Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

BARWY MUZYKI - synteza sztuk w Domu Artysty Plastyka

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2895

Grupa Twórcza SYMFONIA zorganizowała w Galerii DAP3 wystawę podsumowującą jej dotychczasową działalność obejmującą najlepsze prace artystów eksponowane na wystawach: Śladami Moniuszki, Lutosławski...

BARWY MUZYKI  - synteza sztuk  w Domu Artysty Plastyka
BARWY MUZYKI  - synteza sztuk 

Wystawa interdyscyplinarna
Galeria DAP 3                                                                                         
19.02. - 1.03. 2015 r.
Kuratorki:  Anna Forycka-Putiatycka, Barbara Bielecka-Woźniczko, Joanna Lohn-Zając.

Grupa Twórcza SYMFONIA  zorganizowała w Galerii DAP3 wystawę podsumowującą jej dotychczasową działalność obejmującą najlepsze prace artystów eksponowane na wystawach: Śladami Moniuszki, Lutosławski źródło inspiracji, Jazz, Symfonia, Źródło dźwięku i koloru, Wokół  Kolberga oraz nowe dzieła związane tematycznie z muzyką. Prace są głównie abstrakcyjne bowiem w naszym założeniu muzyka to przede wszystkim abstrakcja. Do udziału zaprosiliśmy też Pracownię Doświadczalną Tkactwa Artystycznego oraz współpracujących z nami rzeźbiarzy i ceramików prezentujących głównie małe formy rzeźbiarskie i ceramiczne.

Już po raz kolejny pokazujemy prace Grupy Twórczej SYMFONIA, tym razem jest to dorobek naszych dotychczasowych wystaw. W obecnej ekspozycji bierze udział 36 twórców skupionych w Stowarzyszeniu OW ZPAP. Przekrój wiekowy artystów jest duży - niestety pożegnaliśmy dwie znakomite koleżanki: Zofię Matuszczyk-Cygańską i Delfinę Krasicką, które zapisały się trwale w sztuce polskiej. Wśród nas jest również młode pokolenie artystów, którzy wyrośli w cieniu znanych i cenionych w świecie mistrzów, dbających o solidność warsztatu i wartość rodzimej tradycji artystycznej. 

Związki sztuki z muzyką mają swoją długą historię, której dorobek chcemy przekazać następnym pokoleniom. Jak widać na obecnej wystawie eksponaty z tkaniny dobrze korespondują z obrazami, zaś małe formy rzeźbiarskie pięknie uzupełniają ekspozycję, która staje się tym samym ciepła, przytulna - wręcz kameralna.

Muszę z nutą nostalgii wyznać, że wychowałam się właśnie w takiej atmosferze. Mimo, że sama nie tkam mam ogromny sentyment do warsztatu tkackiego, podziwiam solidność, pracowitość oraz precyzję artystów uprawiających tę dziedzinę sztuki. Nasiąknęłam w domu rodzinnym taką właśnie atmosferą, gdyż moja Matka studiując przed wojną na ASP, w trudnych powojennych czasach, utrzymywała całą rodzinę tkając samodziały, na które było wówczas duże zapotrzebowanie.

Podczas moich studiów w PWSSP w Poznaniu Profesor Magdalena Abakanowicz, ściśle współpracująca z grodem Przemysława, rozwieszała na korytarzach naszej uczelni ogromne prace, swoje i studentów, w modnym wówczas sizalu. Dziś o tkaninie artystycznej mówi się rzadko. Artyści częściowo porzucili tę dziedzinę sztuki na rzecz innych technik (głównie malarstwa); może jednak warto wrócić do tkaniny. Jak widać na naszej wystawie, niektórzy podejmują ten temat w sposób bardzo nowoczesny i jakże piękny.

Tkanina stanowi w Polsce część tradycji i chluby nawiązującej korzeniami do kultury śródziemnomorskiej. Przypomnę choćby olbrzymie gobeliny–arrasy przywiezione z Włoch na Wawel. Pamiętajmy więc o przesłaniu pokoleń artystów, którzy przez wieki tworzyli w duchu humanizmu i rozwijali subtelny message „syntezy sztuk”. Pięknym przykładem, wręcz emblematem naszej ekspozycji, może być tutaj „Dama z jednorożcem” - tkanina, na której widoczna jest korespondencja zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, zapachu i dotyku...

Na oddzielną uwagę zasługują, jak sądzę, znakomite rzeźby muzyczne oraz eksponowane dzieła ceramiczne. Bardzo pięknie wypełniają one nasz barwny salon sztuki!

Jak widać podejście do tematu związanego z muzyką jest różnorodne i zależne od artysty oraz techniki jaką się posługuje. To ciekawe doświadczenie rozwija naszą wyobraźnię, zachęcając do dalszej pracy. Wystawy nasze zdobyły już trwałe miejsce oraz uznanie w Polsce i chyba nadszedł czas by kontynuować i rozwijać naszą działalność poza granicami naszego kraju.                                                                                                                                                 
Anna Forycka-Putiatycka
 

Artyści biorący udział w wystawie:

Wanda Badowska-Twarowska / Barbara Basiewicz / Barbara Bielecka-Woźniczko / Jan Brodziak / Katarzyna Bułka Matłacz / Maria Teresa Chojnacka / Alina Dorada-Krawczyk / Edyta Dzierż / Lili Fiałkowska / Wiesław Fiałkowski / Anna Forycka-Putiatycka / Magdalena Hajnosz / Krystyna Humienna / Krystyna Jatkiewicz / Danuta Jaworska Thomas / Maria Jełowicka / Jadwiga Jeziorska / Małgorzata Kapłan / Bożena Korulska / Marek Kotarba / Delfina Krasicka / Jan Krusche / Janusz Lewandowski / Joanna Lohn-Zając / Bogusław Lustyk / Jacek Maślankiewicz / Zofia  Matuszczyk-Cygańska / Barbara Michałowska / Mirosław Miroński / Joanna Mrozowska / Jolanta Owidzka / Iwona Ostrowska / Danuta  Paprowicz-Michno / Małgorzata Roszkowska / Jerzy Teper / Krystyna Wojtyna-Drouet.

Fotografie - Symfonia i Art ImperiumSymfonia Śladami Kolberga w PROMie Kultury Kępa
Grupa Twórcza SYMFONIA Wokół Kolberga - w Warszawie
WOKÓŁ KOLBERGA - wystawa Grupy Twórczej „SYMFONIA” w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach

Patronat Medialny Art Imperium 
 
 
Źródło: SYMFONIA