Dzisiaj jest: 22.3.2019, imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

Monotypie i inne karty pamięci – Anny Foryckiej-Putiatyckiej w CPK

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1626 Autor:

Monotypie i inne karty pamięci – Anny Foryckiej-Putiatyckiej - fotorelacja z wernisażu. Wystawa czynna tylko do 2.03.2015r

Monotypie i inne karty pamięci – Anny Foryckiej-Putiatyckiej w CPK
O tradycjach rodzinnych związanych z grafiką piszę w katalogu mojej wystawy „Monotypie i  inne karty pamięci”  wydanym z okazji wystawy w Centrum Promocji Kultury na Podskarbińskiej.
 
Podejmując tematy muzyczne zaczęłam poszukiwać kodów, dzięki którym malarstwo można przełożyć na muzykę - malarstwo rozgrywa się w czasie, a w muzyce ważny jest element ruchu. Dla mnie muzyka to abstrakcja, więc eksperymentowałam. Rozwiązanie znalazłam w formie monotypii. Na czym polega monotypia?

Monotypia – (z greckiego  monos – jeden, typos – odbicie) – to artystyczna technika graficzna  wyróżniająca się tym, że pozwala na uzyskaniem tylko jednej odbitki. Rysuje się farbami na metalowej, bądź szklanej płycie, do której przykłada się papier. Trzeba to zrobić w miarę szybko, żeby farba na płycie nie zdążyła wyschnąć. Można w bardzo różnorodny sposób wykorzystywać tą technikę : od jednobarwnych, tonalnych odbitek, do złożonych, wielowarstwowych i barwnych kompozycji. Mistrzem rysunku, który zajmował się problemem ciała w ruchu był Edgar Degas. Jego wkład w rozwój monotypii jest ogromny. Stosując tę technikę znakomicie oddawał ruch. Gotową odbitkę podmalowywał pastelem nadając pracy kolor i urozmaicając jej fakturę.

Aby uszlachetnić moje monotypie postanowiłam odbijać je tak jak odbija się grafikę warsztatową, z zachowaniem wszystkich norm, stosując też farbę drukarską. Niektóre prace  wzbogacam akwarelami, lub pastelami, aby dopełnić je kolorystycznie. Jak wiaomo, od dawna trwa spór: czy monotypie należy zaliczyć do grafiki, czy do malarstwa? Ten akademicki dylemat pozostawiam krytykom sztuki. Natomiast intuicja mówi mi, że wszystko zależy od sposobu wykonywania odbitki oraz rodzaju użytych farb.


Anna Forycka-Putiatycka

Monotypie i inne karty pamięci  wystawa prac graficznych Anny Foryckiej-Putiatyckiej
Centrum Promocji Kultury
ul. Podskarbińska 2, Warszawa.
Wystawa czynna od 21.02 do 2.03.2015 r.

Fotorelacja z wernisażu - archiwum artystki:

Monotypie i inne karty pamięci – Anny Foryckiej-Putiatyckiej

Monotypie i inne karty pamięci – Anny Foryckiej-Putiatyckiej

Monotypie i inne karty pamięci – Anny Foryckiej-Putiatyckiej

Monotypie i inne karty pamięci – Anny Foryckiej-Putiatyckiej

Monotypie i inne karty pamięci – wystawa Anny Foryckiej-Putiatyckiej
Anna Wszyndobył - Rzeźbiarstwo - wystawa w Centrum Promocji Kultury
Iwony Ostrowskiej Twarze w Centrum Promocji Kultury
Iwona Ostrowska - TWARZE - wystawa w Centrum Promocji Kultury

Patronat Medialny Art Imperium 
 
Źródło: Centrum Promocji Kultury
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.