Dzisiaj jest: 17.6.2019, imieniny: Laury, Leszka, Marcjana

Przesilenie letnie w Galerii Bielskiej BWA

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2577 Autor:

Przesilenie letnie w Galerii Bielskiej BWA to cykl wydarzeń artystycznych, które odbędą się w Galerii Bielskiej...

Przesilenie letnie w Galerii Bielskiej BWA

Przesilenie letnie w Galerii Bielskiej BWA - czerwiec 2013

Przesilenie letnie w Galerii Bielskiej BWA to cykl wydarzeń artystycznych, które odbędą się w Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11 - w dniach 21–22 czerwca 2013r.


Co będzie się działo – Przesilenie letnie to m.in.:

Wystawy: „Kobiety Mocy”, „Powrót do korzeni” (21 czerwca – 28 lipca 2013, godz.:19:00 i 19:30)
Performance: Ivana Ranisavljević i Orryelle Defenestrate-Bascule (21 czerwca 2013, godz.: 19:30)
Koncert: Wide Open Trio (21 czerwca 2013, godz.: 20:00- 21:15)
Panel dyskusyjny: Magia- Pramatka Sztuki (22 czerwca 2013 godz.: 16:00)
„Razem dla Ziemi” –Obchody 25-lecia ekologcznego Klubu Gaja (21-22 czerwca 2013)
i
Wystawa „Powrót do korzeni” jest międzynarodowym projektem kuratorki i artystki Izabeli Ołdak, w którym biorą udziałartyści z Polski, Serbii, Australii, Urugwaju i Holandii. Ich obrazy, rzeźby, fotografie i wideo reprezentują różnorodne stylistyki; łączy je odwoływanie się do symboliki, archetypu, mistycyzmu.


Leon Tarasewicz – Malarstwo
Leon Tarasewicz w trakcie realizacji malarskiej w Galerii Bielskiej BWA, maj 2013, fot. K. Morcinek

czwartek, 13 czerwca 2013, godz. 12.00 (wstęp wolny) - (wystawa trwa od 2 maja do 13 czerwca 2013)

– „Powrót do bieli” – działanie Leona Tarasewicza

Leon Tarasewicz zaprasza widza do wnętrza obrazu, który zrealizował na całej powierzchni dużej sali wystawowej Galerii. Kolorystykę realizacji można łączyć z historią – w miejscu galerii sztuki znajdowała się synagoga, spalona w 1939 roku po wkroczeniu do Bielska Niemców. Można także odczuwać tę wielobarwną feerię kolorów jak łąkę pełną kwiatów lub jak ogromny obraz, po którym można chodzić napawając się intensywnością każdej plamy barwnej – podkreśla Agata Smalcerzkurator wystawy, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Proces powstawania dzieła zarejestrowany jest na filmie Leszka Buzderewicza, który widzowie mogą oglądać w kawiarni Aquarium. Film dostępny jest także na stronie www.galeriabielska.pl oraz na YouTube (czas trwania filmu: 6 min 30 s)

Podczas kończącej wystawę akcji artystycznej 13 czerwca, artysta zamaluje na biało swoje dzieło.

Arte Siempre. Grafika Kubańska” (do 16 czerwca)

Wystawa grafiki 20 kubańskich artystów związanych z renomowaną galerią Taller Experimental de Grafica w Hawanie, w której działa Eksperymentalny Warsztat Grafiki – jeden z najbardziej znanych ośrodków rozwoju i promocji grafiki na Kubie, skupiający zespół twórców specjalizujących się w tradycyjnych i współczesnych technikach graficznych. Kurator wystawy – Małgorzata Rozenau.


Program – Przesilenie Letnie w Galerii Bielskiej BWA:
Vicente Rodríguez Bonachea, „En el jardín”, 2006, litografia, 70 x 100 cm

piątek, 21 czerwca 2013

godz. 11.00 – 14.00: „Od drzewa do drzewa” – spacer w lesie z Hubertem Kobarskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Bielsko iJackiem Bożkiem z Klubu Gaja (ilość miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy) – organizator: Klub Gaja

godz. 19.00: wernisaż wystawy „Kobiety Mocy”

godz. 19.30: wernisaż wystawy „Powrót do korzeni”; w trakcie wernisażu odbędzie się performans Ivany Ranisavljević (taniec) i Orryelle Defenestrate-Bascule (skrzypce, wokal, taniec).

godz. 20.00 – 21.15: Wide Open Trio – koncert, współorganizator: Fundacja Kultury „Kalejdoskop” (plac obok Galerii Bielskiej BWA, ul. Mickiewicza, w razie niepogody – w kawiarni Aquarium)

godz. 21.30 – 22.00: „Kamienna fala” – budowanie fali z kamieni i palenie ognia na brzegu rzeki Białej (przy moście na ul. 11 Listopada) – Klub Gaja

sobota, 22 czerwca 2013

godz. 16.00: panel dyskusyjny „Magia – Pramatka Sztuki”

Uczestnicy: dr Jerzy Tomasz Bąbel, Dariusz Misiuna, Aldo Vargas-Tetmajer.

godz. 12.00 – 18.00 (plac obok galerii, ul. Mickiewicza)

„Razem dla Ziemi” – Klub Gaja: warsztaty, gra miejska, happening – usypywanie mandali

godz. 18.30

Koncert młodych zespołów


Kobiety Mocy (22 czerwca – 28 lipca 2013)

Katarzyna Majak, „Natalia LL, artystka”, projekt „Kobiety Mocy”, dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery

Wystawa „Kobiety Mocy” Katarzyny Majak jest  efektem ponadrocznej pracy badawczej artystki, która dotarła do kilkudziesięciu kobiet w Polsce, reprezentujących współczesne nurty duchowe odwołujące się do szamanizmu, dawnych wierzeń słowiańskich lub pozaeuropejskich, ale też łączących wierzenia ludowe z prawosławiem. Są wśród nich szeptuchy, uzdrowicielki, zielarki, wizjonerki i wiedźmy – te, które posiadają wiedzę opartą na intuicji i czerpaniu z kontaktu z naturą. Wystawę tworzy 12 (spośród 29) fotograficznych portretów kobiet, zapis fragmentów rozmów z szeptuchami, a także filmy rejestrujące rytuał oczyszczania szałwią przestrzeni miasta oraz obiekty o znaczeniu magicznym, rytualnym.

Projekt, na który Katarzyna Majak otrzymała stypendiumMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był prezentowany m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku (USA),Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie (Słowenia),Central European House of Photography w Bratysławie(Słowacja), na wystawie 31 Women in Art Photography w Galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku oraz w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w KrakowieKuratorką wystawy jest Agnieszka Żechowska.

           Bohaterki projektu reprezentują nurty pogańskiej i neopogańskiej duchowości, między innymi Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm, rodzimowierstwo słowiańskie oraz niezależną duchowość. Artystka ukazała, że w Polsce tuż obok chrześcijańskiej i katolickiej, istnieją alternatywne ścieżki rozwoju duchowego, kształtujące się w oparciu o dawne – rodzime przekazy, nauki Indian Ameryki Północnej, nauki szamanów z Peru czy nauczycieli z Nowej Zelandii. Podążają nimi kobiety poszukujące źródeł mocy i więzi z mityczną władczynią Matką Ziemią. Katarzyna Majak przedstawia kobiety w strojach rytualnych, trzymające w dłoniach magiczne atrybuty (np. muszla, fajka, pióro, włókna lnu, miecz), które przypominają insygnia królewskie. Najmłodsza z kobiet ma trzydzieści lat, najstarsza – prawie dziewięćdziesiąt – pisze Agnieszka Żechowska.


Katarzyna Majak
 jest artystką wizualną, autorką tekstów o fotografii, kuratorką wystaw, wykładowczynią. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.Katarzyna Majak, „Bea, ta która słucha lasu”, projekt „Kobiety Mocy”, dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery

Agnieszka Żechowska – kuratorka i teoretyczka sztuki. Kuratorka m.in. cyklu „Supermarket Sztuki” (Warszawa, 2002–2007), wystaw zbiorowych:„Witajcie w Mediach” (Królikarnia – Oddział Muzeum Narodowego, 2006),„Iluzja jako źródło cierpień” (Galeria Bielska BWA, 2008), „Pożądanie Patrzenie Przerażenie” (Warszawa, 2008), a także wystaw indywidualnych oraz przeglądów filmowych. Założycielka Fundacji Supermarket Sztuki(2004).

Wystawa trwa od 22 czerwca do 28 lipca 2013 roku.

Koordynacją projektu „Kobiety Mocy” zajmuje się Fundacja Supermarket Sztuki.

Patroni medialni projektu: TVP Kultura, „Obieg”, „Artinfo.pl”, „Kwartalnik Fotografia”, „Fotografia Kolekcjonerska”, „Fotopolis”, „Trzy Kolory”.

O projekcie można poczytać na: www.womenofpower.pl


Powrót do korzeni (22 czerwca – 28 lipca 2013)

Ołdak Izabela, Shield with power of Sowilo, 38x36cm ecoline acrylic on wood

Wystawa „Powrót do korzeni” jest międzynarodowym projektem kuratorki i artystki Izabeli Ołdak, w którym biorą udział artyści z Polski, Serbii, Australii, Urugwaju i Holandii. Ich obrazy, rzeźby, fotografie i wideo reprezentują różnorodne stylistyki; łączy je odwoływanie się do symboliki, archetypu, mistycyzmu.

 Czym jest powrót do korzeni sztuki? Na to pytanie odpowiadają artyści zebrani na wystawie, prezentujący różne pokolenia i narodowości, których poszukiwania artystycznej tożsamości skierowały na drogę sztuki mistycznej i transcendentnej. To właśnie potrzeba wyrażenia sacrum zapoczątkowała powstanie sztuki, a magiczne, mistyczne myślenie o świecie zrodziło pragnienie urzeczywistniania, zaklinania natury rzeczy w postaci rysunku-diagramu, symbolu i rytuału, z którego z czasem wykształciły się dyscypliny sztuk pięknych, a także religia, filozofia i nauki ścisłe. Nostalgiczny obraz poszukiwania duchowej tożsamości sztuki, jej związku z Naturą, oraz magiczne, mitologiczne i psychodeliczne źródła przedstawiają artyści, których prace prezentowane będą na wystawie „Powrót do korzeni” – pisze Izabela Ołdak.

Autorzy prac prezentowanych na wystawie: Rafał Borcz, Małgorzata Borowska, Urszula Broll, Dolorosa De La Cruz (Urugwaj), Arkadiusz Danovski, Orryelle Defenestrate-Bascule (Australia), Sylwia Górak, Joanna John, Ruben van Klaveren (Holandia), Amanda Koelman (Holandia), Rafał Kosela, Krzysztof Linnike, Dariusz Marszałek, Mateusz Niedbał, Izabela Ołdak, Marcin Owczarek, Marek Przybyła, Ivana Ranisavljević (Serbia), Paulina Sadowska, Andrzej Siek, Anna Sieńkowska, Erwin Sówka, Ewa Szczekan, Andrzej Urbanowicz, Nynke van Zwol (Holandia).

Izabela Ołdak – absolwentka Dutch Art Institute w Enschede w Holandii (2010) oraz Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2007). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, nowymi mediami, performansem, projektami typu site-specific oraz działaniem w przestrzeni publicznej. Głównym źródłem inspiracji jest Natura, mitologia, magia i folklor. W swoich projektach artystka często wykorzystuje archetypy, symbole i wzory. Jest kuratorką wystaw i projektów oraz międzynarodowych rezydencji artystycznych.

Wystawa trwa od 22 czerwca do 28 lipca 2013 roku.

Patroni medialni: Wydawnictwo Okultura, „Trans/Wizje”, „Art Imperium”, „Taraka”.

„Magia – Pramatka Sztuki” – panel

Wystawie „Powrót do korzeni” towarzyszy panel dyskusyjny pt. „Magia – Pramatka Sztuki”, w którym wezmą udział m.in. dr Jerzy Tomasz Bąbel – archeolog, prahistoryk, wieloletni pracownik Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadzący badania m.in. nad religiami prahistorycznej Europy; Dariusz Misiuna – socjolog kultury, twórca Wydawnictwa Okultura, redaktor naczelny pisma badaczy zachodniej tradycji ezoterycznej „Hermaion” i kwartalnika „Trans/Wizje” oraz Aldo Vargas-Tetmajer – znawca szamanizmu i kultur prekolumbijskich Ameryki Południowej, wykładowca w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.


Sylwia Górak -Thirteen Faces Of The Moon oil on canvas 146x119cm – projekt Powrót do korzeni
 

Koncert zespołu Wide Open Trio

Formacja Wide Open Trio z wielkim powodzeniem wykorzystuje takie style muzyczne, jak jazz, groove, funky i latin. Muzycy zaprezentują autorski program oraz znane standardy jazzowe we własnych, oryginalnych aranżacjach. Ciekawe aranżacje, swoista mieszanka stylów granej muzyki wzbogacona prawdziwym brzmieniem instrumentów sprawia, że występy zespołu zawsze spotykają się z uznaniem publiczności. Muzycy wchodzący w skład zespołu to studenci i absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Trio zagra w składzie: Piotr Matusik (piano), Mateusz Gremlowski(bass), Michał Dziewiński (drums).

Razem dla Ziemi

Pod hasłem „Razem dla Ziemi” odbędą się dwudniowe działania, które poprowadzą ekolodzy z Klubu Gaja. Związane są one z 25-leciem istnienia tego znanego stowarzyszenia oraz 20-leciem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem  Bielsko w piątek  21 czerwca zaproszeni goście zostaną oprowadzeni po najpiękniejszych zakątkach okolicznych lasów, słuchając opowieści o niezwykłych drzewach. W sobotę 22 czerwca na placu obok Galerii Bielskiej BWA planowane są gry i zabawy związane tematycznie z edukacją ekologiczną, gra miejska oraz mający formę otwartą  happening, podczas którego każdy chętny będzie mógł uczestniczyć w usypywaniu mandali z kamieni i piasku – „Mandali dla Ziemi”.

Wydarzenie organizowane jest dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejw Katowicach oraz wsparciu Urzędu Miasta Bielska-Białej.

Żródło Galeria Bielska BWA – więcej informacji:  www.galeriabielska.pl

Redakcja: Magdalena Woźniak

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.