Dzisiaj jest: 14.7.2020, imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

POPCAAN gwiazdą REGGAELAND 2015 w Płocku

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1285

Pierwszą gwiazdą Festiwalu Reggaeland, jaki odbędzie się w dniach 10-11 lipca w Płocku jest jamajski artysta Popcaan, który wystąpi na scenie głównej 11 lipca.

POPCAAN gwiazdą REGGAELAND 2015 w Płocku
POPCAAN - PIERWSZA GWIAZDA
JUBILEUSZOWEGO FESTIWALU REGGAELAND W PŁOCKU!

Pierwszą gwiazdą Festiwalu Reggaeland, jaki odbędzie się w dniach 10-11 lipca w Płocku jest jamajski artysta Popcaan, który wystąpi na scenie głównej 11 lipca. Tym samym wokalista uświetni jubileuszową, 10. edycję Festiwalu za którą odpowiada nowy Dyrektor Artystyczny Darek Malejonek. Organizatorem Festiwalu jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. 
 


Popcaan to jeden z ważniejszych współcześnie artystów jamajskiej sceny dancehall, który w 2014 wydał debiutancką płytę Where we come from. Pierwszy singiel z albumu Everything nice już w 2013 roku podgrzał atmosferę wokół płyty, a teledysk do niego przekroczył
7 milionów odsłon na You Tubie. Młody, energiczny, bezgranicznie oddany muzyce, w niej znalazł odskocznię od trudnej i często niebezpiecznej rzeczywistości jamajskiej. Muzyka towarzyszy artyście od najmłodszych lat, a momentem przełomowym w karierze wokalisty była współpraca z guru jamajskiego dancehall‘u Vybz Kartelem, który zaprosił Popcaana do wspólnego nagrania piosenki „Clarks”. Utwór bardzo szybko zdobył międzynarodowy sukces, natomiast Popcaana współpraca z Kartelem zachęciła do dalszych poszukiwań muzycznych, których efektem jest między innymi solowa płyta. Koncert Popcaana na Festiwalu Reggaeland będzie jego pierwszym występem w Polsce.  

Bardzo się cieszę, że Popcaan przyjął zaproszenie na jubileuszową edycję Festiwalu Reggaeland. Jego występ bez wątpienia będzie  nie lada gratką dla fanów dynamicznego gatunku jakim jest dancehall. To artysta, który szybko stał  się  jednym  z najbardziej utalentowanych muzyków na Jamajce, współpracował między innymi ze Snoopem, a jego charakterystyczny głos i imponujący instynkt do tworzenia melodii zagwarantowały mu międzynarodową rozpoznawalność. – mówi Darek Malejonek, Dyrektor Artystyczny Festiwalu.
Darek Malejonek szykuje więcej ciekawych atrakcji  z okazji 10-lecia Festiwalu Reggaeland, które będą sukcesywnie ogłaszane. Niezmienna pozostaje idea Festiwalu jaką jest popularyzacja muzyki reaggae i jej licznych odmian.  Nie zabraknie zatem spokojnych rytmów roots, reaggae czy dub, jak również energetycznego ragga, dancehall czy jungle. Na Festiwalu znajdą coś dla siebie także miłośnicy najstarszych odmian muzyki korzennej, czyli ska
i rocksteady. 
 
Festiwal Reggaeland 2015
10 - 11 lipca 2015
Płock - plaża nad Wisłą
Organizator Festiwalu: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
http://reggaeland.eu/
http://www.pokis.pl/
 

*** BIOGRAFIA POPCAANA *** 

“Wha gwaan Popcaan?” (“Co słychać, Popcaan?”) – pierwsze słowa klasycznego hitu “Clarks” spowodowały, że świat poznał ksywę głównego protegowanego Vybza Kartela.
 
Chociaż w tym utworze pełnił bardziej rolę głosu wspomagającego, Popcaan zaczął odgrywać znaczącą rolę od lata 2011 i własnych hitów jak “Ravin”, “Party Shot” i “Only Man She Want.” Choć ma zaledwie 1,65 m wzrostu, bez wątpliwości jest obecnie wielką postacią w dancehallowym biznesie.
 
Jego nie do pomylenia chwytliwy ton głosu, chrakterystyczny styl oraz nieprzekraczające trzech minut uliczne slangi wyniosły tego 25-latka na szczyt jamajskiej elity muzycznej. Kiedy Kartel przegrał swoją sądową walkę życia, Popcaan (zwany też Papi czy Hot Skull) wkroczył  by utrzymać imperium Gaza.
 
Naprawdę nazywa się Andrae Sutherland i urodził się w parafii St. Thomas, skąd pochodził jamajski bohater narodowy Paul Bogle. W wieku 7 lat przeprowadził się do Portmore i dorastał w okolicy zwanej Three West lub ‘Gangsta City’. Jego zamiłowanie do muzyki objawiło się już w bardzo młodym wieku. Zawsze wyróżniał się na szkolnych koncertach, ale przestał uczęszczać do szkoły z powodu niekończącego sie dramatu, który zabrał życie wielu przyjaciół, w tym jego dobrego kumpla Scumpy, który wymyślił pseudonim Popcaan.
 
“Każdy musi wiedzieć, jakie decyzje podejmować w życiu”, wyjaśnia Popcaan. “Ja wybrałem muzykę. Ale wielu moich przyjaciół straciło życie działając w inny sposób. Opowiadam o tych historiach, by dać przykład. Nie mogę popełnić tych samych błędów.”
 
Kiedy walczył by trzymać się z daleka od otaczających go zła, nie rozpatrywał jeszcze muzyki jako sposobu na życie. Planował nawet zostać żołnierzem. Ale w 2007 roku na lokalnej imprezie Vybz Kartel zauważył jego umiejętności i rekrutował go do swojego imperium w Portmore. Stał się dla Popcaana producentem, mentorem, a czasem pełnił nawet rolę ojca. Pokazał mu jak obracać się w świecie muzyki i zabrał go ze sobą na ważne festiwalowe koncerty jak Sting czy Sumfest.
 
Popcaan wkrótce zaczął tworzyć w studio muzykę dla Adidjaheim Productions z ich producentem NotNice - pierwszą osobą, która profesjonalnie nagrała jego głos. Papi miał mocny start z utworem “Gal Wine” na riddimie Gal Farm, by iść za ciosem z ‘It Nuh Work So’, ‘Jah Jah Protect Me’, ‘Gangsta City’, ‘Dream’ czy  ‘Hot Grabba’. Ale to sukces ‘Ravin’, utworu Popcaana z 2011 roku na Summertime Riddim, pchnął jego karierę na wyższy poziom. Nazywany teraz ‘The Ravin King’, tworzył przebój za przebojem. Jeden z nich, ‘Only Man She Want’, zainspirował amerykańskiego rapera Busta Rhymes do dorzucenia kilku linijek do remixu utworu.
 
Papi był jednym z największych zwycięzców gali Youth View Awards, którą opuścił z nagrodą za ‘najlepszą piosenkę lata’, ‘rodzimą piosenkę z największym sukcesem na listach’ oraz z tyłułem ‘Młody, gorący mężczyzna, o którym się mówi’.  Na początku 2012 roku wypuścił swój mixtape ‘Chromatic presents Yiy Change’, kolejny po wydanym 2 lata wcześniej ‘Hot Skull, Fry Yiy, Boil Brainz’. Pomimo coraz bardziej liczącej się popularności, pozostał przy tym co jest najważniejsze – muzyce. Efektem jego ciężkiej studyjnej pracy z producentami Dreskull, ZJ Chrome, TJ Records, UIM i  Young Vibes, były kolejne przeboje: “Fry Yiy”, “Badmind a Kill Dem”, “She A Gwaan Good”, “Coolie Gal”, “The System” czy “Diss Mi Friend”.
 
Słuchacze niezwiązani ze światem dancehall poznali go dzięki kolaboracji ze Snoop Lionem w ‘Lighters Up’, hitowi Pusha T ‘Blocka’ czy numerowi z Melissą Steel ‘Kisses for Breakfast’, który był przebojem brytyjskiego Top 10 w sierpniu 2014. Głos Popcaana został również zsamplowany przez Kanye Westa w utworze ‘Yeezus’.
 
W 2014 Popcaan podpisał umowę na kilka albumów z amerykańską wytwórnią Mixpak Records. Wyprodukowany pod okiem Dre Skulla debiutancki album ‘Where We Come From’ ukazał się w czerwcu ub. roku. Pierwszy singiel ‘Everything Nice’ wprowadził płytę z marszu na 2-gie miejsce sprzedaży albumów reggae w Billboard, a clip na Youtube obejrzało już ponad 7 mln osób.
 
We wrześniu 2014 Popcaan był nominowany do prestiżowej nagrody MOBO Award w kategorii najlepszy wykonawca reggae.
 

Źródło: SMILE PR
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.