Dzisiaj jest: 27.3.2019, imieniny: Ernesta, Jana, Marka

Instynkt - wystawa w Białowieskim Parku Narodowym

Dodano: 5 lat temu Czytane: 4696

Zapraszamy na wernisaż wystawy INSTYNKT 23.08.2014 o g. 14:00 do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieskim Parku Narodowym. Wystawa będzie czynna do 31.10.2014r.

Instynkt - wystawa w Białowieskim Parku Narodowym

Instynkt - wystawa w Białowieskim Parku Narodowym

Instynkt - wystawa w Białowieskim Parku Narodowym.
Wystawa prac twórców, których przed laty połączyła przyjaźń w magicznym mieście Lublin, gdzie po raz pierwszy spotkali się na wydziale artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych.

Prace powstały spontanicznie, ich inspiracją była radość ze wspólnego działania i zachęcenie odbiorów do refleksji nad kondycją człowieka, który w swej ignorancji coraz bardziej odcina się od przyrody, nie oddaje jej należytego szacunku, żyje w sposób wyuczony i sztuczny.
Wszystko to człowieka zubaża, degeneruje, prowadzi do utraty pierwotnych instynktów, intuicji a przede wszystkim do utraty kontaktu z potężną siłą nieświadomości, która harmonizuje życie na ziemi, pozwalając trwać gatunkom.
 

Jola Michalak

Jest  Lublinianką, członkiem interdyscyplinarnej grupy "Młodzi Sztuką" działającej przy ZPAP o/warszawski. Artystka pod stałym patronatem Art Imperium. Jest autorką wielu cykli malarskich "Historia pewnej Róży", "Inflorescence", "Boski Matrix", Life is Life" i specjalnie przygotowanego cyklu na wystawę w Muzeum Puszczy Białowieskiej - "Las Polonius". Przewodnim tematem nowego cyklu jest ukazanie flory puszczy na zasadzie prostych, automatycznych skojarzeń.  Posługując się estetyką sztuki masowej artystka nawiązuje do plakatów i reklam w celu wprowadzenia artystycznego komentarza do debaty współczesny człowiek a natura. W jaskrawych kolorach umiejętnie połączone zostają dobrze znane elementy/motywy budujące przestrzeń wizualną ujawniając w ten sposób  powierzchowność i nadprodukcje kultury masowej. Niwelując  w czytelny  sposób barierę między artystą i odbiorcą pozwala na swobodne odczytanie przekazywanych treści zmuszając do refleksji nad utratą pierwotnej więzi człowieka z naturą.

Jola Michala,cykl Las Polonius - Obuwik Pospolity, akry, płótno, 105x120, 2014r.
Jola Michala,cykl Las Polonius - Obuwik Pospolity, akry, płótno, 105x120, 2014r.
 

Anna Marta Świtalska-Świć

Mieszka w Hajnówce na skraju Puszczy Białowieskiej. Wiele jej rzeźb, grafik i obrazów ukazuje piękno puszczańskiej przyrody. Jest autorką kilkuset rycin, które znajdują się w publikacjach poświęconych walorom przyrodniczym i kulturowym tej części Podlasia. Ostatnio w jej pracach dominują żubry - największy ssak lądowy Europy symbol puszczy i jej dzikiej przyrody.
 

Marta Małocha

Mieszka i tworzy w Lublinie, jest autorką serii obrazów przygotowanych specjalnie na tę wystawę, zatytułowanych „Zwierzęta poMocy”, nawiązujących do  archetypowych zwierząt mocy, czyli duchowych opiekunów ludzi, które przywołane współpracują i dzielą się swą mądrością.  Z płócien spoglądają na nas spokojne, pełne współczucia i miłości oczy duchowych istot. Na obrazach dostrzegamy napisy w zapomnianym starosłowiańskim języku - Głagolicy i mistyczne symbole.

Marta Małocha - cykl Zwierzęta poMocy-Jeleń, akrylpłótno, 90x100cm, 2014r.
Marta Małocha - cykl Zwierzęta poMocy-Jeleń, akrylpłótno, 90x100cm, 2014r. 
 

Marcin Młynarczyk

Prowadzi w Lublinie pracownię złotniczą, gdzie m. in powstaje autorska biżuteria unikatowa. Jego prace wykonane w srebrze w połączenie ze złoceniami, kamieniami szlachetnymi oraz fragmentami muszli łączą w sobie prostotę i wyrafinowanie. Są niezwykle okazałe i przykuwają uwagę. W tych jubilerskich kompozycjach dzikich i solidnych, odnajdujemy miniaturowe ptaki i żaby, pióra, liście, wijące się pędy, pąki i błyszczące w świetle krople i rosy.

Marcin Młynarczyk - srebrna biżuteria artystyczna - Żabi staw, srebro, muszla Paua, 2014r.
Marcin Młynarczyk - srebrna biżuteria artystyczna - Żabi staw, srebro, muszla Paua, 2014r. 


Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieski Parku Narodowym

Patronat medialny – Art Imperium
 
Źródło: Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieski Parku Narodowym
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.