Dzisiaj jest: 25.3.2019, imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli

17. WROCŁAWSKI FESTIWAL GITAROWY GITARA+

Dodano: 5 lat temu Czytane: 2082

Europejska stolica - Wrocławski Festiwal Gitarowy, który w tym roku obejmie 7 koncertów w terminie od 21 września do 7 grudnia, to wyjątkowe wydarzenie o randze międzynarodowej.

17. WROCŁAWSKI FESTIWAL GITAROWY GITARA+

17. WROCŁAWSKI FESTIWAL GITAROWY GITARA+

(21.09. – 07.12.2014)
 

Europejska stolica… gitary


21 września rozpocznie się 17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+. Jak co roku na Festiwalu we Wrocławiu wystąpią światowe gwiazdy gitarowej klasyki, flamenco, techniki fingerstyle oraz muzyki świata. Wytrawni fani „sześciu strun” z pewnością nie mogą przegapić  koncertu Jessego Cooka, Tommiego Emmanuela i Amadeus Guitar Duo, ale muzycznych wrażeń zapowiada się znacznie więcej.

Wrocławski Festiwal Gitara PlusWrocławski Festiwal Gitarowy, który w tym roku obejmie 7 koncertów w terminie od 21 września do 7 grudnia, to wyjątkowe wydarzenie o randze międzynarodowej. W ciągu 16 lat brali w nim udział cenieni gitarzyści i muzycy z całego świata, między innymi: Paco de Lucía, John McLaughlin, Al di Meola, Aniello Desiderio, Marek Napiórkowski, Anna Maria Jopek, Aleksandra Kurzak, Wojtek Pilichowski, Krzesimir Dębski, Ana Vidović i kilkuset innych muzyków. Festiwal nie skupia się wyłącznie na muzyce stricte gitarowej, ale przedstawia również inspirujące połączenia brzmienia gitary z najróżniejszymi instrumentami, a także z innymi sztukami, takimi jak taniec czy film (stąd nazwa GITARA+).

W tym roku największe gwiazdy GITARY+ pojawią się na rozpoczęcie i zakończenie Festiwalu. Już 21 września na scenie Centrum Sztuki Impart wystąpi Jesse Cook – odkrywca nowych brzmień muzyki świata oraz najlepszy współczesny gitarzysta new flamenco. Natomiast podczas finałowego koncertu we Wrocławskim Centrum Kongresowym, 7 grudnia, zagra niezrównany mistrz fingerstyle’u – Tommy Emmanuel. Pozostałe koncerty będą mieć miejsce na przełomie września i października w Centrum Kultury Agora. Usłyszymy wtedy (27.09) dwóch doskonałych gitarzystów flamenco - Carlesa Benaventa & Carlosa Piñanę, którzy wraz z hiszpańskim perkusistą Miguelem Orengo i polską tancerką flamenco Agatą Teodorczyk zagrają - jednocześnie pełen żywiołowości i melancholii – koncert w hołdzie dla zmarłego w tym roku Paco de Lucíi. Tydzień później, w piątek (3.10), wystąpi jeden z najsłynniejszych klasycznych duetów gitarowych na świecie, czyli Amadeus Guitar Duo. Klasycznie będzie też w sobotę (4.10), kiedy na Scenie Młodych zaprezentują się najlepsi uczniowie szkół muzycznych z pogranicza polsko-czesko-niemieckiego oraz, gdy wieczorem przed widzami Festiwalu wystąpi znakomity włoski gitarzysta – Antonio Fruscella. Na zakończenie tak intensywnego gitarowego weekendu czeka publiczność jeszcze prawdziwa brazylijska fiesta. Polska wokalistka Magda Navarrete i brazylijski gitarzysta Leo Vilhena oraz członkowie zespołu Café Brasil odegrają porywający spektakl muzyczny, w którym z finezją wymieszają południowe style - od bossanovy, przez foro, sambę i flamenco.
 

WOLRD MUSIC

 
  • Jesse CookJESSE COOK - World Music in one guitar

Jego muzyka zaliczana jest do nurtu new flamenco, który łączy w sobie elementy jazzu, muzyki latynoamerykańskiej, flamenco oraz world music. Obecnie Kanadyjczyk ma już na swoim koncie 10 albumów, z których cztery zyskały status złotej płyty („Tempest”, „Gravity”, „Vertigo”, „Nomad”), a jeden - platynowej („Free Fall”). W swojej karierze artysta niejednokrotnie występował też z największymi legendami jazzu i bluesa, takimi jak: B.B. King, Ray Charles, Diana Krall oraz kultową irlandzką grupą folkową The Chieftains. W 2009 roku magazyn „Acoustic Guitar” uznał Cooka drugim na świecie (zaraz po nieżyjącym już Paco de Lucíi) najlepszym gitarzystą flamenco.
 

FLAMENCO

 
  • Carles BenaventCARLES BENAVENT & CARLOS PIŇANA

Tributo to Paco de Lucía

Ten koncert to realny dowód na to, że muzyka Paco de Lucíi wciąż żyje, inspiruje i pozostawia dużo przestrzeni dla dalszych artystycznych poszukiwań. W hołdzie dla swojego Mistrza zagrają razem: Carlos Piñana - należący do grona najlepszych współczesnych wykonawców flamenco - i grający na fretlessie Carles Benavent – jeden z pionierów gry na gitarze basowej w nurcie flamenco. Benavent to także wieloletni członek niepowtarzalnego sekstetu Paco de Lucíi, z którym grał ponad 25 lat. Podczas koncertu we Wrocławiu te dwa doskonałe gitarowe brzmienia uzupełni znakomity perkusista Miguel Ángel Orengo oraz polska choreografka i tancerka flamenco – Agata Teodorczyk.
 

MUZYKA KLASYCZNA

 
  • AMADEUS GUITAR DUO - Through the Centuries

 

SCENA MŁODYCH - Świetlana przyszłość gitary

 
  • ANTONIO FRUSCELLA - 100 lat gitary

Kanadyjka Dale Kavanagh i Niemiec Thomas Kirchhoff tworzą jeden z najwybitniejszych klasycznych duetów gitarowych światowej sławy. Duet od lat otrzymuje niezwykle entuzjastyczne recenzje w Europie, Azji oraz Północnej, Środkowej i Południowej Ameryce. Zarówno krytycy i publiczność, doceniają wyrazisty temperament, ogromną wrażliwość i kreatywność AGD.  Artyści uchodzą też za specjalistów w dziedzinie koncertów gitary z orkiestrą. We Wrocławiu AGD wykona utwory kompozytorów z różnych epok - od G. P. Telemanna do Jaime M. Zenamona.

W tym roku na Scenie Młodych pojawią się uczniowie z Drezna (Heinrich Schütz Konservatorium Dresden), Pragi (Zakladni Umelecka Szkola ZUS Hostivar), Wałbrzycha (Zespół Szkół Muzycznych) i Wrocławia (Społeczna Szkoła Muzyczna I st., Szkoła Muzyczna I st. im. G. Bacewicz oraz OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego). W sumie na koncercie zagra około 20 młodych gitarzystów, którzy wystąpią ze swoimi krótkim recitalami lub w kameralnych zespołach, również przy akompaniamencie fletu czy wibrafonu.
Gitarzysta ukończył Konserwatorium Muzyczne w Campobasso we Włoszech. Następnie doskonalił grę na gitarze klasycznej w Konserwatorium Aubervilliers-La Courneuve w Paryżu pod kierunkiem słynnego Alberto Ponce. W trakcie swojej edukacji muzycznej Antonio Fruscella uczestniczył również w kursach prowadzonych przez najwybitniejszych europejskich gitarzystów, takich jak: D. Russell, O. Ghiglia, L. Zea, G. Listes, A. Valente. Antonio Fruscella ma już na swoim koncie liczne występy na festiwalach i koncertach międzynarodowych w Europie, Ameryce Środkowej i na Bliskim Wschodzie.
 
  • SAMBA - MAGDA NAVARRETE & LEO VILHENA - Café Brasil

Magda Navarrete to kobieta z pasją - śpiewa bolera, tańczy flamenco i fuzuje rytmy świata. Leo Vilhena jest z kolei prawdziwym wirtuozem gry na gitarze, mandolinie, bajo, cavaquinho i niezliczonych brazylijskich instrumentach perkusyjnych. Jednak pełny skład Café Brasil otrzymamy dopiero po dodaniu do zespołu pianisty, saksofonisty, kontrabasisty oraz dwóch perkusistów i dwóch gitarzystów. Stworzony w takim składzie spektakl opowiada o przypadkowym spotkaniu w kawiarni trzech gitarzystów, którzy rozpoczynają spontaniczny jam session. Gitarzyści swobodnie łączą rytmy i melodie oraz mieszają konwencje i style.
 
  • Tommy EmmanuelFINGERSTYLE - TOMMY EMMANUEL - Fingerstyle feast

 Gitarzysta nigdy nie odebrał formalnej edukacji muzycznej, ale całe życie uczył się grać ze słuchu. Już jako siedmiolatek Tommy zachwycił się nagraniem Cheta Atkinsa i postanowił poświęcić się technice fingrestyle. Od tamtej pory minęło ponad 50 lat i obecnie Tommy Emmanuel ma już na swoim koncie ponad 20 znakomitych albumów i 2 nominacje do nagrody Grammy. W 2008 roku artysta został okrzyknięty najlepszym gitarzystą akustycznym przez magazyn Guitar Player, a 2010 otrzymał Order Australii, czyli prestiżowe odznaczenie państwowe przyznawane za wkład w rozwój kraju. Natomiast sam Chet Atkins uhonorował Tommiego tytułem „Certified Guitar Player”, które otrzymało tylko 5 gitarzystów na świecie.
 

17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+

Organizator: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe www.gitaraplus.pl
Bilety do nabycia na www.tbox24.pl, www.sklep.gitara.wroclaw.pl oraz przed koncertami




Koncertowy tydzień w Krzyżowej
Wygraj gitarę podczas warsztatów w Krzyżowej!
Krzyżowa 2014: Mistrzowskie wakacje z gitarą
Dodatkowe informacje o kursach w wydarzeniu

Patronat Medialny Art Imperium 

.
 

Źródło: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.