Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Polska Tygodniówka NEAR FM - w irlandzkim eterze zabrzmi dziś po raz 400

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2045

Tomasz Wybranowski twierdzi, że sukces programu to mix dobrej muzyki, przemyślanych słów, na bukiety których składa się odrobina poezji, publicystyki z domieszką goryczy o brnięcia pod prąd...

Polska Tygodniówka NEAR FM - w irlandzkim eterze zabrzmi dziś po raz 400
 
 
Polska Tygodniówka NEAR FM - w irlandzkim eterze zabrzmi dziś po raz 400!!!
 
Audycja radiowa "Polska Tygodniówka", która gości w irlandzkiej rozgłośni NEAR FM obchodzi 10 grudnia 2014 roku niezwykły jubileusz. "Polska Tygodniówka" po raz 400 pojawi się na antenie. Jego współautorem i prowadzącym jest Tomasz Wybranowski, prezenter, dziennikarz, poeta i publicysta, który w mediach znany jest już od ponad 23 lat (m.in. III Program Polskiego Radia, lubelskie rozgłośnie Puls, Top i Centrum, IAR, tygodnik Przegląd). Wspiera go od początku producentka programu i irlandzka dziennikarka, związana m.in. z miesięcznikiem Wyspa i dwutygodnikiem "Praca i Życie Za Granicą" Katarzyna Sudak.
 
Tomasz Wybranowski twierdzi, że sukces programu to mix dobrej muzyki, przemyślanych słów, na bukiety których składa się odrobina poezji, publicystyki z domieszką goryczy o brnięcia pod prąd panującym modom:
 – Radio to dla mnie wciąż magia i klimat, który tworzy muzyka z klimatycznym słowem. Od kiedy jestem w Irlandii marzyłem o tym, aby nie stracić kontaktu z radiem – wspomina Tomasz Wybranowski. – Współpracowałem z redakcjami radia Vox FM, radiowej Jedynki, pojawiałem się w programach TOK FM, byłem też korespondentem Informacyjnej Agencji Radiowej. Ale własny program w irlandzkim radiu był moim celem numer 1.

Marzenie to spełniło się 7 czerwca 2006 r., kiedy to po raz pierwszy w eterze zabrzmiała „Polska Tygodniówka”. Pierwszymi gośćmi byli: gitarzysta grupy Myslovitz Przemek Myszor oraz wokalista De Mono Andrzej Krzywy.

- Od tamtej pory gościliśmy na antenie dokładnie kilkuset gości – z dumą mówi producentka Katarzyna Sudak. – Czasami jest tak, że w jednym programie o swoich książkach opowiada Stefan Darda, najlepszy pisarz – horrorysta znad Wisły, potem o muzycznych fascynacjach opowiadał Marek Jackowski, niegdyś lider grupy Maanam, a zestaw gości zamykał Andrzej Chyra, Feliks Falk czy Paweł Kukiz.

- Pojawiają się także politycy, znani pisarze, naukowcy i zwykli ludzie, którzy mają cos do przekazania – dopowiada Tomasz. – Wymienię tylko profesora Nornana Daviesa, Bronisława Wildsteina, czy zaprzyjaźnionych z programem poetów i wydawców Aleksandra Nawrockiego i Juliusza Erazma Bolka.

Zespołowi „Polskiej Tygodniówki” kibicuje także redakcja Art Imperium i portal wNas.pl. Przez 8,5 roku istnienia programu stał się on ważnym medialnym elementem na mapie polonijnych mediów, choć nie tylko. Program ma rzesze fanek i fanów także w Polsce:
- Jedno co warte jest w tym fachu, to trwać przy mikrofonie w każdy środowy wieczór dla najwspanialszych Słuchaczek i Słuchaczy! Wciąż mnie  zadziwia fakt, że w słabym czasie radiowym słucha mnie tysiące ludzie, praktycznie z każdego zakątka globu... - dodaje Tomasz Wybranowski.

Wielokrotnie już się zdarzyło, że premiery nagrań uznanych artystów miały miejsce w „Polskiej Tygodniówce”. Tak było miedzy innymi z płytami Darka Duszy i Redakcji, płyty Sztywny Pal Azji, piosenek z niewzykłego krążka "Półmrok" grupy Half Light, nagrań Izy Kowalewskiej czy Krzysztofa Jaryczewskiego, niegdyś wokalisty grupy Oddział Zamknięty. W programach debiutują także nowe zespoły, aby wymienić tylko LiveMotiv, The Shipyard, 3Kluski Śląskie, Duch, czy Scream Maker. Tomasz Wybranowski promuje także wykonawców, którzy tworzą na emigracji. W gronie muzyków, solistów, malarzy, poetów i literatów, m.in. Sylwia Malinowska, Martyna Hałas, El Grey, Aleksy Wróbel, Sebastian Szydłowski, grupa kaMPe, Almond Blue, Thy Worshiper, SuperTonic Orkiestra i wielu, wielu innych.  Najpiękniejszą laurkę wystawił "Polskiej Tygodniówce NEAR FM", wielki nieobecny Marek Jackowski:
- To niesamowite jak w zalewie tysięcy stacji radiowych „Polska Tygodniówka” sprawia , że tysiące ludzi w Irlandii, Polsce i innych zakątkach czują się wielką muzyczną Rodziną i są razem – mówi Marek Jackowski, charyzmatyczny lider grupy Maanam.

Programu "Polska Tygodniówka NEAR FM" można słuchać co środę, na falach 90,3 Fm w irlandzkiej rozgłośni NEAR FM. Start zawsze o 19.00 czasu irlandzkiego. Można też słuchać w sieci. Oto linki do słuchania:
 
http://nearfm.ie/listen-online
 
http://giss.tv:8000/near90fm.mp3.m3u
 
http://nearfm.ie/webcam

W gronie gości programu jubileuszowego, który 10 grudnia wyjątkowo nie przez 90 minut, ale przez całe, bite 4 godziny, m.in.:
Sylwia Kalinowska (pisarka), radca Piotr Rakowski, Charges d’Affaires a. i. Ambasady RP w Dublinie, Przemysław Myszor (muzyk Myslovitz), Zbigniew Krzywański (muzyk, ex - Republika), Przemysław Wałczuk (muzyk, Fonetyka), Piotr Michalik (lider grupy PsychoPigs), Tomasz "Dziki" Likus (Buch IP), Karol Kość (muzyk i promotor wydarzeń kulturalnych) Robert "Siwy" Nowak (PP) i Robert Janowski.

Z taśm archiwalnych przemówi Marek Jackowski. Będą też niespodzianki. Na żywo w studiu zaprezentują się m.in.: multiinstrumentalista Julyo d'Agostino oraz gitarowy mistrz flamenco Goran Tomic. Hejnał na pożegnanie jubileuszowego programu odegra lider folkowej formacji SuperTonic Orkiestra Przemysław Łozowski. Do usłyszenia.
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.