Dzisiaj jest: 19.6.2021, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

​Struktura w naturze – wywiad z malarką i rzeźbiarką - Iwoną Kulągowską

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2497 Autor:

Wywiad z Iwoną Kulągowską, której prace w styczniu 2015 roku prezentowane są zarówno w USA w Nowym Jorku w galerii New Century Artists Gallery na wystawie zbiorowej p.t.:”Dreams”...

​Struktura w naturze – wywiad z malarką i rzeźbiarką - Iwoną Kulągowską

Struktura w naturze – wywiad z Iwoną Kulągowską,

której prace w styczniu 2015 roku prezentowane są zarówno w USA w Nowym Jorku w galerii New Century Artists Gallery  na wystawie zbiorowej p.t.:”Dreams” – pod kuratorstwem Pani Bashy Maryańskiej oraz w galerii w warszawskiej 8 plus & Idkart przy ul. Sapieżyńskiej 8.
W pierwszej odsłonie wystawienniczej artystka pokazuje strukturę malarską; w drugiej fotografię-strukturę w fotografii. Tym ostatnim tematem zajmiemy się obszerniej. Zapraszam do zapoznania się z ujęciem „struktury w naturze” w sztuce współczesnej.   
Rozmawia Irmina Dubaniowska- Kutek MGR Historii Sztuki.


Iwona Kulagowska , z cyklu struktura, 40x40 cm, technika własna 2014 rok

Irmina  D-K : Dlaczego w twojej pracy twórczej jest wykorzystywana struktura zarazem w malarskich technikach , jak też szczególnie w fotografii. Skąd taki pomysł?
Iwona Kulągowska:  … chyba dlatego, że lubię formy przestrzenne, które można oglądać z każdej strony, dotykać , głaskać. Będąc jeszcze dzieckiem próbowałam scyzorykiem strugać w korze. Zawsze mnie interesowała faktura, struktura, wszystko to co było chropowatą namacalną materią. Próbując ją przenieść w sposób iluzoryczny na płaszczyznę malarską. Ową strukturę widzę wszędzie. Jest ona wszechobecna w naturze, tylko trzeba ją dostrzec. I właśnie ten dostrzeżony „fragment rzeczywistości” przenoszę, mówiąc archaicznie, na „kliszę fotograficzną” W tych spękaniach kolorowych tynków, chropowatościach rdzy, czy w zmurszałym starym drewnie, widzę niewyobrażalne dla mnie fantastyczne krajobrazy  i odnajduję w nich ową „tajemniczą głębię” wciągającą mnie do środka. Jest to niesamowite uczucie . Jest to moja własna „abstrakcja”, taka „nierealna rzeczywistość”, której podstawą jest natura. To ona pobudza moją wyobraźnię, a malarstwo czy fotografia jest tylko narzędziem do przedstawiania tego „ czegoś” nierealnego…

I D-K:  Czym dla Ciebie jest inspiracja i kto dla Ciebie jest mistrzem i mentorem?
I.K.:  dla mnie inspiracja jest czymś najważniejszym. Jest motorem twórczego działania. Jej źródłem może być „nagła myśl”, przypadkowo zasłyszane zdanie, książka, utwór muzyczny, wydarzenie, ale także „piękno” i „ brzydota” napotkanych rzeczy, codzienne życie a przede wszystkim natura!

Jest ona dla mnie przyczynkiem do dalszych filozoficznych rozmyślań i artystycznego przetwarzania.  Duży wpływ na moje „inne” spojrzenie i wewnętrzne otwarcie miał śp. Prof. Wiesław Garboliński i jego malarstwo.
Malarstwo Prof. Wiesława Garbolińskiego zaliczone jest do nurtu realizmu, ale jak sam podkreślał szeroko pojętego przesyconego elementami metafory, symbolu, surrealizmu, a to wszystko, jest mi bardzo bliskie.

I D-K:  Jak tworzysz kolejne etapy swojej pracy, czy tytuł jest również dla Ciebie ważnym elementem?
I.K.: Tytuł jest bardzo istotny. Jest  początkiem i podsumowaniem mojej pracy. Często zauważony, nagle, fragment natury, jej kolory, nastrój, intrygujący cień staje się dla mnie obrazem z tytułem. Być może, tytuł jest również naprowadzeniem do zrozumienia obrazu ? Staram się unikać podpisów typu „bez tytułu”.

W moim, drugim,  zawodowym środowisku rzeczoznawców majątkowych, jest on równoznaczny z tzw. współczynnikiem eksperckim, traktowanym jako objaw bezradności rzeczoznawcy. Wolę określenie „ kompozycja”, która wskazuje na emocjonalne podejście do tematu.

I. D- K: jakie techniki uprawiasz i która z nich jest Ci najbliższa?
I.K.:  …pracuję w różnym tworzywie zarówno na płaszczyźnie, jak i przestrzeni, w różnych technikach artystycznych. W malarstwie moim ulubionym środkiem jest olej i pastel, bo mają dźwięczną i głęboką barwę. Materia oleju jest tłusta dająca się wcierać, drapać, po prostu ją czuję, natomiast akryl jest dla mnie „ głuchy i tępy” . Akwarela zaś, póki co, jest dla mnie niezgłębioną trudną techniką. W rzeźbie lubię poczuć w palcach wosk i glinę. Na fotografię patrzę trochę inaczej, niż zawodowy artysta fotografik. Patrzę na nią pod kątem „malarskiego obrazu”. Czasem, ta fotografia, może być niedoskonała technicznie, to mi wystarczy. Chodzi mi, że uchwyciłam „coś” dla mnie intrygującego i przenosi mnie to  w inny – filozoficzny- świat. Nie stosuję żadnych wspomagających programów typu Photoshop, a w kreowaniu swojego świata posługuję się małym aparatem fotograficznym Lumix. W świecie tym sama decyduję, co umieszczam a co wykluczam, tym samym nie ograniczając tak cenionej przeze mnie wolności.
 
Zapraszamy do odwiedzenia tych dwóch wystaw w Warszawie i Nowym Jorku nad którą również Galeria 8 Plus & Idkart objęły patronat. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Pani Bashy mariańskiej za wspieranie Polskiej Sztuki Współczesnej w USA.


Biografia :
Iwona Kulągowska – ukończyła Europejską Akademię Sztuk, uzyskując dyplom z wyróżnieniem z zakresu rysunku i malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Wiesława Garbolińskiego oraz aneks ze sztuki użytkowej u dr. Plewako. Uprawia rysunek, malarstwo pastelowe i olejne, fotografię, fresk a także rzeżbę, ceramikę artystyczną i sztukę użytkową. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Prowadzi autorską Galerię 8 PLUS w Warszawie. Brała udział w kilku plenerach , m.in.: rzeźby w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowym plenerze pastelistów w Nieszawie, III i IV Międzynarodowym Plenerze Sztuki w Budach Lucieńskich, w Łęczycy,w Indiach , Syrii, na Kubie, we Włoszech i w Meksyku. W 2009 r ukończyła Szkołę Fresku Vica Calabro w Treglio we Włoszech. Od stycznia 2014 roku współpracuje z Irminą Dubaniawską – Kutek- Historykiem Sztuki – reprezentującą firmę  Idkart, tworząc wspólnie galerię oraz organizując  razem projekty artystyczne, wystawy, eventy.
 
Iwona Kulągowska Struktura
Iwona Kulagowska , z cyklu struktura, 80x40 cm, technika własna 2014 rok

Iwona Kulągowska Struktura
Iwona Kulagowska , z cyklu struktura, 80x40 cm, technika własna 2014 rok