Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

POZNAJ ZAGRANICZNE GWIAZDY BIG BOOK FESTIVAL 2015

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2797

Międzynarodowe wydarzenie będzie w tym roku dłuższe, potrwa trzy dni – od piątku, 12 czerwca do niedzieli, 14 czerwca. W tym czasie odbędzie się 50 spotkań, dyskusji, warsztatów, spacerów, wystaw...

POZNAJ ZAGRANICZNE GWIAZDY BIG BOOK FESTIVAL 2015

POZNAJ ZAGRANICZNE GWIAZDY BIG BOOK FESTIVAL 2015


Dokładnie za trzy miesiące odbędzie się w Warszawie trzeci Big Book Festival – 
Duży Festiwal Czytania. Jego gwiazdami będą świetni autorzy z kilkunastu krajów.

Międzynarodowe wydarzenie będzie w tym roku dłuższe, potrwa trzy dni – od piątku, 12 czerwca do niedzieli, 14 czerwca. W tym czasie odbędzie się 50 spotkań, dyskusji, warsztatów, spacerów, wystaw i akcji. Po raz pierwszy powstanie miasteczko festiwalowe. Teren dawnej fabryki serów SerWar przy ul. Hożej 51, w samym centrum Warszawy, przemieni się w weekendową wytwórnię myśli i rozmów.

Big Book Festival organizowany jest przez Fundację „Kultura nie boli“. Co roku festiwal angażuje autorów, wydawców, publiczność, instytucje publiczne i prywatne do współtworzenia ekscytujących wydarzeń; pokazuje nowe sposoby przeżywania i funkcjonowania literatury. Festiwalowi towarzyszą: poczucie humoru, akcje społeczne i niezobowiązująca atmosfera. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 

GOŚĆMI SPECJALNYMI TRZECIEJ EDYCJI FESTIWALU BĘDĄ ZNAKOMICI PISARZE ZAGRANICZNI:

 

Swietłana Aleksijewicz Fot.Margarita KabakovaSWIETŁANA ALEKSIJEWICZ

- wybitna białoruska reporterka od lat wymieniana wśród głównych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Stworzyła własny gatunek literacki – opowieść głosów. Niedawno ukazała się jej książka „Czasy Second-hand. Koniec czerwonego człowieka“ o upadku komunizmu w Rosji. Swietłana Aleksijewicz Fot.Margarita Kabakova.
 

Zadie Smith - fot. Dominique NabokovZADIE SMITH

– brytyjska pisarka, ikona współczesnej literatury imigranckiej i literackiej wielokulturowości. W książkach osławiła Londyn, ale teraz mieszka w Nowym Jorku. Jej wizyta towarzyszy polskiej premierze niepublikowanych wcześniej opowiadań z tomu „Lost & Found“. 
Zadie Smith - fot. Dominique Nabokov.
 

Oksanen Sofi fot.Toni HarkonenSOFI OKSANEN

– Charyzmatyczna i kontrowersyjna pisarka z Finlandii. Uważana za jeden z najważniejszych głosów młodej europejskiej literatury, tworzy powieści zarazem polityczne i poetyckie. Jej najnowsza książka „Gdy zniknęły gołębie“ ukaże się w Polsce wiosną.
Oksanen Sofi fot.Toni Harkonen.
 

Lars Saabye Christensen Fot. Magnus Stivi.LARS SAABYE CHRISTENSEN

– po raz pierwszy w Polsce. Najbardziej uznany powieściopisarz norweski, kandydat noblowski. Jest również autorem poezji i dramatów. W Polsce właśnie ukazały się głośne powieści - „Półbrat“ oraz „Odpływ“.
Lars Saabye Christensen Fot. Magnus Stivi.
 

Wladimir Sorokin Photo by Maria SorokinaWŁADIMIR SOROKIN

– autor opowiadań, dramatów, scenariuszy i powieści tłumaczonych na wiele języków. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich, krytyczny obserwator tamtejszej rzeczywistości. Regularnie wydawany w Polsce, ukazały się  m.in. „Lód“, „Kolejka“ i „Curkowy Kreml“. 
Wladimir Sorokin Photo by Maria Sorokina.
 

Wassmo HerbjoergHERBJØRG WASSMO

– po raz pierwszy w Polsce. Norweska powieściopisarka, autorka świetnie przyjętych u nas powieści „Księga Diny“ i „Stulecie“. Mistrzyni długich sag, poświęconych losom kobiet i rodzin. Podczas Big Book Festival odbędzie się premiera jej nowej, autobiograficznej powieści „Chwile“.
 

Churi IliasILJAS CHURI

– po raz pierwszy w Polsce. Powieściopisarz libański, jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów Bliskiego Wschodu i pisarzy tworzących w języku arabskim. Napisał kilkanaście powieści i sztuk teatralnych. Niedawno w Polsce ukazała się poświęcona libańskiej wojnie domowej powieść „Jalo“. 
 

Sophie Hannah ©Phillipa GedgeSOPHIE HANNAH

– po raz pierwszy w Polsce. Współczesna Agata Christie, kontynuatorka świetnej tradycji brytyjskiej powieści kryminalnej. Autorka bestsellerowych „Inicjałów zbrodni“, w których po 40 latach powrócił Hercules Poirot. W tym roku w Polsce ukażą się dwie jej powieści: „Błąd w zeznaniach“ i „Twarzyczka“.
Sophie Hannah ©Phillipa Gedge
 

JEET THAYIL

– po raz pierwszy w Polsce. Indyjski poeta, muzyk i autor piosenek, którego pierwsza, hipnotyzująca powieść „Narkopolis“ znalazła się w finale nagrody Man Booker. Poetycka opowieść o Bombaju lat 70., palarniach opium, perwersjach i biedzie, a także o przemianie tej wielkiej metropolii ukaże się w Polsce wiosną.  
 

Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt - (Cappendixfotografi)MICHAEL HJORTH & HANS ROSENFELDT

– po raz pierwszy w Polsce. Zabójczy literacki duet ze Szwecji, stworzony przez dwóch scenarzystów mających doświadczenie filmowe i dziennikarskie. W 2010 r. rozpoczęli serię powieści kryminalnych, ekranizowanych przez skandynawskie telewizje. W tym roku ukaże się w Polsce ich czwarta powieść „Niemowa“. Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt - (Cappendixfotografi)
 

HANIF KUREISHI

- po raz pierwszy w Polsce. Jeden z najmocniej dyskutowanych pisarzy brytyjskich.  Ma pakistańskie korzenie, jest autorem zakranizowanej „Intymności“ i kultowej powieści „Budda z przedmieścia“, którą BBC zmieniło w serial z muzyką Davida Bowie. W czerwcu w Polsce ukaże się jego najnowsza książka „Ostatnie słowo“.

Gośćmi trzeciej edycji Big Book Festival będą także autorzy m.in. z Niemiec i Ukrainy. Festiwal będzie również prezentował ważnych i dyskutowanych autorów polskich. Jak co roku, oprócz spotkań z autorami odbędą się wykłady, spacery literackie oraz wystawy. Pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony w pierwszych dniach maja. 

Big Book Festival // Duży Festiwal Czytania jest wydarzeniem społecznym, realizowanym od 2012 roku przez Fundację „Kultura nie boli“. Powstaje m.in. dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, a także zaangażowaniu kilkudziesięciu partnerów publicznych i prywatnych. To jedyny międzynarodowy festiwal literacki organizowany w Warszawie. 
Źródło: Go Culture