Dzisiaj jest: 5.7.2020, imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Miejsca - wystawa Jacka Mirczaka w SH Studio

Dodano: 6 lat temu Czytane: 2343

Miejsca - Jacek Mirczak w SH Studio, ul. Wilcza 44, Warszawa. Wernisaż wystawy malarstwa - 4 grudnia 2014 o godz. 19:00

Miejsca - wystawa Jacka Mirczaka w SH Studio

Miejsca - Jacek Mirczak

SH Studio, ul. Wilcza 44, Warszawa. Wernisaż 4 grudnia 2014 o godz. 19:00

Jacek Mirczak

Jacek Mirczak MiejscaPunktem wyjścia w malarstwie Jacka Mirczaka jest kategoria miejsca. Miejsca w świadomości, gdzie coś się zdarzyło bądź dzieje. Artysta jest tu – jak to powiedział Paul Klee – „miejscem, w którym coś się zdarza”. Jego indywidualne doznania, ich synteza przekłada się na kształt obrazu, pełniącego wobec nich funkcję znaku, odczytywanego przez odbiorcę. Dla autora istotna jest tu akcja emocjonalna, wyzwalająca się w przeżyciu energia tworzenia. Wyraźnie widać też pragnienie intymnego odbioru własnej twórczości. Wskazują na to chociażby tytuły  wielu prac.

Sytuację powyższą wyraża Mirczak w formach abstrakcji geometrycznej. Nie kontynuuje jednakże dążących do doskonałości, czy jak kto woli uładzonych form XX-wiecznych. Przeciwnie, atakuje je za pomocą linii, masy, koloru. Destrukcja ta jest chwilami brutalna, przy czym linie, ciężkie, bryłowate kształty, oszczędnie użyte kolory nie odzwierciedlają  konkretnych idei. Emocje dokonują agresji wobec linii. Malarski zapis świadomości nie dąży do uporządkowania, nie buduje krystalicznego kształtu przeżycia. To przeżycie wdziera się w geometryczne formy, zadając im ciosy, buduje własną niezależność. W ten sposób dokonana zostaje jak najbardziej postmodernistyczna dekonstrukcja starego, dobrego mondrianowskiego świata.    


Patronat Medialny Art Imperium 

Jacek Mirczak Miejsca

Jacek Mirczak abstrakcja

Jacek Mirczak malarstwo

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.