Dzisiaj jest: 18.2.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Tributo to Paco de Lucía - 17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1170

Tributo to Paco de Lucía - Carles Benavent & Carlos Piñana, Sobota, 27.09.2014, godz. 18:00, Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a - 17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+

Tributo to Paco de Lucía - 17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+

W hołdzie dla Paco de Lucíi


Dwaj znakomici hiszpańscy gitarzyści – Carles Benavent i Carlos Piñana – zagrają koncert poświęcony pamięci zamarłego w tym roku Mistrza Flamenco. Ich występ uświetni udział perkusisty Miguela Orengo oraz tancerki flamenco Agaty Teodorczyk. Koncert Tributo to Paco de Lucía odbędzie się 27 września w ramach 17. Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA+.

Paco de Lucía, określany mianem „najlepszego gitarzysty flamenco wszech czasów” zmarł w lutym tego roku na atak serca. Ten niezastąpiony wirtuoz gitary hiszpańskiej pozostawił jednak po sobie artystów, dla których jego muzyka stała się inspiracją i natchnieniem do dalszej twórczości.

Jednym z kontynuatorów dorobku Paco de Lucíi jest właśnie Carlos Piñana, należący do grona najlepszych współczesnych wykonawców flamenco. Zamiłowanie do gry na gitarze Piñana odziedziczył po ojcu - gitarzyście flamenco i swoim pierwszym nauczycielu. Później umiejętności gry doskonalił na studiach w Konserwatorium Muzycznym w Kartagenie. Obecnie artysta ma już w swoim dorobku 6 solowych albumów i jest laureatem kilkunastu konkursów gitarowych w Hiszpanii. Piñana jest też współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu Gitary i Międzynarodowego Konkursu Gitary Flamenco „Nino Ricardo” w Murcji, gdzie pracuje jako nauczyciel w Konserwatorium Muzycznym.

Z kolei grający na fretlessie Carles Benavent to prawdziwy fenomen w świecie muzyki flamenco. Artysta jest samoukiem, który po gitarę basową sięgnął z fascynacji do bluesa i rocka. Jednak po kilku latach porzucił te style muzyki na rzecz flamenco, stając się jednym z pionierów gry na gitarze basowej w tym nurcie. Przyniosło to gitarzyście ogromną sławę i umożliwiło mu przyłączenie się do niepowtarzalnego sekstetu Paco de Lucíi. Niezwykle owocna współpraca tych dwóch artystów trwała ponad 25 lat. Jednak Carles Benavent występował też z innymi wybitnymi wykonawcami, takimi jak: Jorge Pardo, Jordi Rossy, Chick Corea i Miles Davis.

Podczas koncertu we Wrocławiu te dwa doskonałe gitarowe brzmienia - Benaventa i Piñany - uzupełni jeszcze perkusista Miguel Ángel Orengo. Jest to artysta, który choć odnajduje się w najróżniejszych stylach muzycznych, to ze szczególnym zamiłowaniem występuje z wykonawcami flamenco. Nagrana przez niego, wraz z pianistą A. Alcarazem, płyta „Rejkiawik” otrzymała prestiżową nagrodę Flamenco Hoy Awards za najlepszy album instrumentalny 2010 roku. Obecnie Miguel Orengo dzieli czas na wyjazdy w trasy koncertowe po Europie i obu Amerykach oraz pracę nauczyciela perkusji w Konserwatorium Muzycznym w Murcji.
 
Przeplatające się ze sobą życiorysy oraz wspólna fascynacja muzyką flamenco sprawiła, że ci trzej artyści już po raz kolejny spotkają się razem na scenie. Tym razem ich koncert zostanie dodatkowo uświetniony występem polskiej choreografki i tancerki flamenco – Agaty Teodorczyk.
 
W takim składzie koncert Tributo to Paco de Lucía nie będzie jedynie odtworzeniem kompozycji niezapomnianego Mistrza. Słuchacze mogą raczej spodziewać się nowatorskich rozwiązań, zaskakujących finałów i przepełnionych emocjami historii, które zostaną opowiedziane poprzez muzykę i taniec. Koncert nie będzie też sentymentalnym wspomnieniem Paco de Lucíi, ale realnym dowodem na to, że jego muzyka wciąż żyje, inspiruje i pozostawia dużo przestrzeni dla dalszych artystycznych poszukiwań.


Tributo to Paco de Lucía
Carles Benavent & Carlos Piñana
Sobota, 27.09.2014, godz. 18:00
Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a
17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+

Organizator:
Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe www.gitaraplus.pl
Bilety do nabycia na www.tbox24.pl, www.sklep.gitara.wroclaw.pl oraz przed koncertami. Cena: zł 70 (normalny) i  55 zł (ulgowy).


Jesse Cook - inauguracja 17. Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego
Jesse Cook rozpocznie Festiwal GITARA+
17. WROCŁAWSKI FESTIWAL GITAROWY GITARA+

Patronat Medialny Art Imperium 

Źródło: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.