Dzisiaj jest: 24.10.2019, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Szymon Szurmiej - nie żyje

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1528

Szymon Szurmiej od 1969 roku pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Żydowskiego w Warszawie. Był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, autorem licznych scenariuszy...

Szymon Szurmiej - nie żyje

Szymon Szurmiej (1923-2014)

 
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 16 lipca 2014 roku w wieku 91 lat odszedł od nas nasz ukochany dyrektor, Szymon Szurmiej.

Szymon Szurmiej od 1969 roku pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Żydowskiego w Warszawie. Był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem, autorem licznych scenariuszy teatralnych, aktywnym działaczem polskich i międzynarodowych organizacji żydowskich. Był honorowym obywatelem m. st. Warszawy. Wiele starań poświęcał dobrosąsiedzkim stosunkom Polski z wszystkimi krajami w Europie i na świecie. Jego działania zostały docenione – otrzymał Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Jako artysta i działacz społeczny został odznaczony licznymi najwyższymi odznaczeniami państwowymi, m. in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1993), Narodowym Orderem Legii Honorowej (Francja, 2001), Wielkim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski (2003), Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005).

Oddajemy mu cześć za życie pełne osiągnięć oraz składamy wyrazy szczerego współczucia rodzinie oraz łączymy się z nią w bólu w tych trudnych chwilach.
 
Zespół Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.
 Zdjęcie: Szymon Szurmiej, fot.Marek Górecki
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.