Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Beksiński na ekranach kin w 2016 roku - OSTATNIA RODZINA

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2929

24 lutego 1929 w Sanoku urodził się Zdzisław Beksiński – malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik. Życiu i pamięci wybitnego artysty zostanie poświęcony film fabularny „Ostatnia Rodzina" w reżyserii...

Beksiński na ekranach kin w 2016 roku - OSTATNIA RODZINA
Producenci „Carte blanche” rozpoczynają zdjęcia do filmu o rodzinie Beksińskich.


Zdzisław Beksiński„Ostatnia Rodzina” – w kinach w 2016 roku.
 
24 lutego 1929 w Sanoku urodził się Zdzisław Beksiński – malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik – jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich twórców współczesnych. Gdyby żył, miałby dziś 86 lat. Życiu i pamięci wybitnego artysty zostanie poświęcony film fabularny „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, twórcy nagradzanego na całym świecie dokumentu „Deep Love”. Nowy projekt producentów „Carte blanche” otrzymał właśnie dofinansowanie PISF.
 
Akcja filmu rozgrywać się będzie na przestrzeni 28 lat. Fabuła skupi się na warszawskim okresie życia słynnego polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) oraz jego relacjach z synem, legendarnym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem – Tomaszem Beksińskim (1958-1999).
 
Autor scenariusza to Robert Bolesto, którego tekst znalazł już wcześniej uznanie, kwalifikując się do finału prestiżowego konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (edycja 2010). Za zdjęcia będzie odpowiadał Kacper Fertacz, laureat Złotej Żaby Camerimage i nagrody za najlepsze zdjęcia festiwalu w Gdyni za „Hardkor Disko”, zaś scenografią zajmie się Jagna Janicka, laureatka festiwalu w Gdyni za „W ciemności”. Opiekunem artystycznym projektu jest Leszek Dawid („Jesteś bogiem”).
 
 Za produkcję filmu odpowiada studio Aurum Film („Carte blanche”).
 
Zdjęcia do filmu ruszają wkrótce, niedługo poznamy też doborową obsadę. „Ostatnia Rodzina” trafi do kin w 2016 roku.


Fotografie Zdzislawa Beksinskiego i jego obrazu autorstwa Dariusza Szuwalskiego z 25.06.1999r. w Sanoku. Publikacja dzięki uprzejmości Muzeum Historycznemu w Sanoku.

Zdzisław Beksiński


Powiązane:
Beksiński tak malował jak każdy z nas mówi, je i pije, w sposób naturalny
 
Źródło: Kino Świat