Dzisiaj jest: 18.10.2018, imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza

VII odsłon Polish Art Festival - Irlandia

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2963 Autor:

Polska sztuka pod irlandzkim niebem. Po raz ósmy, pod niebem Irlandii i miasta Limerick, we wrześniu I październiku AD 2014 odbędzie się Festiwal Sztuki Polskiej – Polish Art Festival.

VII odsłon Polish Art Festival - Irlandia

Polska sztuka pod irlandzkim niebem

VII odsłon Polish Art Festival – kontynuacja. Cz. 1

 
Po raz ósmy, pod niebem Irlandii i miasta Limerick, we wrześniu I październiku AD 2014 odbędzie się Festiwal Sztuki Polskiej – Polish Art Festival. Geneza festiwalu sięga roku 2007, kiedy w gorących sercach i artystycznych głowach trzech „Matek Polek – Kulturalnych” zakiełkował pomysł pokazania Irlandczykom dorobku kulturalnego Polonii.  Od słów do czynu przeszły Justyna Cwojdzińska, Magdalena Wrońskia - Sudoł i Natalia Czarnecka - Dilling ukazując, dla synów prastarej Hibernii, wizerunek Polki i Polaka artysty (a nie tylko dobrego fachowca i poszukiwanego pracownika). Pierwsza odsłona festiwalu jeszcze raczkująca, spotkała się w bardzo dobrym przyjęciem samych artystów jak i publiczności. „Naszym zamierzeniem było pokazie Irlandczykom, że nie samą pracą i euro żyją Polacy na Wyspie” – wspomina Justyna Cwojdzińska, dyrektor generalna Festiwalu. Od tamtej pory Polish Art Festival to renomowana marka w Irlandii.
 

PAF rok po roku...

 
Cyklicznie święto polskiej sztuki, do roku 2010 odbywało się pod szyldem The Irish Polish Culture & Business Association (IPCBA). W 2011 Polish Art Festival odłączył się od Irish Polish Cultural & Business Association i stał się rozpoznawalną na całej Wyspie marką samą w sobie. Polskie Festiwal Sztuki w Limerick eklektycznie, ze smakiem łączy sztuki malarskie z poezją i literaturą, muzyka zgodnie koegzystuje z filmem dokumentalnym i warsztatami artystycznymi dla najmłodszych. W historii festiwalu nie brakowało (i nie brakuje) akcji charytatywnych, z myślą o najbardziej potrzebujących, tak z Polski jak i Irlandii. Choć Polacy, jak powszechnie wiadomo, wciąż stanowią największą grupę wśród imigrantów w Irlandii, nasze dziedzictwo kulturowe wciąż jest mało znane na Wyspie. Dzięki Festiwalowi Sztuki Polskiej przez ostatnie siedem lat zmieniło się to na korzyść:
- Festiwal to także znakomita okazja do poznania innego, mniej znanego oblicza Polaka-imigranta, jako twórcy mającego pokaźny wkład w kulturę europejską. Ten cel znakomicie wpisuje się w misję IPCBA, które od ponad 13 lat działa w Limerick na rzecz integracji społeczności polskiej i irlandzkiej – mówi Justyna Cwojdzińska, tłumaczka i lektorka języka angielskiego, ale przede wszystkim animatorka polskiej kultury na Wyspie.

Mimo, że Polacy to najliczniejsza cimminity na Wyspie, to jak na lekarstwo kulturalnych inicjatyw, gdzie polscy malarze, poeci, literaci i muzycy mogliby się zaprezentować. Z roku na rok chętnych twórców gotowych zeprezentować swoje dokonania przybywało, o czym wspomina Magdalena Wrońska – Sudoł, kolejna współorganizatorka, której serce jest rozdarte między królewskim Krakowem a poetyckim Limerick.
:
- Zainteresowanie udziałem w edycjach festiwalu było imponujące, ilość zgłoszeń zaskakiwała wyobrażenia organizatorów. Wystawy, na których można było zobaczyć prace z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii, stanowiły swego rodzaju przegląd polskiej twórczości na Wyspie.

Impreza co roku gromadzi liczną międzynarodową publiczność: miłośników sztuki, przedstawicieli świata kultury i lokalnego biznesu. Władze miasta Limerick Polski Festiwal Kultury wyliczają w pierwszej piątce kulturalnych wydarzeń rocku.
 

Kultura – dusza każdego narodu

 
Natalia Czarnecka Diling i jej prace„Kieruje mną pragnienie zatrzymania piękna w czasie, uchwycenia i przekazania tego co ulotne, niepowtarzalne, czasem tylko odczuwalne. Nieustannie poszukuję środków wyrazu, którymi mogłabym uzewnętrznić codzienność... tam gdzie duch spotyka się z materią...” – powiedziała podczas wywiadu, tuż przed pierwszą odsłoną festiwalu, malarka, rzezbiarka i fotograf Natalia Czarnecka - Diling. Jej cykl obrazów „Akty nieba” uświetnił  I Festiwalu w Limerick. Natalia, która od pięciu lat mieszka w Szczecinie, dużo opowiadała o duszy Polaka – emigranta i jej zawieszeniu:
- Określenie w zawieszeniu kojarzy mi się z niepewnością. Ja zaś mój pobyt na Zielonej Wyspie odbieram bardzo pozytywnie. Padło na Irlandię, ponieważ mój mąż (kompozytor, muzyk i skrzypek Marcin Diling – przyp. TW) wcześniej podjął tu pracę. Niestety w ojczyźnie dość trudno jest o sprzedaż prac, to także było argumentem za tym by wyjechać. Poza tym, artyści od zawsze podróżowali. Mam nadzieję, że na Irlandii się nie skończy.  Dynamiczna przyroda tutaj, ocean, bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły, naprawdę można czerpać wiele inspiracji z tych krajobrazów.  Myślę, że mogę tworzyć wszędzie tam, gdzie coś mnie zainspiruje i – co ważne – gdzie będę się czuła stabilnie – opowiadała dla miesięcznika „Wyspa”.  
 

Na artystów zawsze można liczyć!

 
Marcin Diling i koncert otwierającyOd 13 do 17 grudnia 2008 odbywał się w Limerick, w gościnnych salach The Absolute Hotel, drugi w historii festiwal sztuki polskiej. Fundamentem zdarzenia była wystawa prac artystów polskich tworzących NA Szmaragdowej Wyspie. Pokaz malarskich prac w 2008 roku połączono z koncertem skrzypcowym Marcina Dilinga. Podobnie jak w 2007 roku festiwal połączony był z aukcją charytatywną, z której dochód przeznaczony na potrzeby the Ark Foundation:
- Pieniądze zebrane przez nas spożytkował Regional Hospital w Limerick, w którym leczone są dzieci obłożnie chore  – cieszyła się Justyna Cwojdzińska. Trudno się nie zgodzić, bowiem nic tak nie łączy narodów jak empatia i pomoc najmłodszym.
Zainteresowanie udziałem w drugiej edycji festiwalu było imponujące, a ilość zgłoszeń przeszła oczekiwania organizatorów. Wystawa, na której zobaczyliśmy prace z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii, stanowi swego rodzaju przegląd polskiej twórczości.
W pokazie udział wzięli: Anna Ajtner, Natalia Czarnecka - Diling, Piotr Chilik, Karina Drogowska, Katarzyna Gajewska, Magdalena Growska, Agata Gurdet, Joanna Kalemba-Kalinowska, Marek Komisaruk, Ewa Krzemińska, Anna Lewańska, Ewa Nowińska, Tomasz Piątek, Katarzyna Sosnowska-Gajda, Łukasz Wieczorek, Anna Winiarska, Magdalena Wojciechowska.
 

III edycja PAF i niezwykłe przesłanie

 
Wystawa Festiwalowa 2009.Po raz kolejny Limerick gościł artystów w dniach 19 listopada – 3 grudnia 2009 a mottem festiwalu było przesłanie:  „Polscy artyści dzieciom”. Głównym punktem imprezy była wystawa prac malarskich i fotografii, które można było oglądać w The Georgian House. Uroczysty wernisaż wystawy połączono z koncertem dwójki znakomitych muzyków: Aleksandry Tobiasz (obój) i Marcina Dilinga (skrzypce). Organizatorki festiwalu nie zapomniały i tym razem o przyszłych adeptach sztuki. Z myślą o najmłodszych odbyły się warsztaty plastyczno – teatralne, oraz koncert młodych talentów, który animowała Aleksandra Tobiasz. Występ młodej pianistki Sandry Nowackiej na długo zapadł w pamięci słuchaczy. Natomiast dzięki artystce Katarzynie Ramsay odbyły się warsztaty plastyczne. Wyczarowano świat niezwykłych pejzaży, martwych natur i postaci z filca. Festiwalowa społeczeność przyzwyczaiła już Limerick, że nosi w sercu przesłanie idei miłości bliźniego:
- Dochód z cegiełek rozprowadzanych podczas wernisażu został przekazany na potrzeby The Fountain of Knowledge, instytucji pomagającej dzieciom w nauce. Zebrane pieniądze pozwoliły na ufundowanie jednego stypendium dla najzdolniejszego ucznia, który dzięki zebranym funduszom mógł poza zajęciami w szkole rozwijać swoje talenty pod okiem najlepszych nauczycieli – powiedziała Justyna Cwojdzińska.
 

Fryderyk Chopin i IV PAF

 
VII odsłon Polish Art Festival - Szkoda, że ogranicza nas powierzchnia pomieszczeń galeryjnych Georgian  House i musimy dokonywać wyboru, bo  prace, które dotychczas widziałam są bardzo ciekawe –  w tonie żartobliwego narzekania mówiła Justyna Cwojdzińska, dyrektor generalny festiwalu.
Kolejna polska kulturalna ofensywa trwała na irlandzkich przyczółkach od  23 września  do  7 października 2010. Główna część festiwalu, którą jest wystawa  sztuk plastycznych i fotografii, odbyła się w prestiżowych wnętrzach historycznego The Georgian House & Garden w Limerick. Czwarty festiwal zapowiadał się wyjątkowo a  jego ramy czasowe zostały wybrane nieprzypadkowo.  Po pierwsze wpisał się w cykl wydarzeń przygotowywanych w Limerick w związku z obchodzonym Rokiem Fryderyka Chopina. Ponadto czas festiwalu przypadł na organizowany w Irlandii „Tydzień Dziedzictwa Kulturowego”.
Wystawie głównej tradycyjnie towarzyszyły koncerty (wspaniały recital piosenkarza, laureata „Szansy na sukces” Kamila Drelichowskiego), spotkania z twórcami, liczne warsztaty (taneczne, teatralne i plastyczne). Nowością podczas festiwalowych prezentacji, były pokazy rękodzieła artystycznego. Prośby o „swojskość i ludowszczyznę w kulturze” przewijały się od początku festiwalu:
- Wsłuchując się w liczne prośby pojawiające się w latach ubiegłych organizatorzy chcą dać szanse pokazania swoich prac osobom tworzącym hafty, wyroby  z filcu, papieru, wikliny – mówiła reporterom programu Polska Tygodniówka NEAR FM Magdalena Wrońska – Sudoł, współorganizatorka Festiwalu.
 
Justyna Cwojdzińska i Magdalena SudolFestiwal z roku 2010 był rekordowy, gdy mowa o ilości nadesłanych prac i mnogości imprez towarzyszących.  Frekwencja na festiwalowych pokazach i imprezach zaskoczyła nawet same organizatorski. Po raz pierwszy więcej Irlandczyków niz Polaków gościło na festiwalu. I tak oto idea festiwalu, która zakładała pokazanie Polonię w trzech aspektach: „Polak – imigrant – artysta”, spełniała się:
 
-  Imigranci z Polski do tej pory kojarzeni byli raczej z branżą budowlaną, względnie hotelarsko-gatronomiczna, a Festiwal Sztuki  w Limerick odkrył ich nowe oblicze dla Irlandczyków. Wśród uczestników są osoby wierne Festiwalowi od samego początku. Zaskakujące jest jak wiele nowych nazwisk pojawia się podczas każdej jego edycji. Daje to pewne pojęcie skali, jak wielu polskich artystów  – zarówno profesjonalnych jaki i pasjonatów sztuki – mieszka obecnie i tworzy na Zielonej Wyspie – twierdziły zgodnie Justyna Cwojdzińska i Magdalena Wrońska – Sudoł.  – Interesują nas źródła inspiracji  twórców w Irlandii, bowiem jesteśmy ciekawi  jak wyjazd z Polski wpływa na ich sztukę.
 
Podobnie jak w latach poprzednich Festiwal Sztuli Polskiej połączony był z akcją charytatywną. Tym razem zbierano pieniądze dla poszkodowanych podczas wiosennej powodzi w Polsce.
 

Serce i duch Festiwalu – Justyna Cwojdzińska

 
Justyna CwojdzińskaPolish Art Festival to dziecko Justyny Cwojdzińskiej, dyrektor generalnej imprezy. Justyna jest absolwentką filologii angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizacji tłumaczeniowe,j jak również animatorem kultury o specjalizacji teatralnej. W latach 1998-2000 mieszkała i studiowała w londyńskiej szkole „The Method Studio”. W trakcie studiów wyreżyserowała kilka spektakli, zaś w latach 2000 – 2004 z powodzeniem jako aktorka występowała w anglojęzycznej grupie teatralnej „Shakespeare Wrocław” biorąc udział m.in. w takich produkcjach jak „Sen Nocy Letniej”, „Makbet”,”Miarka za Miarkę”, „Romeo i Julia”.

W Irlandii mieszka od 2005 roku.  W latach 2005 – 2010 aktywnie związana z Irlandzko-Polskim Stowarzyszeniem Kultury i Biznesu w Limerick, którego prezesem była w latach 2007 - 2009. W latach 2010 – 2011 zasiadała w radzie nadzorczej organizacji pozarządowej Doras Luimni, wspierającej prawa migrantów, z którą do dzisiaj aktywnie współpracuje.W roku 2012 ukończyła szkolenie liderskie w Irlandii organizowane przez Szkołę Liderów Polonijnych.

Justyna Cwojdzińska działa przede wszystkim na rzecz wymiany międzykulturowej i promocji polskiej kultury i sztuki w Irlandii. W 2007 roku wraz z Magdaleną Wrońską- Sudoł i Natalią Czarnecką-Diling założyła PAF – Polish Arts Festival. Festiwal od 2010 roku wpisuje się na stałe w wydarzenia Irlandzkiej Nocy Kultury.

W 2010 roku Festiwal otrzymał wyróżnienie Polish Society in Ireland w kategorii Kultura. W 2014 roku PAF został dostrzeżony przez Limerick City of Culture, wpisując się w roczne wydarzenia kulturalne europejskiego miasta kultury. PAF od początku istnienia jest aktywnie wspierany przez Ambasadę RP w Dublinie.

Od 2007 roku Justyna prowadzi również własną szkołę językową ELI – English Language Institute, pracując jako tłumacz i lektor. Od 2007 współpracuje ze Skillnet, jako trener językowy (FETAC Certified) i organizator warsztatów rozwoju osobistego i biznesowego. Od 2011 roku współdziała z firmą Forward 2 Success tworząc szereg programów aktywizujących bezrobotnych, pomagając im w powrocie na rynek pracy.  
Justyna aktywnie wspierała kampanię „Jesteś u siebie zagłosuj”. Organizowała spotkania informacyjne, zachęcając obcokrajowców do wzięcia udziału w wyborach. Prywatnie mama trójki dzieci: Franka, Antka i Zosi i szczęśliwa żona Macieja.
 
Za tydzień kolejne wspominki związane z Festiwalem i pierwsze zapowiedzi wydarzeń tegorocznych. Honorowy patronat nad Festiwalem Sztuki Polskiej w Limerick objęła Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie. Festiwal jest też doceniany przez media, patronują mu m.in.: redakcja „Polskiej Tygodniówki” (Radio NEAR FM), Radio WNET Krzysztofa Skowrońskiego, portal Art Imperium Magdaleny Woźniak, www.polskilimerick.com.pl , oraz tygodnik „Gazeta Polska”.
 
Tomasz Wybranowski
Fot. Archiwum Polish Art FestivalPolska sztuka pod irlandzkim niebem 2013
Patronat medialny – Art Imperium

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.