Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

II Festiwal Poezji Słowiańskiej - Metafory łączą poetów w Londynie

Dodano: 7 lat temu Czytane: 4477 Autor:

16-19 października poezja słowiańska szaleje w Londynie - II Festiwal Poezji Słowiańskiej.

II Festiwal Poezji Słowiańskiej - Metafory łączą poetów w Londynie

II Festiwal Poezji Słowiańskiej

Metafory łączą poetów w Londynie

 
KAMPE - grupa literackaI Festiwal Poezji Słowiańskiej Londyn 2013 okazał się artystycznym, bo pachnącym dobrymi metaforami, oraz organizacyjnym sukcesem. Owo poetyckie Słowo nie stałoby się Ciałem, gdyby nie dobry duch i patron imprezy – Aleksander Nawrocki oraz Aleksy Wróbel i jego KaMPe. Pan Aleksander, poeta, wybitny tłumacz, animator życia poetyckiego i wydawca miesięcznika Poezja DZIASIAJ, łączy w solidarnym akcie twórczym poetów rozsianych na emigracji. Aleksy Wróbel, poeta, duch twórczy i rozśpiewany, członek Zarządu Związku Literatów Polskich Pisarzy na Obczyźnie założyciel grupy artystycznej KaMPe, postanowił także Londyn uaktywnić na poetycko – literackich mapach nie tylko Polaków.

Od 22 - 24 listopada 2013 odbywała się w Londynie pierwsza edycja Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Główny patronat nad imprezą objęła redakcja miesięcznika „Poezja Dzisiaj” i wspomniany już Aleksander Nawrocki. Na poetyckie święto stawili się poeci z Polski, Niemiec, Holandii, Słowacji, Litwy, a takzę dalekiej Jakucji i Rosji. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w murach Polskiego Ośrodka Kulturalno Społecznego.

Aleksy Wróbel, pomysłodawca Festiwalu Poezji w Londynie
Aleksy Wróbel, pomysłodawca Festiwalu Poezji w Londynie

Znany londyński dziennikarz, poeta, literat i rysownik Aleks Sławiński tak oto wspominał festiwal: No i pierwszy kot znalazł się za płotem. Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej miał miejsce po raz pierwszy i wypadł bardzo interesująco. Program bogaty, gości dużo, zainteresowanie ze strony publiczności większe, niż przy większości innych tego typu wydarzeń. Przyznam, że impreza przerosła moje oczekiwania (a niejedno już widziałem). Zarówno organizatorzy, jak i sami twórcy pokazali wysoki poziom.

Jednak wieczór był nie tylko okazją do zapoznania się z poezją w różnych formach i językach. Ale i dał możliwość spotkania się ze wspaniałymi ludźmi i nawiązania – odnowienia – podtrzymania wielu kontaktów .Jestem przekonany, że przyszłoroczny Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej wypadnie jeszcze lepie
j”.Bez wątpienia słowa Aleksa Sławińskiego spełnią się w roku Pańskim 2014. Czwartek (16 października) i od razu mocne uderzenie. W cyklu „Bardowie naszej młodości” usłyszymy wspomnienia o Bułacie Okudżawie. Wieczór poprowadzi Katarzyna Bzowska. Niezwykły montaż słowno – muzyczny uświetnią dwie wokalistki: Ewelina Stanclik i Marina Paniszewa. Paniom towarzyszy akompaniator Daniel Łuszczki. Kopalnia wiedzy o twórcy piosenki „Modlitwa”, Olga Riabinina przedstawi ciekawe anegdoty i dykteryjki z jego zycia. Lidia Grigoriewna opowie o osobistym spotkaniu z Bułatem Okudżawą.

W czwartkowy wieczór, w POSK, punktualnie o godzinie 20.00 rozpocznie się „Koncert Galowy”, który uroczyście otworzy II Festiwal. Na scenie zobaczymy Annę i Sebastiana Gabrysiów, Ewelinę Stanclik, Marię Paniszewą i Daniel Łuszczkiego. Przy fortepianie zasiądzie Paweł Ulman. Wspierać ich będzie słowem Beata Szajowska.
 

Piątkowe Gale Poetyckie II Festiwalu


Tego dnia poeci przybyli do stolicy Albionu spotkają się z ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej, panem Witoldem Sobków, oraz pracownikami konsulatu do spraw polonijnych. Po wspólnym obiedzie czeka uczestników i widzów spragnionych poezji niezwykła „Gala Warszawska”, gdzie pojawią się uznane już i cenione nazwiska w świecie poetyckim: Barbara Jurkowska, Aleksander Nawrocki, Miłosz Kamil Monasterski, Jan Rychner, oraz Marlena Zynger. Nieco później, mostem metafor udamy się z Warszawy na Półwysep Bałkański. „Poetycka Gala Bałkańska” to mozaika poezji i dźwięków z czterech krajów tamtego rejonu Europy. Gwiazdami tej odsłony Festiwalu będą: Rozalia Aleksandrowa i Łyczesław Seliaszki (Bułgaria), Iskra Peneva (Serbia), Cvetka Bevc (Słowenia), oraz Nicolae Mares (Rumunia). Prawdziwą gwiazdą będzie klasyczny gitarzysta, mistrz flamenco, który szlify zdobywał w Sewilii –  Goran Tomic, rodem z chorwackiej Rijeki. „Galę Rosyjską” uświetnią łowczynie metafor Olga Riabinina i Lidia Grigoriewna. W finale czeka nas jeszcze spotkanie z fotografią i zbiorami wierszy wspomnianej już Lidii Grigoriewej, oraz „Noc poetów”.
 

18 października – dzień trzeci Festiwalu


Sobotni poranek festiwalowy rozpoczną poetyckie (choć nie do końca) „Warsztaty LiryDram & KaMPe”. W programie m.in. informacje na temat jak skutecznie promować współczesnych  poetów słowiańskich. Bez sznytu promocji, marketingu, mediów społecznościowych nawet najlepsza poezja nie przebije się do świadomości Czytelników. Warsztaty poprowadzą Aleksy Wróbel, założyciel grupy KaMPe, Marlena Zynger, redaktor naczelna kwartalnika „LiryDram”, oraz Małgorzata Węgrzynowicz – Plichta.

Około godziny 11:00 zaprezentuje się poetycka grupa z Dublina „In – Spire – In – Spiracje”. Sylwia Malinowska przedstawi swoje wiersze, które lada chwila ukażą się w jej książkowym debiucie. Jej poezja oscyluje miedzy dobrem a złem , melancholią a żałobą, milością a zatraceniem przysłuchując się światu , w którym nikt nie woła” , jak pisze o sobie . Dla mnie jej poezja to sznyt tajemnicy i odczuwania bólu świata. Dublin prezentować będzie także Tomasz Wybranowski, który przedstawi cztery wiersze ze swojego piątego zbioru „JednoCzas” (premiera spodziewana jest na późną wiosną przyszłego roku), oraz fragment swojej powieści „Zdychanie głupca”. „Galę Dublińską” dopełni gitarowy recital Gorana Tomica. Nieco później słowiańscy poeci pojawią się w świątyni Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego w Londynie. W Bibliotece Polskiej POSK zapoznają się ze zbiorami biblioteki, obejrzą najcenniejsze rękopisy, pamiątki i unikalne wydania książkowe twórców emigracyjnych.

W sobotę uczestników festiwalu czekają emocje związane z cyklem „Bardowie naszej młodości”. Tym razem wspominać będziemy niezwykłego Włodzimierza Wysockiego i jego pieśni. Usłyszymy między innymi „Narowiste konie” i „Pomnik”. W rolach głównych dwie wokalistki: Ewelina Stanclik i Marina Paniszewa, którym będzie akompaniował Goran Tomic. Natomiast o godzinie 14:00 będziemy świadkami promocja i zarazem wydawniczego debiutu antologii ,,Pieciu z KaMPe”. W zbiorze znalazły się wiersze Aleksego Wróbla, Dominika Witosza, Tomasza Mielcarka, Fredericka Rossakovsky’ego – Lloyd oraz Tomasza Wybranowskiego. Książkę wydało Wydawnictwo IbiS niezmodowanego Aleksandra Nawrockiego, który także spotkanie poprowadzi. Słowo wstępne wygłosi profesor Ewa Lewandowska – Tarasiuk, recenzentka antologii.

Potem czeka nas sentymentalna wyprawa do dawnej Czechosłowacji i szaro – szarych, choć czasami kwietnych czasów starej epoki. Jan i Krystyna Kaplanowie, polsko – czeskie małżeństwo rozkochane w literaturze, poezji i filmie, wspomną wielkiego pisarza Bohumila Hrabala. Warto wiedzieć, że w 2014 roku świętujemy setną rocznicę urodzin autora „Aurory na mieliźnie”, „Autka”, czy niezwykłej „Bambini Di Praha 1947”. Jego słowa: „Najbardziej ludzkim uczuciem dla drugiego człowieka jest cisza”, w czasach komunistycznych urosły do rangi symbolu.

Po spotkaniu z młodymi poetami, uczniami ze szkoły im. Lotników Polskich i prezentacją ich antologii poezji oraz dorobku artystycznego placówki, które prowadzi Katarzyna Łękarska, czeka nas kolejna niezwykła gala. Podczas  „Gali Beskidzkiej” zobaczymy  pianistę i jazzmana, o duszy bluesmana – Janusza Kohuta, Jana Pichetę, Juliusza Wątrobę oraz ozdobę Beskodów –  Sabiną Muras. W finale sobotnich atrakcji fortepianowych królować będzie On, czyli Janusz Kohut i jego „Music Narrations”. Podczas tego niezwykłego  koncerta jazzowego, jako gość pojawi się z  flamenco Goran Tomić.

Janusz Kohut. Foto A. Sliwa.
Janusz Kohut. Foto A. Sliwa.
 

Niedzielny finał Festiwalu

 
Ostatni dzień II Festiwalu Poezji Słowiańskiej rozpocznie się od mocnego akcentu. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpocznie się „Gala Białoruska” z udziałem tak utytułowanych poetek jak Liubow Kraszewskaja i Marina Paniszewa. Kilka chwil później w ramach niesustającego koncertu „Bardowie naszej młodości”, usłyszymy songi niezwykłe, bo rozdrapujące serca i wspomnienia, Jacka Kaczmarskiego. Ewelina Stanclik przypomni m.in. „Przedszkole” i nieśmiertelny nasz hymn „Mury”. Spotkanie poprowadzi Sławomir Wróbel.
W samo południe odbędzie się „Koncert Galowy II Festiwalu Poezji Słowiańskiej Londyn 2014”, który będzie także zarazem zamknięciem tego niezwykłego festiwalu, gdzie słowiańska solidarność splotła się z uczuciami i refleksjami poetów. Na szczęście tym oficjalnym tylko, bo około godziny 14:00 Katarzyna Bzowska, Elżbieta Zagórska, Iza Wilczyńska, Marlena Bzik oraz Janusz Guttner przypomną twórczość Jerzego i Wacława Zagórskich. O godzinie 16:00 w Sali widowiskowej POSK odbędzie się koncert galowy z udziałem publiczności. Ostatnim akordem festiwalu będzie wieczór promujący metafory z antologii „Niosący słowa 2”, którą poprowadzi Frederick Rossakovsky – Lloyd.

Tomasz Wybranowski
 

Patronat Medialny Art Imperium i Polska Tygodniówka NEAR FM