Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Wystawa laureatów Nagrody im. Jana Cybisa w Ankarze

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2781

Wystawa laureatów Nagrody im. Jana Cybisa Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w CerModern w Ankarze

Wystawa laureatów Nagrody im. Jana Cybisa  w Ankarze

Wystawa laureatów Nagrody im. Jana Cybisa Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w CerModern w Ankarze

 
W roku 2104 obchodzimy 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Rocznica ta jest okazją do nawiązania nowych relacji na płaszczyźnie intelektualnej, biznesowej i kulturalnej. W ramach programu kulturalnego, przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza "Turcja 2014 - Promesa", postawiono za cel zbudowanie trwałych mechanizmów współpracy pomiędzy polskimi i tureckimi instytucjami kultury oraz środowiskami artystycznymi.

Nagrody Cybisa wystawa w Ankarze

Dzisiaj Turcja jest ważnym partnerem biznesowym polskich przedsiębiorców. Oczy polskich inwestorów i eksporterów zwrócone są na wschód. W tamtych krajach drzemie ogromny potencjał gospodarczy. Kultura i sztuka polska musi tam być wyraźnie obecna. W ten sposób można budować trwałe relacje. Turcja jest bramą do Azji, gdzie inwestorzy bacznie obserwują europejski biznes, modę, design i sztukę. Mieszkańcy tamtej części świata są żywo zainteresowani także polską sztuką.

Okręg Warszawski ZPAP włączył się w projekt IAM organizując wystawę współczesnego malarstwa polskiego zatytułowaną "Prywatne przestrzenie wolności". Polskę reprezentują laureaci Nagrody im. Jana Cybisa
 
Nagrody Cybisa wystawa w Ankarze
 

O Nagrodzie im. Jana Cybisa


Każdego roku Okręg Warszawski ZPAP przyznaje Nagrodę im. Jana Cybisa. Jest to najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana malarzom za całokształt dorobku artystycznego. Nagroda żywo reaguje na współczesne nurty i tendencje, a lista jej laureatów jest zestawieniem najważniejszych postaci powojennego malarstwa w Polsce. W minionym roku OW ZPAP przyznał nagrodę po raz 40 (w 1982 r. nagrody nie przyznano). Nagroda została ustanowiona w 1973 roku przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Przyznawana jest artystom zajmującym się malarstwem. Celem nagrody jest uczczenie pamięci Jana Cybisa, którego twórczość i działalność pedagogiczna wywarły duży wpływ na kształtowanie się polskiego środowiska artystycznego w powojennej Polsce. Jan Cybis był również głównym inicjatorem reaktywowania ZPAP po II wojnie światowej.

Nagroda do 1981 roku przyznawana była corocznie. W okresie stanu wojennego, na skutek ograniczeń i w końcu rozwiązania ZPAP, tryb przyznawania nagrody przeniesiono do Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Zmienił się również jej charakter - stała się nagrodą honorową, a jej jury składało się wyłącznie z dotychczasowych laureatów. Formą wyróżnienia stała się wówczas wystawa w warszawskiej galerii SHS, komunikaty o nagrodzie publikował Tygodnik Powszechny. Od 1989 roku Okręg Warszawski ZPAP stał się ponownie prawowitym mocodawcą nagrody im. Jana Cybisa.

Nagrody Cybisa wystawa w Ankarze
 

O wystawie w CerModern w Ankarze


Wystawa malarstwa laureatów Nagrody im. Jana Cybisa 1973 - 2013 "Prywatne przestrzenie wolności", chronologicznie obejmuje okres od początku lat 70. po współczesność. Jej wewnętrzną dynamikę ustaliła historia przyznawania Nagrody im. Jana Cybisa. Najstarsze prace, prezentowane na wystawie, powstały w latach 70. XX wieku, najnowsze - są pracami premierowymi, przygotowanymi z myślą o tej konkretnej ekspozycji i nigdy dotąd nie były prezentowane publiczności. Jednak historyczny charakter wystawy nie ogranicza się do próby zdefiniowania czy ujęcia w pigułce czterdziestu lat sztuki polskiej. Poprzez wydobycie najważniejszych zwrotów w polskim malarstwie, koloryzmu, konceptualizmu, sztuki krytycznej, etc., "Prywatne przestrzenie wolności" są nie tylko historycznym rysem, ale i nowym spojrzeniem na zjawiska już znane oraz próbą prognozy możliwej przyszłości polskiego malarstwa.

Przygotowywanie takiej wystawy to zawsze duże wyzwanie i przygoda. Wyzwanie polega na tym, że z tak obszernego materiału, jakim jest powojenne polskie malarstwo, wybrać trzeba jakiś reprezentatywny ułamek i na jego podstawie budować narrację o większej całości. Wybór prac i ich wspólne zestawianie, łączenie, w końcu ostateczny sposób ekspozycji bardzo często tworzą zupełnie nowe, zaskakujące konteksty - mówi Bogusław Deptuła, kurator wystawy.

Prace pochodzą z prywatnych kolekcji (Krzysztofa Musiała, Piotra Marca, Michała Olszewskiego, Galeriy BWA Warszawa, Zuzanny Sokalskiej) oraz ze zbiorów artystów (Roberta Maciejuka, Tomasza Ciecierskiego, Pawła Susida, Jadwigi Sawickiej).
 

Lista laureatów nagrody im. Jana Cybisa:

2013 – Jadwiga Sawicka
2012 – Marek Sobczyk
2011 – Paweł Susid
2010 – Ryszard Grzyb
2009 – Robert Maciejuk
2008 – Tomasz Tatarczyk
2007 – Roman Owidzki
2006 – Andrzej Dłużniewski
2005 – Jerzy Kałucki
2004 – Jarosław Modzelewski
2003 – Aleksandra Jachtoma
2002 – Jacek Waltoś
2001 – Jadwiga Maziarska
2000 – Teresa Pągowska
1999 – Tomasz Ciecierski
1998 – Leon Tarasewicz
1997 – Jerzy Mierzejewski
1996 – Erna Rosenstein
1995 – Ryszard Winiarski
1994 – Jan Dobkowski
1993 – Henryk Błachnio
1992 – Zbigniew Makowski
1991 – Łukasz Korolkiewicz
1990 – Józef Czapski
1989 – Stanisław Fijałkowski
1988 – Jerzy Nowosielski
1987 – Jan Tarasin
1986 – Jerzy Panek
1985 – Jan Lebenstein
1984 – Jerzy Tchórzewski
1983 – Jacek Sienicki
1982 – nagrody nie przyznano
1981 – Barbara Jonscher
1980 – Stefan Gierowski
1979 – Rajmund Ziemski
1978 – Jan Berdyszak
1977 – Jacek Sempoliński
1976 – Witold Damasiewicz
1975 – Jan Dziędziora
1974 – Krzysztof Bucki
1973 – Tadeusz Dominik

Nagrody Cybisa - wystawa w Ankarze

Wystawa w Ankarze - nagrody Cybisa
Źródło: OW ZPAP