Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Polityczność w modzie jest ważniejsza niż nici

Dodano: 7 lat temu Czytane: 1871

Wykład Marcina Różyca: Polityczność jest dużo ważniejsza niż nici, w ramach pracowni Noworoczne Postanowienia 2015. Piątek, 27 lutego 2015 godz. 18:00 galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4.

Polityczność w modzie jest ważniejsza niż nici

Wykład Polityczność jest dużo ważniejsza niż nici

w ramach pracowni Noworoczne Postanowienia 2015
 
piątek, 27 lutego 2015 godz. 18:00
 
galeria Dizajn BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4, Wrocław
 
prowadzenie: Marcin Różyc
 
Moda opowiada i realizuje (często przewrotnie) politykę. Nici tworzą ubrania, a polityka sprawia, że ubranie zaczyna coś znaczyć i staje się modą. O zawiłościach polityki i mody w ramach pracowni Noworoczne Postanowienia 2015 opowie krytyk mody i kurator Marcin Różyc.
 
Polityczność ubioru i mody objawia się na co najmniej kilku poziomach. Na tym najbardziej podstawowym, kiedy ubiór symbolizuje władzę polityczną bądź jej brak (np. generał i wódz oraz więzień i niewolnik), ale też w codziennym życiu, gdy ubiorem, bardzo często nieświadomie, manifestujemy swoje poparcie np. dla neoliberalizmu lub sprzeciw wobec niego. Bywa też, że moda i ubiór służą walce wewnątrz relacji władca-niewolnik.
 
Istotę wykładu stanowić będą najnowsze projekty modowo-artystyczne, najbardziej progresywne marki (koncepty modowe), które dominują na scenie nowojorskiej, londyńskiej czy paryskiej. Różyc przyjży się tygodniom mody, które zakończyły się zaledwie kilka dni temu, i opowie o tym jak wpłynął na nie kryzys czy terroryzm.
 
O prowadzącym:
 
Marcin Różyc jest krytykiem mody i kuratorem. Autor książki Nowa moda polska. Współpracuje z magazynem „KMAG”, „Vivą!Modą” i weekend.gazeta.pl. Publikował również m.in. w „Elle”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”. Był kuratorem wystawy Krzyk Mody zainicjowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współpracuje z BWA w Tarnowie.
 
Jest współtwórcą londyńskiego projektu Warsaw Calling. Chrysalis, który tworzy wraz z Polish Cultural Institute. W Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prowadził autorskie zajęcia "Moda jako wyobrażenie i wyznacznik kulturowych przemian". Jest współtwórcą polsko-niemieckiego projektu Zioła i Chwasty/Chrut Uchrut, w ramach którego powstał pierwszy polski trójwymiarowy film mody. Współtworzył niezależne projekty wydawnicze, np. wydany przez Grażynę Kulczyk „AFF magazyn” czy „Dik Fagazine" Karola Radziszewskiego.
Źródło: BWA Wrocław