Dzisiaj jest: 24.5.2019, imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Stanley Kubrick - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Dodano: 5 lat temu Czytane: 2367

Pierwsza w świecie wystawa, która w kompleksowy sposób prezentuje życie i twórczość Stanleya Kubricka - amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta... do 14 września 2014r.

Stanley Kubrick - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wystawa „Stanley Kubrick" w Polsce dobiega końca!

 
Pierwsza w świecie wystawa, która w kompleksowy sposób prezentuje życie i twórczość Stanleya Kubricka - amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta, jednego z największych twórców światowego kina -  jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie od maja do września 2014 r. Do tej pory zobaczyło ją blisko 1 mln osób.
 
Stanley Kubrick (1928-1999) to ikona kina i mistrz ukrytych znaczeń, którego twórczość ciągle ma wpływ na kolejne pokolenia artystów i filmowców. Tytuły jego filmów, jak choćby „2001. Odyseja kosmiczna”, „Lśnienie”, „Oczy szeroko zamknięte”, „Full Metal Jacket”, „Spartakus” czy „Mechaniczna pomarańcza”, znają nawet Ci, którzy ich nie widzieli. 

Stanley Kubrick podczas realizacji zdjęć do filmu 2001: Odyseja kosmiczna
Stanley Kubrick podczas realizacji zdjęć do filmu „2001: Odyseja kosmiczna” (Wlk. Bryt./USA, 1965-68). © Warner Bros. Entertainment Inc. 
 
Od 4 maja do 14 września Muzeum Narodowe w Krakowie jest gospodarzem wystawy, którą 10 lat temu stworzyło Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu, we współpracy ze spadkobiercami artysty. Do tej pory wystawa prezentowana była w dziesięciu miastach świata, m.in. w Berlinie, Rzymie, Paryżu oraz Los Angeles.
 
Wystawa jest ciekawa zarówno amatorów, jak i znawców kina. Na ekspozycję składa się ponad 1000 eksponatów, wśród których znajdą się: fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące kanwę scenariuszy z notatkami reżysera. Zaprezentowano na niej autorskich zdjęć i fotosów z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, urządzeń technicznych (aparaty fotograficzne i kamery) oraz sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych (m.in. klapsy i makiety dekoracji). Obiekty są uzupełnione o zmontowane fragmenty utworów muzycznych oraz wybrane sceny filmowe.

Stanley Kubrick i Jack Nicholson podczas realizacji zdjęć do filmu Lśnienie
Stanley Kubrick i Jack Nicholson podczas realizacji zdjęć do filmu „Lśnienie” (Wlk. Bryt./USA, 1980). © Warner Bros. Entertainment Inc.

Każda z wystaw prezentowanych w różnych krajach miała własną specyfikę i stanowiła odmienny głos w interpretacji dorobku Stanleya Kubricka. Wyjątkowość polskiej wystawy wynika z nowatorskiej aranżacji, dzięki której widz ma możliwość wyboru własnego sposobu poznania Kubricka. W tym celu organizatorzy przygotowali trzy ścieżki zwiedzania, porządkujące dokonania reżysera.
 
Rok 2014 to dwie ważne rocznice: 15-lecie śmierci reżysera oraz 10-lecie wystawy. W związku z nimi zaplanowaliśmy bogaty program towarzyszący, który współtworzą instytucje kultury oraz festiwale zaplanowane w okresie trwania wystawy.

Tom Cruise, Nicole Kidman i Stanley Kubrick w przerwie zdjęć do filmu Oczy szeroko zamknięte
Tom Cruise, Nicole Kidman i Stanley Kubrick w przerwie zdjęć do filmu „Oczy szeroko zamknięte” (Wlk. Bryt./USA, 1999). Fot. Manuel Harlan. © Warner Bros. Entertainment Inc.
 
Polscy organizatorzy, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Domino Film, adresują wystawę i program towarzyszący nie tylko do fanów twórczości Kubricka, ale przede wszystkim do osób zainteresowanych kinem od „kuchni” oraz uczestniczących w ważnych wydarzeniach kulturalnych. Wydarzenie to jest atrakcją także dla turystów, którzy w okresie wakacji przyjeżdżają do Krakowa.
 
 
Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest dr hab. Rafał Syska – historyk filmu, wykładowca w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a za aranżację odpowiadają dr hab. Tomasz Wójcik – projektant, wykładowca w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz projektantka Maja Gralak.

Sue Lyon jako Dolores Lolita Haze w filmie Lolita - Stanley Kubrick

Sue Lyon jako Dolores „Lolita” Haze w filmie „Lolita” (Wlk. Bryt./USA, 1960-62). Fot. Joe Pearce. © Warner Bros. Entertainment Inc. 


 
***
Wystawa Stanley Kubrick, 4.05 – 14.09.2014 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Gmach Główny
Al. 3 Maja 1
http://stanleykubrick.krakow.pl
facebook.pl/stanleykubrickwkrakowie
 
 
***
Wystawa przygotowana przez: Deutsches Filmmuseum we Frankfurcie nad Menem, Christiane Kubrick and the Stanley Kubrick Archive at University of the Arts London we współpracy z Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc. oraz SK Film Archives LLC.
 
Projekt współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gminę Miejską Kraków, Konsulat Generalny USA w Krakowie.
 
Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Domino Film.
 

Na ekspozycji można zobaczyć m.in.:

Ekspozycja - Stanley Kubrick - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ekspozycja - Stanley Kubrick - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ekspozycja - Stanley Kubrick - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ekspozycja - Stanley Kubrick - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ekspozycja - Stanley Kubrick - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.