Dzisiaj jest: 18.2.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Jesse Cook rozpocznie Festiwal GITARA+

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1448

21 września koncert Jessego Cooka zainauguruje 17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+. Mistrz new flamenco i nienasycony poszukiwacz nowych brzmień world music wystąpi...

Jesse Cook rozpocznie Festiwal GITARA+

Jesse Cook rozpocznie Festiwal GITARA+


21 września koncert Jessego Cooka zainauguruje 17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+. Mistrz new flamenco i nienasycony poszukiwacz nowych brzmień world music wystąpi w trzecią niedzielę września w Imparcie. Bilety na koncert są już w sprzedaży.

Najbardziej pociąga mnie w muzyce to, czego jeszcze nie słyszałem – tak o swoich inspiracjach mówi Jesse Cook w wywiadach. – Im więcej słuchasz muzyki świata, tym więcej chcesz jej spróbować. To jak z jedzeniem, ciągle chcesz coś dodać. W muzyce dokładasz elementy innych kultur i nowe rytmy – mówi artysta w rozmowie dla portalu Folk24.pl. I rzeczywiście można powiedzieć, że koncerty Cooka to naprawdę niezwykle urozmaicona „muzyczna kuchnia świata”, w której będzie się można rozsmakować już podczas kolejnej edycji Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA+.

Jesse Cook Festiwal GITARA+

Cook jest z pochodzenia Kanadyjczykiem, który urodził się w Paryżu, a następnie dorastał w południowej Francji oraz Barcelonie. Lata młodości spędzone w Europie miały ogromny wpływ na dalszą muzyczną drogę artysty. W prowansalskim Arles gitarzysta poznał Nicolasa Reyesa. Wspólne jammowanie z wokalistą Gipsy Kings na zawsze odcisnęło ślad na jego dalszych inspiracjach. Później Jesse Cook kształcił swój naturalny talent w Eli Kassner Guitar Academy w Toronto oraz w legendarnym Berklee College of Music w Bostonie. Jednak południowa muzyka Arles, oscylująca wokół rumby i flamenco, na stałe wpisała się już w repertuar gitarzysty.

Obecnie Jesse Cook ma już na swoim koncie 10 albumów, z których cztery zyskały status złotej płyty („Tempest”, „Gravity”, „Vertigo”, „Nomad”), a jeden - platynowej („Free Fall”). Stworzone przez niego nagrania, zaliczane do nurtu new flamenco, łączą w sobie elementy jazzu, muzyki latynoamerykańskiej, flamenco oraz world music. Jednak siła twórczości Jessego Cooka tkwi też w niezwykłej umiejętności współgrania z artystami prezentującymi z pozoru odległe mu style muzyczne. W swojej karierze Cook niejednokrotnie występował z największymi legendami jazzu i bluesa, takimi jak: B.B. King, Ray Charles, Diana Krall, ale koncertował również z kultową irlandzką grupą folkową The Chieftains oraz z zespołem Afro Celt Sound System. Utwory Kanadyjczyka są też chętnie wykorzystywane przez telewizję. Można je usłyszeć m.in. w serialu „Seks w wielkim mieście” oraz w popularnym programie The Chris Isaak Show. W 2009 roku magazyn „Acoustic Guitar” uznał Jessego Cooka drugim na świecie najlepszym gitarzystą flamenco. Pierwsze miejsce zajął wtedy, nieżyjący już, Paco de Lucía. Natomiast magazyn „The Guardian” określił Cooka mianem „drogocennej perły wśród artystów world music”.
Wrześniowy koncert w ramach Festiwalu GITARA+ to już czwarta wizyta gitarzysty we Wrocławiu. Świadczy to o rosnącej popularności Jessego Cooka, którego koncerty gromadzą w Polsce coraz liczniejszą publiczność.

Jesse Cook
World Music in one guitar

Niedziela, 21.09.2014, godz. 16:00
Centrum Sztuki Impart, ul. Mazowiecka 17, Wrocław

17. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+
Organizator: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe www.gitaraplus.pl
Bilety do nabycia na www.tbox24.pl, www.sklep.gitara.wroclaw.pl oraz przed koncertami. Cena: 155 zł (sektor I) / 125zł (sektor II) /95 zł (sektor III) /70zł (sektor IV)
Źródło: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.