Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Ogrody - sztuka aranżacji - trendy

Dodano: 7 lat temu Czytane: 4940

Obecnie dużą popularnością cieszą się ogrody w stylu angielskim, naturalistycznym, śródziemnomorskim i japońskim. Każdy może znaleźć coś dla siebie i stworzyć ogród odpowiadający indywidualnym...

Ogrody - sztuka aranżacji - trendy

Ogrody - sztuka aranżacji - trendy


meble ogrodoweNie od dziś wiadomo, że ogród i przyroda mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Oddziaływanie zieleni na nasz układ nerwowy jest niesamowite. Zieleń działa kojąco i odprężająco na zmysły. Wiele osób twierdzi, że nawet praca w ogrodzie, sadzenie roślin, dbanie o nie, działa na nich relaksująco. Wszystko to sprawia, że sztuka ogrodowa, stała się dziedziną sztuki wysokiej. Jeśli przywołamy na myśl ogrody Wersalu, willi d'Este czy warszawskich Łazienek lub ogrody japońskie, przed oczami stanie nam obraz doskonałych kompozycji roślinnych i estetycznie zaaranżowana przestrzeń. Ogrody to sztuka dynamiczna, ponieważ są one materią żywą, z czasem ich forma podlega przekształceniu. Zmieniają się rośliny, a ogród przybiera inną postać o każdej porze roku.
 

meble na taras

Obecnie dużą popularnością cieszą się ogrody w stylu angielskim, naturalistycznym, śródziemnomorskim i japońskim. Każdy może znaleźć w nich coś dla siebie i stworzyć ogród odpowiadający indywidualnym potrzebom. Do stworzenia określonego stylu potrzebne są nie tylko konkretne rośliny, ale także meble, które wkomponują się w klimat i charakter danego stylu. Jeśli myślimy o ogrodzie nowoczesnym, warto zwrócić uwagę na aktualne trendy panujące w meblach ogrodowych. Będą to np. meble technorattanowe i meble aluminiowe w nowoczesnej formie. Design tych mebli jest prosty, często są to formy kwadratowe lub prostokątne. Ponieważ zmienia się również formuła korzystania z ogrodu czy tarasu, które wykorzystujemy częściej w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych. W modzie zaczynają być sofy i fotele, które tworzą wrażenie salonu wyprowadzonego na zewnątrz. Na wygodnych kanapach można komfortowo spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, korzystając z otwartej przestrzeni nie tylko w ciągu dnia, ale i wieczorem. Technorattan to nowoczesny materiał, który ma strukturę plecionki. Jest wizualnie podobny do naturalnego rattanu, ale dużo bardziej odporny. Nie szkodzą mu ani wilgoć, ani woda, jest także odporny na uszkodzenia oraz niskie i wysokie temperatury. Innym modnym materiałem, wykorzystywanym przy produkcji mebli ogrodowych jest pollywood, który przypomina drewno, ale jako kompozyt nie wymaga konserwacji i nie poddaje się niszczącemu działaniu czynników atmosferycznych.


meble na taras


Jeśli chcemy stworzyć ogród w stylu wiejskim czy naturalistycznym, będą do niego pasowały meble tradycyjne - drewniane, jak również meble aluminiowe, o ozdobnych formach. W ogrodzie naturalistycznym powinno być miejsce na ławeczkę ukrytą w cienistym zakątku. Może to być ławka drewniana, postarzona dodatkowo poprzez białe przetarcia, lub ławka z ozdobnym, metalowym ornamentem na oparciu (motyw róż, tulipanów). Doskonale sprawdzą się też meble aluminiowe białe lub grafitowe, przy których będzie miło zasiąść do posiłku na świeżym powietrzu. Na stole ustawmy dzban ze świeżymi kwiatami i romantyczny, sielankowy klimat gotowy. Meble aluminiowe są niezwykle trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne. Ich stylistyka sprawdzi się także w ogrodzie w stylu angielskim, romantycznym. W otoczeniu angielskich róż, aromatycznych ziół i lawendy, będzie miło zasiąść do posiłku lub zwyczajnie napić się kawy lub herbaty.
 

Jeśli chcemy zadbać o nasze otoczenie i czuć się w nim swobodnie, naturalnie i komfortowo, zadbajmy o nasz ogród, taras, balkon i stwórzmy na nim oazę zieleni, miejsce wypoczynku na wygodnych meblach i delektujmy się chwilą. Będzie to nie tylko sztuka ogrodowa, ale i sztuka życia...

Ogrodolandia - http://ogrodolandia.pl/
Zdjęcia z archiwum Ogrodolandii.

Źródło: Ogrodolandia - http://ogrodolandia.pl/