Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Wielki Bal Forbesa 2013 w Hotelu Hilton

Dodano: 9 lat temu Czytane: 3436 Autor:

Charytatywna aukcja Dzieł Sztuki - Sukces sztuki

Wielki Bal Forbesa 2013 w Hotelu Hilton

Wielki Bal Forbesa 2013 w Hotelu Hilton

w Warszawie obfitował w atrakcje i emocje. Na balu bawiło się kilkuset polityków, biznesmenów – celebrytów między innymi z listy 100 najbogatszych Polaków. Wybitni przedstawiciele ważnych sfer życia społecznego otrzymali z rąk redaktora naczelnegomagazynu “Forbes” Kazimierza Krupy nagrody -Kamienie Milowe Forbesa. W pięciu kategoriach nagrodzeni zostali: Jan Kulczyk – BIZNESprof. Leszek Balcerowicz – POLITYKATomasz Majewski– SPORTTomasz Karolak – KULTURA, oraz Marcin Herra – WYDARZENIE ROKU. Wieczór prowadziłMaciej Orłoś. Goście mieli możliwość delektowania się kunsztem arii operowych w wykonaniu grupy Lakmé, a porywając do tańca Kayah dodatkowo uświetniła wieczór swoim niezwykle klimatycznym występem. Charytatywny aspekt balu podkreśliły dwie aukcje. Charytatywna Aukcja Dzieł Sztuki na rzecz Fundacji Maestro oraz Aukcja na rzecz Fundacji Ewy Błaszczyk “Akogo” na której rzecz zlicytowano złoty medal Otylii Jędrzejczak. Czekamy jeszcze na podsumowanie uzbieranych środków ale już wiemy dokładnie na ile szczęsliwi darczyńcy docenili przekazane na aukcję dzieła sztuki. Działa, a raczej artystów do udziału w aukcji zarekomendowała międzynarodowa Galeria Sztuki UNIT24 z Londynu. Aukcję poprowadził Piotr Lengiewicz z Domu Aukcyjnego „Rempex”.

 

 

Diana - Anotnio Alonso Martinez

Drugim czarnym koniem aukcji, a jednak osiągnął największy sukces, był obraz olejny Anotnio Alonso Martineza, kontrowersyjnego współczesnego artysty hiszpańskiego. Przekazując swoją pracę artysta zaznaczyl, że to dla niego wielka radość że moze wspierać tak cenne inicjatywy, szczególnie w Polsce, która ma za sobą trudną ścieżkę na mapie Europy. Artysta przekazał pracę zatytułowaną Diana. Jego słynna praca przedstawiająca przyjaciela artysty Kurta Cobain‘a na aukcji w słynnym Dorotheum w Wiedniu została zlicytowana w 2009 za sume 16 167 $. “Diana” na Polskim Balu Forbesa przebiła tę cenę z rezultatem 60 000 pln. 

God save the Queen – Anton Kandinsky

Głównym faworytem organizatorów aukcji był „God save the Queen”, Grenade 2012 – obraz, którego autorem jest Anton Kandinsky - wnuk slynnego Wasilija Kandinskiego„God save the Queen”, Grenade 2012, stworzony specjalnie na tę aukcję charytatywną Forbesa. Była to niezwykla gratka dla kolekcjonerów i choć prace artysty osiągają na rynku aukcyjnym ceny ok 50 000 $, praca trafiła w ręce jednego z biznemesnów za cenę 45 000 pln.

Orb – Olaf Wendt

Bardzo dobrze sprzedał także praca pt. „Orb” , 170 x 100 cm  High quality bubble jet print / 1996, wylicytowana za 32 000 pln, której autorem jest OLAF WENDT – artysta pochodzenia niemieckiego. Na stałe mieszka w Los Angeles. Twórca efektów specjalnych do filmów i gier komputerowych, designer. Pracuje w Hollywood. Jego kreacje można podziwiać między innymi w produkcjach dla Pink Floyd i U2.

Jasiński i Wasielewska 

Z polskich artystów, których dzieła wzięły udział w aukcji największy sukces osiągnął, po raz drugi w historii Wielkiego Balu Forbesa, Dominik Jasiński, który już należy do czołówki młodych polskich artystów plastyków. Fascynuje go ludzka fizyczność. Siłą wyrazu jego twórczości są mocne kontrastujące barwy. Specjalizuje się w twórczości portretowej. „Na spacerze”, olej na płótnie / 120 x 60 cm / 2011 został wylicytowany za kwotę 11 000 pln.

Drugą Polską pracą, którą najbardziej docenili goście balu był obraz, którego autorką LAURA LA WASILEWSKA – malarka, portrecistka. Na swoim koncie ma jedenaście wystaw indywidualnych, udział w ponad trzydziestu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Tworzy również rysunki, ilustracje, happeningi, instalacje, projektuje rzeźby, design. Jest kuratorem wystaw interdyscyplinarnej grupy artystów “Młodzi Sztuką“. „Czerwona pełnia”, akryl na płótnie / 55 x 45 cm / 2012 został wylicytwany za kwotę 6 000 pln.

W ramach samej Aukcji Dzieł Sztuki Fundacja MAESTRO uzbierała ok 200tys pln, a nabywcy stanowczo podkreślali, że najważniejsze było wsparcie szczytnych celów Fundacji MAESTRO.  Największym filnatropem i znawcą sztuki okazał się Piotr Chajderowski Prezes Zarządu OT LOGISTICS  m.in. lauret XI edycji Wektorów w 2012r. oraz nominowany do tytułuSzczupaka 2012 za zbudowanie silnej firmy logistycznej nie tylko na skalę Polski, ale i Europy - wylicytował dwa bardzo cenne obrazy: “Diana” - Anotnio Alonso Martineza oraz „Orb”, którego autorem jest OLAF WENDT - serdecznie gratulujemy!!!

Redakcja: Magda Woźniak

Fot. Laura La Wasilewska