Dzisiaj jest: 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Wystawa malarstwa Janusza Lewandowskiego pt. SZEPT

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2232

Akademia Kultury i Sztuki Klubu Integracji Europejskiej zaprasza na wystawę malarstwa Janusza Lewandowskiego pt. SZEPT. Wernisaż 12 marca o g. 19:00, ul. Trębacka 4, budynek KIG.

Wystawa malarstwa Janusza Lewandowskiego pt. SZEPT

Akademii Kultury i Sztuki Klubu Integracji Europejskiej zaprasza na wystawę malarstwa Janusza Lewandowskiego pt. SZEPT.

 
ul. Trębacka 4, budynek KIG              
Kurator wystawy: Krystyna Zbylut
 
Wernisaż wystawy: 12 marca o godz.19.00
Wystawa czynna do 26.03.2015r.
 
W programie wieczoru:
Grzegorz Pytlak / skrzypce
Loteria wizytówkowa
Poczęstunek.
 
W dziełach Janusza Lewandowskiego anegdotyczna tkanka obrazu łączy się w sposób naturalny z malarską , lub ściślej –materializuje się z niej tak, jak to sobie zamarzył Delacroix mówiąc – nie maluje się rzeczy, lecz pozór rzeczy. Jej, ileż bogatszą od materii i zewnętrznego wyglądu istotę, jej ukryte treści, które sprowokowały filozofa dla odmiany, Nietschego, do sformułowania kapitalnej prawdy „warunkiem wielkiej sztuki jest postrzeganie świata w symbolach”.
 
Dla Janusza Lewandowskiego wszystko, nawet poryw wiatru, nawet struktura pejzażu jest symbolem. Zaś symbol jest tajemnicą.
 
Z przyczyn malarskich na miejscu pierwszym – gdyż tzw. ”malarskość” jak  przetłumaczono słowo „pikturalizm” jest mocną stroną jego sztuki – lecz również symbolistycznych zapewne nie zamyka formy, bądź też – nie zawsze ją definiuje, pozostawiając określenie ostatecznego jej kształtu widzowi, jak „rzut oszczepem” , bądź też  „Szepty I „. Niekiedy sięga aż po granice bezprzedmiotowości, jak w obrazie „Widnokrąg”, w którym jest tylko światło, barwa i przejmująca zagadka istnienia. Jeden z teoretyków symbolizmu, Hofmannstahl, mówi o uczuciu wibracji odczuwalnej w chwili, w której „symbol dociera do nas, przechodzi przez nas jak dreszcz, błyskawica i burza”.
 
W najbardziej nawet pogodnych obrazach artysty czuje się pierwsze podmuchy nadciągającego orkanu.
 
Fragment tekstu poświęcony Januszowi Lewandowskiemu - Jerzy Madeyski
 
 
 

Janusz Lewandowski

W 1964 roku otrzymał dyplom warszawskiej ASP, na wydziale malarstwa u prof. Nachta-Samborskiego. Otrzymał szereg nagród m.in.: 2011 nagroda W. Hasiora, w 2012r. Nominowany do nagrody im. C. Norwida.
 
Wielokrotnie eksponował swoje prace w ramach wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i zagranicą. Brał udział w wielu plenerach malarskich i tzw. problemowych.
 
Jego dzieła znajdują się w m.in. w muzeum secesji w Płocku, galerii Zachęta, Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii, Pałacu w Radziejowicach, oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i  zagranicą.
 
 
Partner wystawy: Krajowa Izba Gospodarcza
 
Sponsorzy:
Browar Ninkasi, Atlantika, Portugale, Make up Art Studio Anna Orłowska, Dorum Art Galeria Czajka, Zyna Katarzyna Czajka, www.sklepwiejski.pl; Dzik Malina
 
Patronat medialny:
Przedsiębiorcy.eu i Art. Imperim
 
Patronat :
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków
 
Źródło: KIE
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.