Dzisiaj jest: 1.6.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Mirko Dematte w Galerii Quantum

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1978 Autor:

Tylko do 30 listopada można było podziwiać, w Galerii Quantum, dzieła niezwykłego włoskiego artysty - Mirko Dematte.

Mirko Dematte w Galerii Quantum

 Mirko Dematte w Galerii Quantum


Po raz pierwszy w Polsce, w galerii Quantum, znajdującej się w budynku Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, mieliśmy okazję gościć włoskiego artystę Mirko Dematte. Na prezentowane prace składały się kolaże, rzeźby i instalacje. W 2011 roku wystawiał swoją twórczość na Biennale w Wenecji, w 2012 roku zaprezentował swoją rzeźbę na Targach Art Expo w Mediolanie. Na co dzień prace artysty możemy odnaleźć w najbardziej prestiżowych  galeriach we Włoszech, USA i Austrii.
 


Mirko Dematte posługuje się techniką kolażu – wynika ona z postawy poszukującej. Tego typu postawy mają walor rozwojowy. Wyobraźnia takich artystów, jak Mirko, nie jest wyobraźnią pasywną, a swobodną i nowoczesną. Eksperymentuje ze swoimi pracami, kalkulując każdy fragment płaszczyzny obrazu. Stają się minimalistyczne, cechuje je trójwymiarowość. Obok występujących mocno zaakcentowanych kontrastów kolorystycznych, tworzących pewną ekspresję, artysta posługuje się prostymi liniami, zamykając wszystko w ściśle określonych przez niego ramach kompozycyjnych. Kontrasty nie występują bezpośrednio na pojedynczej pracy, a ujawniają się dopiero po zestawieniu ze sobą wszystkich obrazów, które stanowią ciąg myślowy. Są to najczęściej  stonowane barwy, często przełamane mocniejszym akcentem. Chłód dominującej bieli ma wyrażać, jak mówi artysta, kosmiczną eksplozję w kosmosie, odnoszącą się również do ewolucji w sztuce.  Wspomnianą już trójwymiarowość prac kształtuje w sposób geometryczny, posługując się prostymi środkami i dzieląc płaszczyznę obrazu na pola lub umieszczając jedno pole w centrum. Wykorzystuje tworzywa naturalne, jak papier, metal, czy drewno, zaznaczając istotność ekologii w swoich dziełach. Podobnie jest w przypadku jego rzeźb – drewnianych wstęg, których  barwy utrzymane są w tej samej tonacji, co kolaże. Wszystkie prace artysty tworzą pewną ciekawą konstrukcyjną i koncepcyjną całość.Mirko w Warszawie - Mirko Dematte w Galerii Quantum
QUANTUM - otwarcie nowej galerii w Domu Artysty Plastyka w Warszawie
Patronat Medialny Art Imperium 
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.