Dzisiaj jest: 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Tadeusz Łapiński – Litografia

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1518

Tadeusz Łapiński – Litografia, Galeria Van Golik, Ul. Berezyńska 27, Warszawa, Wernisaż wystawy: 22. 04 o g. 18:00. Wystawa czynna od 23.04 do 12.05.2015.

Tadeusz Łapiński – Litografia

Tadeusz Łapiński – Litografia


Tadeusz Łapiński to jeden z najwybitniejszych litografów XX wieku. Jest z pewnością artystą, który osiągnął w swoim życiu wszystko, co może zdobyć twórca, nie tylko jako grafik i nie tylko jako Polak. Jest laureatem ponad 50 nagród na niemal wszystkich kontynentach świata. Na cześć artysty w 1981 roku burmistrz Waszyngtonu ustanowił 9 grudnia Dniem Łapińskiego, a jego praca pedagogiczna na Uniwersytecie Maryland zakończyła się nadaniem mu tytułu Professor Emeritus. Reprezentowany był przez najważniejsze amerykańskie galerie Kennedy Gallery, Weintraub Gallery i Art Fair Gallery.

Urodził się w 1928 roku, ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w zakresie malarstwa i grafiki. Ciekawość świata, otwartość i komunikatywność oraz znajomość języków obcych pozwoliły mu głębiej wniknąć w kulturę i zwyczaje wielu narodów. Dobrze poznał kraje bałkańskie, Niemcy, Austrię, Francję i Włochy oraz Brazylię, Meksyk i Stany Zjednoczone, gdzie w końcu lat 60. zamieszkał na stałe.
W swojej sztuce łączy potrzebę tworzenia piękna jako przeżycia kosmicznego i uniwersalnego z perfekcją warsztatową, przez co zagadnienia techniczne i ideologiczne stały się w jego pracach nierozdzielna. Łapiński uważa, że obiektywna rzeczywistość nie zamyka się w trzech wymiarach dostępnych zmysłom, ale jest bardziej złożona i jej percepcja musi zostać przesunięta w obszary bardziej indywidualne, które nazywa czwartym wymiarem. Nie chodzi mu przy tym o rzeczywistość widzialną, ale o rzeczywistość w ogóle, budującą kosmiczną świadomość. Środki techniczne, litograficzne muszą być więc dostosowane do tych nowych treści rozszerzającego się, złożonego świata.
Katarzyna Podniesińska

Tadeusz Łapiński – Litografia
Galeria Van Golik
Ul. Berezyńska 27, Warszawa
Kurator wystawy: Krzysztof Wasilewski
Wernisaż wystawy: 22 kwietnia o godz. 18:00
Wystawa czynna od 23 kwietnia do 12 maja 2015r.

Tadeusz Łapiński - litografie - Galeria Van Golik


Patronat Medialny Art Imperium 
Źródło: Galeria Van Golik
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.