólnopolskiego, interdyscyplinarnego konkursu artystycznego organizowanego przez Art Imperium w ramach misji portalu – promocji sztuki, kultury i artystów.Tematem - bohaterką MUZY 2015 jest Profesor Magdalena Abakanowicz, jej osoba, życie i/ lub twórczość to nadrzędna inspiracja do powstania prac konkursowych i dialogu artystycznego.

Ostateczny termin nadsyłania ZGŁOSZEŃ to godz. 24:00 dnia 31.07.2015 r. - szczegóły:

MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz - regulamin konkursu i karta 

UWAGA! Konkurs MUZA 2015 został wstępnie odwołany - oficjalne oświadczenie w linku 

Gorąco zapraszamy!

Konkurs MUZA 2015 - Magdalena Abakanowicz